Ante Zovko • utorak, 01.07.2014.

Dvostruki osvajač Wimbledona Rafael Nadal doživio je šokantan poraz u osmini finala od 19-godišnjeg Australca Nicka Kyrgiosa, 144. na svijetu, u četiri seta. Iznenađenje se dogodilo i na ženskom turniru, gdje je Angelique Kerber u tri seta bila bolja od pobjednice ovogodišnjeg Roland Garrosa Marije Šarapove.

Iako je igra svoj prvi Wimbledon, Nick Kyrgios nije bio impresioniran pojavom prvog igrača svijeta na drugoj strani mreže. Ubacio je 37 asova i mirno završio meč sa 7:6(5), 5:7, 7:6(5), 6:3.

Španjolac nije imao rješenja za Kyrgiosove snažne servise koje je kombinirao jako dobrom igrom s osnovne linije. Kod 5:3 u zadnjem setu, australski tinejdžer nije prepustio niti poen Nadalu završivši s asom koji je išao 125 milja na sat.

"Igrao sam izvanredan tenis, malo sam se mučio na reternu, ali sam se uživio. Servirao sam na uistinu visokoj razini tijekom cijelog meča", izjavio je Kyrgios za BBC.

Španjolac je komentirao da je bilo tko u nevolji na travi kad ima protiv sebe takvog servera: "U drugom i trećem setu sam bio bolji od njega, ali nisam uspio iskoristiti prilike. U ostatku meča je on bio bolji. Općenito je on radio bolje od mene one stvari koje su vam potrebne kako biste dobili mečeve na ovoj podlozi."

Protivnik Kyrgiosu u četvrtfinalu bit će Milos Raonic, koji je također poznat po servis-igri. Raonic je postao prvi Kanađanin u četvrtfinalu Wimbledona u profesionalnoj eri nakon što je dobio Japanca Keija Nishikorija sa 4:6, 6:1, 7:6(4), 6:3.

Petopostavljeni Stan Wawrinka imao je užarenu raspravu s Felicianom Lopezom nakon što je dobio treći set 6:3. Prva dva pripala su mu u tie-breakovima. U četvrtfinalu Wawrinka se u srijedu sastaje sa sunarodnjakom Rogerom Federerom, koji nije ostavio ni trunku šanse Tommyju Robredu (6:1, 6:4, 6:4). Federer na cijelom turniru još nije izgubio ni set, što mu je najbolji niz na Wimbledonu od 2004.

Marija Šarapova oprostila se od nade da bi deset godina nakon jedine titule u All England Clubu mogla doći do još jedne. Peta nositeljica izgubila je od Njemice Angelique Kerber u tri seta (7:6(4), 4:6, 6:4). U trećem setu Kerber je povela 5:2, a onda je Šarapova spasila šest meč-lopti prije nego što je pokleknula.

Lucie Šafarova postala je prva polufinalistica pobjedom protiv Makarove 6:3, 6:1. Jedna od finalistica bit će Čehinja, jer Šafarova čeka bolju iz dvoboja Kvitove i Zahlavove Strycove.

Prošlogodišnja finalistica Wimbledona Sabine Lisicki bila je jača od ozljede ramena i od Kazahstanke Švedove poslije tri seta. Njemica je u trećem setu uzela stanku za masažu i oporavila se za peti plasman u četvrtfinale u petom nastupu na trećem Grand Slamu sezone. Protivnica će joj biti Simona Halep, koja je imala mnogo lakši zadatak i Kazahstanki Dijas prepustila samo tri gema.