Leipzig nakon lutrije sedmeraca izborio nastup u Ligi prvakinja

Jelena Bagarić • nedjelja, 21.09.2014.

Njemački grad Leipzig bio je domaćin prve kvalifikacijske skupine za ulazak u Ligu prvakinja. Osim domaćina svoj prolaz među najbolje europske ekipe tražili su mađarski FTC, nizozemski SERCODAK Dalfsen i bjeloruski BNTU BelAz Minsk. Nakon polufinalnih susreta u kojima su kao pobjednici izašli Leipzig i FTC, svoje mjesto u skupini A Lige prvakinja izborio je Leipzig ali tek nakon izvođenja sedmeraca...

FTC Rail Cargo Hungaria – HC Leipzig (15:14, 28:28, 34:34)

Kao i prošle godine u borbu za grupnu fazu Lige prvakinja prometnuo je mađarski doprvak FTC. No, ove godine pred njima je stajao njemački Leipzig koji je također prošle godine kroz kvalifikacije izborio svoje mjesto među 16 najboljih ekipa. Nakon uvjerljivih pobjeda u polufinalu predstojala je teška utakmica za plasman među europsku klupsku rukometnu elitu.

Leipzig se pred domaćom publikom još jednom htio kvalificirati za Ligu prvakinja, no inicijativu su u prvom poluvremenu imale rukometašice FTC-a. U početku su minimalno vodile s pogotkom ili dva, no sredinom poluvremena narasla je prednost na plus četiri. No, borbene Njemice četiri minute prije isteka 30. minute izjednačuju na 13:13, a još minutu kasnije su i povele. Minimalna prednost na poluvremenu ipak odlazi na stranu Mađarica koje su sa sirenom uspjele ubaciti loptu u mrežu za 15:14.

Nastavak kao i u prvom dijelu susreta bolje otvara Ferencvaroš. Nakon deset minuta igre u nastavku imale su četiri pogotka prednosti pa je trener Leipziga Thomas Orneborg morao pozvati minutu odmora. Nekoliko minuta nakon time-outa rukometašice Leipziga dolaze do izjednačenja i ponovo dovode utakmicu u rezultatsku neizvjesnost. Međutim, FTC se ponovo u 48. minuti odvaja na tri pogotka prednosti. No, niti to nije bilo nedostižno za igračice Leipziga koje u 55. minuti ponovo izjednačuju.

Vrijeme je polako curilo, a rezultat na semaforu stalno je bio izjednačen. Pola minute prije kraja Leipzig je imao napad za pobjedu no nisu ga iskoristile pa je susret otišao u produžetke. Nakon prvih pet minuta FTC je vodio 32:30, no u drugih pet minuta ušle su s igračem manje. No, i s igračicom manje postižu u 67. minuti gol za 33:30. Ipak Leipzig dolazi nna gol zaostatka i 2 sekunde do kraja izvode deveterac za izjednačenje. Kudlacz pogađa za 34:34, ali sutkinje ne označuju pogodak te se odlazi do stola na vijećanje. Pogodak je ipak priznat pa se pobjednik tražio izvođenjem sedmeraca.

Sve su bile nepogrešive do četvrte serije kada je Katja Schülke obranila udarac Adrienn Szarki. Igračice Leipziga s linije sedam metara nisu pogriješile i time su osvojile prvo mjesto na turniru i plasman u skupinu A Lige prvakinja gdje će igrati s Hypom, Dinamo Volgogradom i Krimom.

SERCODAK Dalfsen – BNTU BelAz Minsk 30:27 (14:15)

Nakon što su Dalfsen i Minsk poraženi u polufinalnim susretima, predstojala im je borba za treće mjesto koje vodi u treće kolo Kupa pobjednika kupova. Četvrtoplasirana ekipa u to natjecanje kreće od drugog kruga. Dalfsen je uvjerljivo poražen od FTC-a dok je Minsk tek na kraju susreta umanjio svoj zaostatak koji je tokom cijele utakmice bio velik.

Dalfsen je izuzetno mlada ekipa i njihova najstarija igračica ima 24 godine, a najmlađa samo 15. Ekipu uglavnom predvode juniorke koje su na nedavno održanom SP-u u Hrvatskoj zauzele osmo mjesto. Bjeloruskinje su relativno mlada ekipa, no podržane su s nekolicinom starijih igračica.

U ovom susretu ipak slavila „mladost“ koja je nadoknadila zaostatak iz prvog dijela i preokrenula utakmicu u svoju korist. Na poluvremenu su minimalno gubile, ali borbenošću su to uspjele nadoknaditi te su na kraju slavile s tri pogotka više. Najefikasnija u redovima SERCODAK Dalfsena bila je Ana Pavković (Nizozemka hrvatskih korijena) koja je postigla šest pogodaka. Katsiarina Silitskaja za Minsk je postigla devet pogodaka, a još osam dodala je Liubov Arišina.

Pobjedom su Nizozemke osvojile treće mjesto i plasman u treće kolo Kupa pobjednika kupova gdje ih čeka švicarski Zug. BNTU BelAZ Minsk će morati u drugo kolo gdje će snage odmjeriti s ACME-Zalgirisom.