Kvalifikacije, skupina H, 09.09.2014, 20:45 h, Hrvatski nogometni savez
Suci: Vladislav Bezborodov, Nikolaj Golubev, Maksim Gavrilin, Sergej Ivanov, Mihail Vilkov (Rusija)
Andrej Kramarić 81'
2:0(0:0) Malta
Malta

Borna Rupnik, Ante Zovko • utorak, 09.09.2014.

Hrvatska nogometna reprezentacija slomila je otpor Malte na početku kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016. i pobijedila 2:0 u Zagrebu. Luka Modrić proslavio je svoj 29. rođendan lijepim golom na startu drugog poluvremena, a Andrej Kramarić je zabio prvijenac u svojem drugom nastupu.

Steve Bezzina
34'
18
Bjorn Kristensen
76'
22
Ryan Scicluna
87'
Pietro Ghedin

Igrajući s igračem više 60 minuta, Hrvatska je pokazala dva lica. Ono bolje, rastrčanije i motiviranije ukazalo se u drugom poluvremenu. Tada je Modrić probio malteški bunker udarcem iz daljine, a Kramarić je u svojoj prvoj reprezentativnoj natjecateljskoj utakmici iskoristio asistenciju Nikice Jelavića i još jednom istaknuo kandidaturu za prvi sastav.

Izdanje Hrvatske u prvom poluvremenu bilo je vrlo blijedo, bezidejno. Igrajući samo s Mandžukićem u napadu, Hrvatska je samo jednom uputila udarac u gol, napadala je uglavnom s desne strane, dok je lijeva ostala neiskorištena. Malta je čak zamalo došla do gola na otvaranju susreta. Schembri je predriblao Milića i pucao, no Subašić je dobro reagirao.

Poslije pola sata, Malta je ostala s igračem manje. Borg je dobio izravni crveni karton zbog udaranja Mandžukića u lice, a hrvatski je napadač zbog potezanja prije toga zaradio žuti. Ni brojčana prednost nije trgnula Hrvatsku. Rakitić je u svojem prvom dolasku naprijed uspio zabiti gol, ali iz zaleđa, pa je on opravdano poništen. Njegova i Modrićeva kreativnost ostale su zagušene na pozicijama ispred obrambene linije, a Brozović, Halilović i Kovačić nisu uspjeli izbaciti Mandžukića u izgledniju priliku.

Modrić je otvorio drugi dio sjajnim pogotkom i smanjio pritisak sebi i suigračima. Vidjelo se to odmah jer je Hrvatska zaigrala poletnije, ali i dalje se najviše pokušavalo probijati kroz sredinu, gdje je bilo najmanje prostora. Samo Srna je nabacivao s krila.

Nekoliko dobrih akcija i poteza rezultiralo je šansama Halilovića, Rakitića i Milića. Kramarić je pogodio prečku poslije lažnjaka u 74. minuti. Potom je uspio zabiti uletjevši u prazan prostor nakon što se jelavić fino zagradio i dodao. Uglavnom, Maltežani su bili prikovani za svoj kazneni prostor, no Hrvatska je propustila ući u kvalifikacije s uvjerljivijom gol- razlikom.

Hrvatska sljedeću utakmicu igra u Bugarskoj 10. listopada, a tri dana poslije ugostit će Azerbajdžan, koji je ranije u utorak izgubio kod kuće od Bugarske 1:2.

• Obrisan korisnik10.09.2014. u 15:29
    Protiv Bugarske moraju odigrati cijelu utakmicu. Ne mogu prespavati cijelo jedno poluvrijeme. Bodovi jesu najvazniji, ali ne igramo svaki dan protiv Malte, kuci, pa jos i sa igracem vise.
  • Obrisan korisnik10.09.2014. u 13:44
    Krigla ti je super objasnio.Ono što je on napisao su činjenice.Sve potpisujem.Modrić je playmaker ne box to box iako možda i može odigrat, a Rakitić najbolji na polušpici,dobar na centralnom.Vidal ti je box to box.Kad god se igra s tri veznjaka imaš praktički zadnjeg veznog koji mora pokrit sve... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.09.2014. u 13:14
    Matić je box-to-box igrač, de Jong je zadnji vezni. Pogledaj jednu utakmicu Milana i Chelsea i obrati pozornost na radijus kretanja jednog i drugog. Matić pokriva svaku travku od svog do protivničkog 16-erca, de Jonga praktički nema na protivničkoj polovici. To kakve će sreća biti ekipa ne ovisi o... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.09.2014. u 13:06
    Kako možeš reći da Matić nije zadnji vezni, nego šta je. Čovjek ima sve karakteristike zadnjeg veznog (čvrst, jak, oduzima velik broj lopti, kvalitetan pas, ne gubi lopte) samo što još dodatno ima nadprosječnu tehniku, razumijevanje igre i zna zabiti gol. Takvih igrača ima malo na svijetu i nama bi... [više na forumu]