Pokal Heide Cupa otišao u ruke Balićevog Wetzlara

Danijela Lemaić • nedjelja, 10.08.2014.

Završeno je i ovogodišnje izdanje Heide Cupa u Schneverdingenu, a pokal najboljeg odnijela je ekipa HSG Wetzlara kojoj je ovo prvo osvajanje ovog turnira. Füchse Berlin drugu godinu zaredom zasjeo je na drugo mjesto, naime, prošle godine u finalu izgubio je od Hannover Burgdorfa 31:32, dok je 2009. uspio osvojiti turnir. Uz ove dvije momčadi Heide Cup još su osvajali Kiel 2007. i 2010., HSV 2011., Grosswallstadt 2012. te Hannover Burgdorf 2013. godine. Treća pozicija ove godine pripala je Hamburgu koji je bio spretnije ruke od Kielcea, dok je u borbi za peto mjesto KIF Kolding pobijedio Kadetten Schaffhausen.

KIF Kolding Kopenhagen - Kadetten Schaffhausen 23:22 (11:10)

Nakon što je dogovorom između klubova KIF Kolding predao svoje mjesto u borbi za treće mjesto poljskom Kielceu, pred Dancima je bila borba za petu poziciju za koju su se morali suočiti sa švicarskim Kadetten Schaffhausenom. Iako su se rukometaši Schaffhausena dobro držali uz KIF Kolding, na kraju su spretnije ruke bili upravo Danci koji su upisali minimalno slavlje.

Utakmicu za peto mjesto vrlo dobro otvara Kadetten Schaffhausen koji preko Manuela Linigera postavlja rezultat 2:0, a potom odlazi i na 5:3. No, tada se diže polako danska ekipa koja serijom 2-0 poravnava rezultat na 5:5. Krenula je tada igra pogodak za pogodak koja se zadržala sve do posljednje minute prvog dijela susreta kada se Bo Spellerberg pobrinuo da se na odmor ne otiđe pri izjednačenom rezultatu stoga je po isteku 30. minute semafor pokazivao 11:10 za Dance.

Nastavak susreta donio je igru iz prvog poluvremena, naime, minimalna prednost izmjenjivala se između obje momčadi. Tako je u 41. minuti Schaffhausen imao prednost 15:14 nakon čega je KIF Kolding ponovo prebacio u višu brzinu i stekao dva pogotka prednosti (20:18). Ubrzo su sustigli Švicarci svoje protivnike, ali zahvaljujući dobrim reakcijama obrane pred kraj dvoboja Danci su uspjeli sačuvati minimalnu prednost i upisati slavlje 23:22.

Kod KIF Koldinga najbolji su bili Kristian Stoklund i Victor Alonso svaki s po četiri pogotka, dok se u švicarskim redovima istaknuo Manuel Liniger s njih pet.

HSV Hamburg - KS Vive Targi Kielce 30:28 (14:13)

Hamburg se pobrinuo da prve tri pozicije na Heide Cupu pripadnu njemačkim ekipama, naime, u borbi za broncu svladao je poljsko-hrvatski Kielce koji im taj put nije previše olakšao.

Dobro posložena obrana Hamburga na čelu s Davorom Dominikovićem nije dopustila da Kielce pronađe put do mreže stoga je nakon pet minuta igre imala +3 (4:1). Pojačali su tada momci Talanta Dujšebajeva te ubrzo preko Julena Aguinagaldea sustigli HSV, a potom i prešli u minimalno vodstvo (5:4). Započela je igra gol za gol sve do 25. minute utakmice kada Hamburg ostavlja Kielce na minus dva (11:13), a iako poljska ekipa uspijeva izjednačiti na odmor se odlazi s pogotkom prednosti za njemački klub (14:13).

Pogotkom Adriana Pfahla, sigurnim zgoditkom sa sedam metara Torstena Jansena i golom Henrika Tofta Hansena na početku drugog poluvremena Hamburg odlazi na prvih +4 (18:14). Održavali su Nijemci tu prednost pa čak u 43. minuti to povećali na +5 (22:17), ali ponovno je Kielce, uz pomoć Karola Bieleckog, stigao na samo dva pogotka zaostatka (26:28). Do isteka 60. minute obje ekipe bile su sigurne po dva puta stoga je konačan rezultat bio 30:28.

Hamburg su do nove pobjede doveli Kentin Mahe i Adrian Pfahl svaki s po sedam pogodaka, dok je kod Kielcea najefikasniji bio Michal Jurecki, Manuel Štrlek dodao je njih tri, dok su Denis Buntić i Ivan Čupić zabili njih dva. Marin Šego Kielceova vrata branio je prvih 30 minuta.

HSG Wetzlar - Füchse Berlin 27:24 (10:10)

Finale Heide Cupa pripalo je bundesligašima, točnije HSG Wetzlaru i Füchse Berlinu. Obje momčadi kroz tri dana turnira pokazale su da su vrlo dobro odradile pripremni period za novu sezonu Bundeslige koja počinje za manje od 15 dana. Naime, u prvom kolu Wetzlar gostuje kod Mindena, dok Berlin ide u goste kod Frisch Auf! Göppingena. Također, berlinske Lisice prije toga čeka i dvoboj DHB-Superkupa u kojem će snage odmjeriti s njemačkim prvakom Kielom, koji je, pak, slavio nad Rhein-Neckar Löwenom 29:23 u finalu 25. Memorijalnog turnira Klausa Miesnera koji se održavao u sklopu Harz Energie Cupa. Nakon vrlo zanimljivih 60 minuta igre u Schneverdingenu pokal je otišao u ruke Wetzlara.

Finalni dvoboj odlično otvara Berlin koji nakon samo šest minuta odlazi na 4:0 što tjera trenera Kaia Wandschneidera da pozove minutu odmora. Time-out je donekle pomogao ekipi koja je u devetoj minuti stigla na dva pogotka zaostatka (3:5) i upravo tu prednost je Berlin držao sve do 25. minute igre kada Florian Laudt svojim pogodcima poravnava rezultat na 9:9, a do odlaska na predah obje ekipe zabile su po gol (10:10).

U nastavak susreta bolje je ušao Wetzlar koji preko Maximiliana Holsta odlazi na +2 (12:10) da bi deset minuta kasnije Steffen Fäth to povećao na +3 (16:13). Nisu se predale berlinske Lisice koje su krenule u lov na Wetzlar te su dvije minute prije kraja uspjele stići na samo pogodak zaostatka (24:25), ali tada siguran biva Ivano Balić koji zabija za 26:24, a da pobjeda bude još sigurnija potrudio se Tobias Hahn koji postavlja konačnih 27:24.

Kent Robin Tönnesen s pet golova bio je najefikasniji kod Wetzlara, dok je Ivano Balić zabio jedan gol. Petar Nenadić s devet pogodaka bio je najbolji kod Berlina.

Nakon finalne utakmice nagradu za najboljeg vratara turnira primio je Wetzlarov Andreas Wolff, najboljim igračem turnira proglašen je Fabian Weide, dok je Steffen Fäth proglašen za najboljeg strijelca turnira.

16Wetzlar 22574:629-5511
17Minden 23608:714-1067
18Hamm-Westfalen 25648:798-1507