SP 2014, Skupina B, 3. kolo, 23.06.2014, 18:00 h
Memphis Depay 90'+2'
2:0(0:0) Čile
Čile

Ante Zovko • ponedjeljak, 23.06.2014.

Nizozemska odlazi u osminu finala Svjetskog prvenstva kao prva momčad skupine B zahvaljujući golovima zamjena Leroya Fera i Memphisa Depaya koji su donijeli pobjedu 2:0 protiv Čilea. Južnoamerička momčad, koja je također osigurala drugi krug prije ovog dvoboja, za preuzimanje prvog mjesta trebala je sva tri boda. No, nizozemski strateg Louis van Gaal nadmudrio je svojeg kolegu i taktikom i zamjenama.

Memphis Depay
69'
18
Leroy Fer
75'
14
Terence Kongolo
89'
Jean Beausejour
46'
10
Jorge Valdivia
70'
9
Mauricio Pinilla
81'
Jorge Sampaoli

Fer je zabio glavom poslije kornera samo 91 sekundu nakon što je ušao s klupe u 77. minuti, a poslije kontranapada koji je povukao Arjen Robben u sudačkoj nadoknadi, Depay je zabio svoj drugi gol na ovom prvenstvu, opet nakon što je ušao s klupe. Nizozemska je strpljivo čekala prilike za kontre, kontrolirala igru i odbila pokušaje Čilea pred svojim kaznenim prostorom.

Nizozemska tako ide u osminu finala kao prvoplasirana u skupini B. Potvrdi li Brazil protiv Kameruna prvu poziciju u skupini A, prva prepreka u nokaut-fazi natjecanja bit će mu Čile. Hrvatska i Meksiko, osim za prolaz, vjerojatno će se boriti za drugo mjesto i ogled s Nizozemskom.

Vezane vijesti

Louis van Gaal bio je nezadovoljan koliko je posjeda njegova momčad dala Australiji u drugoj utakmici, a svakako nije mogao biti sretan kako su se stvari razvijale u prvih pola sata. Čile je pritisnuo Nizozemce da se brane na svojoj polovici terena, ali im je nedostajala ideja o zadnjem pasu i njegova egzekucija.

Nizozemci su čekali priliku za kontranapad, a prva bolja prilika za to ukazala se u 33. minuti, no Robben je odugovlačio i nije uspio uposliti De Jonga. Sanchez je u 36. tražio jedanaesterac poslije kontakta s Blindom, ali gambijski sudac dobro je procijenio da to nije bio prekršaj. Robben i Lens zaprijetili su udarcima iz daljine i popravili nizozemski dojam krajem prvog dijela.

Sneijderov učinak sveden je na minimum u prvom dijelu. Upisao je samo dva dodavanja pod čileanskim pritiskom koji se nastavio i u drugom poluvremenu. Taktička bitka nastavljena je bez velikih prilika. Sanchez je pucao iz mrtvog kuta, što je odbio vratar Cillessen, a s druge strane Bravo je blokirao Robbenov pokušaj.

Van Gaal je u pravo vrijeme primijetio da je Sneijder indisponiran i ubacio je Fera, koji mu je svojim prvim kontaktom s loptom odgovorio golom, prvim za Oranje. Prije toga Bravo je jedva iščupao udarac pod prečku još jednog nizozemskog igrača s klupe, Depaya. Depay je u drugoj minuti sudačke nadoknade ispratio Robbena i opet se našao na pravom mjestu te potvrdio osvajanje nova tri boda.

• Obrisan korisnik23.06.2014. u 20:05
    Kako je Depay istrcao kontru za drugi gol nevjerovatno,oce li napokon Nizozemska uzet naslov nakon tri poraza u finalima