Meškov Brest predvođen Hrvatima pridružio se Zagrebu u skupini A Lige prvaka

Danijela Lemaić • nedjelja, 07.09.2014.

Tatran Prešov i Meškov Brest očekivano su se plasirali u finale kvalifikacijske grupe 1 i tako krenuli u borbu za mjesto u skupini A Lige prvaka. U vrlo zanimljivom susretu do pobjede je stigla ekipa Meškov Bresta te su tako sudionici grupe, u kojoj se nalazi i PPD Zagreb, saznali svog posljednjeg protivnika u Europi.

Dvorana Victoria u bjeloruskom Brestu ove je nedjelje bila rezervirana za finalni dvoboj kvalifikacijske skupine 1, točnije, sraz Tatran Prešova i Meškov Bresta. Ove dvije ekipe dobro se poznaju iz SEHA Gazprom South Stream lige, a od ukupno pet ogleda u njih tri do slavlja je stigla slovačka ekipa, dok je dva puta bolja bila bjeloruska ekipa. Nakon velike borbe momci Željka Babića pokazali su veću želju za Europom te su u drugom dijelu prelomili rezultat u svoju korist. Tako je Bjelorusija pred domaćom publikom dobila novog predstavnika u Europi.

Finalni dvoboj pogotkom otvara Oliver Rabek za početno vodstvo Slovaka, ali ubrzo preko Davida Špilera i Rastka Stojkovića Meškov Brest postavlja 2:1. Pokretljiva obrana domaćina na čelu s Ivanom Pešićem nije dopuštala Tatran Prešovu da dođe do pogotka pune četiri minute, a post od zgoditaka prekida Michal Kopčo za poravnanje reultata (2:2). Tada je s dobrim reakcijama na golu krenuo i Jakub Krupa koji pomaže svojoj ekipi da otiđe na prvih +2 (5:3). Prekinuli su to vodstvo Dzianis Rutenka i Maxim Babičev koji su bili sigurni za 6:6.

Najbolji igrači

Meškov Brest je do pobjede vodio Dzianis Rutenka sa šest golova, njih četiri dodao je Ljubo Vukić, dok je David Špiler upisao dva pogotka. Odličan je na vratima bio Ivan Pešić koji je sakupio 17 obrana. U redovima slovačkog prvaka najefikasniji je bio Radoslav Antl sa šest zgoditaka, dok je njih pet imao kapetan Michal Kopčo. Čuvar Tatranove mreže Jakub Krupa zaustavio je 15 lopti.

Pokrenuo se tada nanovo slovački napad koji serijom 2-0 ostavlja Meškov Brest na minus dva (6:8), kojeg, pak, Pešić ponovno vraća u igru i dovodi u priliku za izjednačenje koje se dogodilo u 24. minuti kada rezultat na 9:9 poravnava Ljubo Vukić. Krenula je tada igra pogodak za pogodak koja se zadržala sve do odlaska u svlačionice kada je bilo 12:12.

Prvih deset minuta nastavka zadržala se izjednačena igra nakon čega se ponovno razbranjuje Pešić te Meškov Brest preko Dmitrija Nikulenkaua, Vukića i Rutenke odlazi na +4 (18:14). Na tu seriju pogodaka odgovorio je Tatran Prešov koji svojom 3-0 serijom stiže na samo pogodak zaostatka (17:18), ali ponovno domaća obrana zaustavlja daljnji napredak Slovaka što, pak, bjeloruski napad iskorištava za nova četiri zgoditka vodstva (22:18).

Posljednjih pet minuta susreta donijela su veliku borbu između ovih momčadi, naime, Krupa se probudio među vratnicama te je omogućio Slovacima da nanovo smanje na minus jedan (23:24), Vukić vraća to na 25:23, a ključan dio susreta bio je kada je Rabek promašio s linije sedam metara nakon čega Janko Božović pogađa za 26:23 i sigurnu pobjedu Meškov Bresta. Posljednji napad iskoristili su Slovaci te je Kopčo bio siguran za konačnih 24:26.

Tako će se Meškov Brest pridružiti hrvatskom predstavniku PPD Zagrebu, ali i Kielu, PSG-u, Metalurgu i Naturhouse La Rioji, dok će Tatran Prešov treću godinu zaredom europski put nastaviti u EHF Kupu, točnije, trećoj rundi kvalifikacija.

U susretu za treće mjesto Vojvodina je, pak, lako stigla do pobjede nad Targos Bevom te si osigurala mjesto u trećoj rundi kvalifikacija EHF Kupa, a njeni suparnici će u EHF Kup krenuti u drugom kolu kvalifikacija.