Lokomotiva uzvratila Sesvetama, Zelina došla do prvog boda u remiju s Trešnjevkom

Jelena Bagarić • ponedjeljak, 12.05.2014.

Dvije od tri Lige u završnici hrvatskog Prvenstva su završile. Osijek je izborio ostanak, dok se u niži rang vraćaju Dugo Selo '55 i Vranjic. U Ligi za poredak sve je ostalo isto kao i u posljednjih nekoliko kola. Koka je pobjedom nad Samoborom potvrdila sedmo mjesto, dok Splitu pobjeda nad Umagom nije pomogla da se probije na deveto mjesto. Liga za prvaka donijela je prvi bod Zelini u remiju s Trešnjevkom, a prva dva favorita, Lokomotiva i Podravka ubilježile su uvjerljive pobjede.

Liga za prvaka

Zamet – Podravka Vegeta 22:28 (11:15)

Nakon odigranih osam kola Podravke Vegeta i dalje zaostaje samo dva boda za Lokomotivom. Bodove nisu ispustile niti na gostovanju protiv neugodnog Zameta. Prvih desetak minuta je bilo neizvjesno, a do kraja su koliko toliko Zamećanke držale priključak.

No, u nastavku se Podravka odvojila na pet i više pogodaka prednosti i utakmica je i prije kraja bila riješena. S devet pogodaka Podravku je predvodila Jelena Živković, a 14 obrana upisala je Ivana Kapitanović. Selena Milošević je za Zamet postigla šest pogodaka.

Trešnjevka - Zelina 25:25 (10:11)

U najneizvjesnijoj utakmici kola, Zelina je konačno došla do prvog boda u Ligi za prvaka. Nakon što su većinu utakmice vodile, rukometašice Zeline na kraju su ipak ispustile jedan bod budući da je Trešnjevka uspjela izjednačiti. Prvo poluvrijeme igralo se pogodak za pogodak, ali je zadnji ipak otišao na stranu Zeline koja je na odmor otišla s pogotkom u plusu.

Drugo poluvrijeme prošlo je u znaku Zeline koja je konstantno vodila s dva pogotka, ali Trešnjevka je prijetila i nije se do samog kraja predala. Izjednačenje je stiglo u 56. minuti, a do kraja se igralo pogodak za pogodak pa je rezultat i na kraju bio izjednačen. Kod Trešnjevke se s osam pogodaka istakla Ana Toth, dok je Zelinu predvodila Katarina Pavlović s devet postignutih pogodaka.

Lokomotiva – Sesvete Agroproteinka 34:25

Jedini poraz koji je Lokomotiva doživjela u ovoj sezoni Lige za prvaka bio je od Sesveta. Ali, dva puta se to ipak nije moglo dogoditi. Neizvjesno prvo poluvrijeme otišlo je na stranu Sesveta, no u drugom poluvremenu sve je bilo u znaku Lokosica.

Odličan otpor pružale su Sesvećanke tokom prvog dijela koji im je rezultatski i pripao. No, serije od nekoliko uzastopnih pogodaka Lokomotive u drugom poluvremenu i post od deset minuta bez pogotka presudile su Sesvetama. Lokomotiva je tako upisala još jednu uvjerljivu pobjedu s kojom se zadržala na vrhu ljestvice. I kod Lokomotive i kod Sesveta jedna od igračica postigla je deset pogodaka. Kod Lokosica je to bila Sonja Bašić, a kod Sesveta Lana Franković i time su bile najefikasnije igračice svojih klubova u susretu.

Liga za poredak

Koka – Samobor 33:22 (16:12); Split 2010 – Umag 24:21 (10:10)

Za razliku od Lige za prvaka, Liga za poredak je završila. Utakmicom između Splita i Umaga koja se odigrala u subotu navečer dobili smo konačan poredak od sedmog do desetog mjesta. Prvi susret ovog tjedna odigrali su Koka i Samobor gdje je Koka uvjerljivo slavila.

Varaždinke su s 11 pogodaka prednosti zaključile susret protiv Samobora i izborile sedmo mjesto koje su držale i na početku odigravanja šest kola Lige za poredak. Od početka su Varaždinke kontrolirale susret, a pobjeda niti u jednom trenutku nije došla u pitanje. Ines Domjan istakla se s devet pogodaka, dok je za gošće iz Samobora šest puta precizna bila Ivona Štrkalj.

U susretu Splita i Umaga bilo je nešto neizvjesnije. Prvi dio utakmice pripao je gošćama koje su uglavnom vodile s dva, tri pogotka razlike. No, na kraju poluvremena Splićanke sustižu i poravnavaju na 10:10. Dobru igru s kraja susreta nastavljaju i u drugom dijelu te prelamaju utakmicu na svoju stranu i u konačnici pobjeđuju. Sa šest pogodaka iz šest pokušaja najbolja je bila Martina Čović, a Umag su predvodile Jelena Vidović i Ana Jajčević sa po šest pogodaka.

Unatoč pobjedi, Split se nije uspio probiti na deveto mjesto već je s jednakim brojem bodova ali lošijom gol razlikom ostao deseti, a Umag deveti. Samobor je na osmom mjestu, a Koka na sedmom ovogodišnjeg natjecanja u najjačem ženskom rukometnom natjecanju u Hrvatskoj.

Liga za ostanak

Osijek – Vranjic 24:17 (11:10)

Još prije dva kola Osijek je osigurao ostanak u 1. HRL, ali konačnu potvrdu ostanka dobile su nakon što su odigrale posljednju utakmicu s Vranjicem koji im je stigao u goste. U prvom poluvremenu Vranjičanke su držale priključak, te nisu dopuštale Osijeku da se previše rezultatski odvoji. Držale su se Osječanke uglavnom na pogodak dva prednosti.

Međutim, u nastavku se igra Vranjica počinje raspadati što omogućuje Osijeku da okrene utakmicu u svom smjeru i dođe do sigurne pobjede. Lidija Radovanić bila je odlična na vratima Osijeka sa 16 obrana, a Nataša Miočinović postigla je šest pogodaka. Vranjic su sa po tri pogotka predvodile Anita Božić i Anđela Zelić, dok je Božena Čubelić ubilježila 13 obrana.

Osijek tako ostaje u Ligi, a u drugu zapad odnosno jug se vraćaju Dugo Selo '55 i Vranjic. U 1. HRL bi trebao po svemu sudeći s juga ući Sinj, sa sjevera Zrinski, a na zapadu je prva bila Lokomotiva koja ne može ući, a drugi Orijent Presoflex koji zbog financijskih problema vjerojatno neće prihvatiti učešće u najvišem rangu natjecanja.