Francuski kadeti europski prvaci, Mađari osvojili srebro

Danijela Lemaić • ponedjeljak, 25.08.2014.

Europsko rukometno kadetsko prvenstvo došlo je svom kraju, a u finalu su se za naslov prvaka borile Francuska i Njemačka. U vrlo zanimljivom susretu na kraju su slavili Francuzi, dok su u srazu za brončanu medalju Španjolci uvjerljivo stigli do pobjede.

Poljska, točnije, gradovi Gdanjsk i Gdynija bili su domaćini Europskog prvenstva za kadete, a u uzbudljivom finalu do naslova prvaka stigli su Francuzi koji su slavili nad, do tada neporaženom, Mađarskom. U susretu za broncu Španjolska nije dala previše nade Dancima te je furiozno krenula u prvom dijelu kada je po isteku 30. minute bilo 17:7, da bi na kraju slavila 27:21.

Finalni dvoboj bio je rezerviran za susret Mađarske i Francuske, dvije ekipe koje su se prethodno susrele u skupini C u kojoj se nalazila i hrvatska reprezentacija. U prvom ogledu na Prvenstvu Mađarska je slavila 34:26, ali rukometaši Francuske u borbi za zlatno odličje poravnali su račune.

"Nije iznenađujuće da sam vrlo sretan zbog svojih igrača i svoje ekipe. Zaista su odlični i iako smo imali loših trenutaka svaki put smo uspjeli izvući nešto više. Sportski duh bio je prekrasan, rukometni duh. Sretan sam i zbog rukometa jer su dvije najbolje momčadi pokazale što znaju i umiju. Kada pobijediš protiv ovakvog protivnika u finalu to je velika stvar", kazao je izbornik Francuske Eric Quintin.

Dvoboj vrlo dobro otvara Mađarska koja nakon sedam minuta igre ima vodstvo od dva pogotka (5:3), ali je isto zadržala sve do desete minute kada Francuska izjednačava rezultat. Igralo se tako pogodak za pogodak sve do 25. minute susreta kada Mađari prebacuju u višu brzinu te serijom 2-0 prelaze u vodstvo koje se zadržalo sve do isteka 30. minute kada je bilo 18:16.

U nastavak susreta nešto bolje ulaze Francuzi koji zahvaljujući dobro posloženoj obrani izjednačavaju na 20:20 kada je nanovo krenula igra uz poravnati rezultat. Igralo se tako do 55. minute kada Francuzi ostavljaju Mađare na minus dva (27:29) da bi do kraja 60. minute to povećali na +3 (33:30), što je ujedno bio i konačan rezultat.

Francusku je do naslova europskih prvaka predvodio Aymeric Minne koji siguran biva osam puta, dok je kod Mađara najefikasniji bio Matyas Györi također s osam zgoditaka.