Strasbourg i Asvel pobjedama otvorili kvalifikacije košarkaške Eurolige

Davor Kovačević • utorak, 23.09.2014.

Ovoga tjedna na rasporedu je kvalifikacijski turnir Eurolige čiji će pobjednik ostvariti ulazak u najeiltnije europsko košarkaško natjecanje. Prvi četvrtfinalni dan turnira pripao je Francuzima, Strasbourg je s uvjerljivih 82:53 bio bolji od Rige, dok je Asvel s 86:77 izbacio domaćina Oostende.

Jedno mjesto ostalo je upražnjeno u košarkaškoj Euroligi koje će popuniti pobjednik kvalifikacijskog turnira koji se održava u belgijskom Oostendeu. Grupa A s Anadolu Efesom, Žalgirisom, Real Madridom, Dinamo Sassarijem i Nižnji Novgorodom u petak će doznati i svog šestog člana. Korak bliže tom cilju u utorak su stigle dvije francuske momčadi, Asvel i Strasbourg koje će se međusobno sučeliti u polufinalu.

Strasbourg – Riga 82:53 (22:19, 20:13, 23:10, 17:11)

Svega desetak minuta bilo je neizvjesnosti u prvom susretu dana između Strasbourga i latvijske Rige. Latvijski viceprvak u sezonu je ušao znatno pomlađen, budući da su ga napustili nositelji igre iz prošle sezone. Sve to dovelo je do toga da je ulazak u Euroligu postao praktički nemoguća misija, a to je odmah na startu potvrdio i Strasbourg koji je, pak, gotovo čitavi pripremni period bio bez trenera Colleta koji je s reprezentacijom Francuske osvojio broncu na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj.

Latvijci su se još kako-tako držali samo u prvoj četvrtini koju su u svoju korist riješili Francuzi s 22:19. Od početka do kraja susreta prednost je bila na strani Strasbourga koji je u drugih deset minuta povećao svoju prednost na 15 koševa razlike (42:27), a do odmora je Riga uspjela smanjiti na 32:42.

Nade u latvijski povratak u utakmicu brzo su ugašene na početku drugog poluvremena kada su Francuzi prelomili utakmicu i otišli na nedostižnu razliku (65:42). Do kraja utakmice Strasbourg je samo odrađivao posao i u konačnici upisao uvjerljivu pobjedu.

Dvije američke prinove u redovima latvijske momčadi, Robinson i Dillard s 14, odnosno 12 poena nisu mogli sami protiv raspoloženih Francuza koje je s 15 poena predvodio francuski reprezentativac Diot, koji je zajedno s Colletom izbivao s priprema Strasbourga. Isti učinak imao je i Traore, a deset poena još je dodao Campbell.

Asvel – Oostende 86:77 (24:20, 19:23, 19:13, 24:21)

Snove o ulasku u košarkašku europsku elitu košarkašima Oostendea brzo je uništio još jedan francuski predstavnik, Asvel. Belgijci, predvođeni hrvatskim stručnjakom Darijom Gjergjom, nadali su se kako će u svojoj dvorani, u kojoj su prošle sezone uključujući domaće prvenstvo i Europu poraženi tek jednom, uspjeti napraviti i korak više u odnosu na lanjske kvalifikacije kada su zapeli u finalu, no pred svojim navijačima zaustavljeni su odmah na startu.

S druge strane, klub u kojem 20-postotni vlasnički udio ima Tony Parker tijekom ljeta dosta je mijenjao, a svoje visoke ambicije ove sezone potvrdili su odmah otvaranju kvalifikacija.

Početnu nervozu brzo su predvadale obje momčadi, a nešto bolje u susret je ušao Asvel koji je pred kraj prve dionice imao i prvu ozbiljiniju prednost od sedam koševa razlike (24:17). 10-0 serijom uzvratili su domaćini, a rezultatska izjednačenost potrajala je do kraja poluvremena na kojem ni jedna momčad nije imala prednost (43:43).

Početak nastavka pripao je Francuzima koji su već nakon pet minuta nastavka stvorili dvoznamenkastu prednost (58:47). Belgijci su pokušavali sve ne bi li se približili, no Asvel je zabijao kad god bi Oostende davao naznake neizvjesnosti kao što je bio slučaj kada su se ubačajima približili na tri (67:70) i četiri koša minusa (70:74), no francuska se momčad uspjela othrvati velikom domaćem pritisku te je mirno privela utakmicu kraju.

Sy je s 23 poena bio najefikasniji igrač utakmice, a Jackson je s 20 poena pokazao koliko znači Asvelu. Svoj obol francuskoj momčadi dao je i Green koji je postigao 17 poena. S istom brojkom kod domaćina utakmicu je završio Ponitka.

Odluku o drugom polufinalnom paru donijet će susreti Hapoela iz Jeruzalema i Nymburka, odnosno Uniksa i Stelmeta koji su na rasporedu u srijedu.