Ante Zovko • nedjelja, 07.09.2014.

Za prva iznenađenja u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2016. pobrinuli su se Albanija i Rumunjska. Portugal je bez kapetana izgubio kod kuće od Albanije, a u reprizi ogled dodatnih kvalifikacija Rumunjska se revanširala Grčkoj. Njemačka je krenula pobjednički protiv Škotske. Poljska i Finska upisali su očekivane pobjede.

Iako će vodeće reprezentacije u ovim kvalifikacijama lakše izboriti Euro nego nikad dosad, Portugal je nastavio s blijedim kvalifikacijskim izdanjima. Bekim Balaj donio je veliku pobjedu odličnom realizacijom u 52. minuti. Portugal se bez ozlijeđenog Cristiana Ronalda mučio s probijanjem gostujućeg bloka, a Albanci su dobili šest žutih kartona u pokušajima branjenja svoje mreže.

Škotska je zadala dosta posla Njemačkoj u Dortmundu, ali svjetski prvaci uspjeli su slomiti otpor gostiju zahvaljujući Thomasu Mülleru.

Golčina Kolarova za remi s Francuskom

Poslije pobjede protiv Španjolske, Didier Deschamps unio je sedam promjena u momčad Francuske za beogradski prijateljski ogled sa Srbijom. Paul Pogba donio je gostima vodstvo u 13. minuti poslije nesporazuma Gudelja i Kolarova. Branič Manchester Cityja iskupio se sjajnim golom iz slobodnog udarca u 80. minuti. Srbija će otvoriti kvalifikacije na gostovanju kod Armenije 11. listopada.

Müller je okrunio njemačku dominaciju u 18. minuti, kad je pogodio glavom suprotni kut. Rudy ga je sjajno pronašao, a reakcija Bayernovog napadača bila je pravovremena.

Nije ni Škotska bila bezopasna te je došla do par odličnih prilika. Na kraju je jednu priliku Anya pretvorio u gol, u 66. minuti, poslije kombinacije s Fletcherom.

No, Njemačka je odgovorila samo četiri minute kasnije. McArthur nije dobro izbio poslije Kroosovog ubacivanja iz kuta. Müller je to iskoristio i zakucao za 2:1. Mulgrew je u sudačkoj nadoknadi izgubio živce te je dobio drugi žuti karton zbog napucavanja lopte.

Golom kapetana Cipriana Marice iz jedanaesterca, Rumunjska je osvojila vrijedna tri boda na terenu Grčke. Marica je isključen početkom drugog dijela, ali je Rumunjska izdržala i bez njega. Inače, susret je igran pred praznim tribinama zbog Uefine kazne.

Robert Lewandowski upotpunio je dobru večer Bayernovih igrača zabivši četiri gola Gibraltaru, koji je s Poljskom igrao prvu natjecateljsku utakmicu u povijesti. Završilo je 7:0, a Poljska je šest golova postigla u drugom dijelu.

Grosicki je postigao jedini u prvom dijelu, svoj prvi od dva. Drugi je dodao početkom drugog dijela. Bio je to prvi od četiri poljska gola u deset minuta. Lewandowski je zabio prva dva svoja pogotka, Szukala je postavio 5:0, a Lewandowski je dovršio posao u 78. i 86. minuti.

Finska je upisala očekivanu pobjedu na Farskim Otocima, no za prva tri boda trebala je tri gola u drugom poluvremenu za preokret nakon što je gubila poslije prvih 45 minuta.

• narada10808.09.2014. u 15:09
    Pa Albanija je već u kvalikacijama za SP u Brazilu najjavila kvalitetu (pobjedivši npr. Sloveniju), nije to sad palo sa neba.
    narada108
  • Obrisan korisnik08.09.2014. u 10:01
    Ove kvalifikacije za europsko prvenstvo će biti cirkus. Prva 2 iz svake skupine idu dalje, najbolji 3., ostali 3. razigravaju...pa tko onda iz Europe ne ide na prvenstvo? Francuska igra kvalifikacije ali ne igra. Totalno će se izgubiti na zanimljivosti.
  • Obrisan korisnik08.09.2014. u 09:34