MAXtv Prva liga, 7. kolo, 31.08.2014, 19:00 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 16.072
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Tomislav Petrović (Valpovo), Miro Grgić (Osijek)
Dinamo

S Poljuda:Mišo Gulić • nedjelja, 31.08.2014.

Pred oko 20 tisuća gledatelja Hajduk je imao sve, a dobio ništa. Splićani su dugo vodili, kontrolirali utakmicu, stvarali prigode, ali u završnih 20 minuta Zagrepčani su podignuli tempo i napravili pravi podvig, smanjivši prvo u 71., da bi potpuni preokret s dva gola izrežirali u sudačkoj nadoknadi...

Hajduk i Dinamo s različitih su pozicija ušli u najveći derbi hrvatskog nogometa. Bijeli emocionalno ispražnjeni nakon ispadanja iz Europe i s imperativom dobrog rezultata, dok su Modri snivali bitno drugačije snove i na valu dobrih predstava eventualnom pobjedom bili u prilici već zadnjeg dana kolovoza iz utrke za naslov eliminirati Hajduka, u čemu su na kraju i uspjeli.

Vidjelo se već od samog početka kako ispadanje od Dnipra na Bijele nije ostavilo veće psihološke štete, ali, pokazalo se, jest one fizičke. Početnog ispitivanja snaga praktički nije bilo, odmah se krenulo po gol, ofenzivno i beskompromisno, a prvi su do njega došli Splićani. I to kako.

Igrala se osma minuta kada je Vršajević s desne strane uposlio svog reprezentativnog kolegu Sušića, ovaj zakoračio u kazneni prostor, "cimnuo" čuvare, te prekrasno iskosa pogodio suprotni kut nemoćnog Eduarda za potpunu ludnicu na Poljudu.

Nastavak susreta jednako uzbudljiv. Osokoljeni Hajduk krenuo je po novi gol, Mezga je nakon greške Šimunića u desetoj minuti sam izašao pred vratara Dinama, doduše malo iskosa, ali odlično je reagirao i Portugalac te nogom spriječio novi gol.

Jedan klub, frakcije dvije

Zanimljivo je bilo na južnom dijelu tribina gdje je oko 400 Boysa zauzelo svoje pozicije. Ništa čudno ne bi bilo da im se nakon desetak minuta od početka nije priključila "Mamićeva" frakcija, njih 20-ak, koje je policija posebno dopratila, ali i ogradila te čuvala od ne baš pitomih pogleda brojnije "original" verzije. Neobično, ali nije da to već nismo vidjeli u susjedstvu.

Splitski napadi izmjenjivali su se jedan za drugim, pokušavali su još Caktaš i Mezga, dok je u međuvremenu za Dinamo Brozović s vrha kaznenog prostora pucao tik pored vratnice, a pokušaj Vukojevića završio je iznad gola. Bio je to i nagovještaj buđenja Zagrepčana.

Siguran gol za poravnanje u 35. minuti na crti je spasio Maloča nakon greške Kalinića koji je nespretno izgubio loptu uz korner liniju, uslijed pritiska Soudanija, koji je potom loptu odložio do Brozovića čiji pak pokušaj kapetan Hajduka šalje u korner. U nastavku iste akcije, nakon kornera, novi snažan udarac Brozovića, ali ovaj put Kalinić je spreman.

Nakon samo četiri minute igre u nastavku Hajduk je udvostručio vodstvo. Ubačenu loptu u kazneni prostor Dinama najbolje je iskoristio Milić i sa desetak metara po sredini gola zabio za 2:0. Samo par minuta poslije brza akcija Dinama rezultirala je udarcem Soudanija - ravno u prečku.

U 60. minuti Bijeli su ponovno izigrali zadnju liniju Modrih, ubacio se iz drugog plana Bašić, ali u trenutku kada je mogao i morao poentirati, odlučio se varati vratara te izgubio loptu. Četiri minute ranije Hajduku je poništen gol, ovaj put Maglica je po mišljenju suca bio u zaleđu.

Kada se činilo da domaći kontroliraju tijek događanja, Zagrepčani su smanjili. Naime, u 71. minuti odlično je s desne strane ubacio Soudani, Čop izmaknuo nadzoru Maloče i spretno pogodio donji lijevi kut za 2:1 i nadu Modrih u potpuni povratak.

Bio je to znak da nas do kraja čeka vrlo uzbudljiva završnica u kojoj se Hajduk malo povukao, vrebao šansu iz kontre, a jedni pravu koju je dočekao Kouassi je nakon dugog šprinta zaključio slabašnim udarcem s 18 metara. I kada su već mnogi upisali tri boda - preokret u sudačkoj nadoknadi.

Taman nakon što je sudac pokazao pet minuta nadoknade, ponovno je Soudani pronašao Čopa koji lakoćom s pet metara vraća stvari na početak, da bi dvije minute poslije potpuni preokret režirao Henriquez, opet na asistenciju Alžirca.

• Spoljo01.09.2014. u 14:54
    Ti s besplatnom ne prolaze kroz brojače, nego se spuštaju padobranom na tribinu?
    Spoljo
  • Obrisan korisnik01.09.2014. u 14:03
    žalosno je gledati ovaj hnl. ovakvog puštanja nema nigdi. da ovako soudani prolazi kraj tri igrača u 90 minuti.... tko je tu naivan, naravno da je pušteno i dogovoreno. pa onda još da u 94 onako samog ostave napadača u 16-ercu.... treba pod hitno uskok istražiti zašto je tome tako.
  • Obrisan korisnik01.09.2014. u 12:49