Stelmet blizu iznenađenja protiv Uniksa, Hapoel uz manje probleme izbacio Nymburk

Davor Kovačević • četvrtak, 25.09.2014.

U srijedu su odigrana i preostala dva četvrtfinalna susreta kvalifikacija za košarkašku Euroligu. U prvoj utakmici dana košarkaši Hapoela su se opustili u završnici što ih na kraju, ipak, nije koštalo pobjede, dok je Uniks u neizvjesnoj završnici uspio slomiti Stelmetov otpor.

Poslije Strasbourga i Asvela koji su još u utorak osigurali međusobni dvoboj čiji će pobjednik biti u prilici popuniti preostalo mjesto skupine A košarkaške Eurolige, isto su učinili i košarkaši Hapoela iz Jeruzalema te Uniksa iz Kazanja koji su opravdali uloge favorita u svojim susretima.

Hapoel Jeruzalem – Nymburk 94:84 (24:21, 24:18, 24:17, 22:28)

Nakon što su pred kraj treće četvrtine Izraelci imali visoku prednost od 23 koša razlike, činilo se kako je ostala formalnost do kraja utakmice, no češki je prvak u posljednjih deset minuta došao na svega šest koševa zaostatka, ali dalje od toga nije mogao.

Izraleski Hapeol ne skriva ambicije ove sezone i zanima ga isključivo Euroliga čije ga je vodstvo počastilo pozivnicom za kvalifikacijski turnir, a svoju snagu su pokazali nedavno kada su u finalu domaćeg kupa svladali prvaka Europe Maccabija i tako osvojili svoj prvi ovosezonski trofej. Okosnica momčadi je zadržana, a u klubu su odlučili i dodatno osnažiti momčad te su već nekim poznatim imenima poput Halperina, Eliyahua, Wrighta i ostalih pridodali i etablirana imena što su Jones, Gaffney i D. Smith, a sve s jasnim ciljem, ulaskom u skupinu Eurolige, ali nešto će se pitati i ostale.

I češki prvak Nymburk dosta je mijenjao tijekom ljeta, svake godine osnažuju momčad, no nikako da naprave iskorak u Europi što bi značilo ulazak u Euroligu. Ionako ne prevelike šanse za tim ostvarenjem na startu kvalifikacija uništili su Izraelci.

Česi su u utakmici samo dva puta imali vodstvo i to ona početna od 2:0 i 4:2. Ostatak utakmice protekao je u Hapoelovoj dominaciji koji je sredinom druge četvrtine od minimalnog vodstva (28:27) stigao do 15 razlike (44:29). Razlika se do poluvremena smanjila, da bi se rezultat pred kraj trećeg perioda povećao na najvećih 71:48 što je dovelo do opuštanja u redovima izraelske momčadi. Nymburk je u posljednjim minutama utakmice stigao na samo šest koševa minusa, u dva navrata i sedam, no u završnici obilježenoj slobodnim bacanjima bolji su bili Izraelci koji su u susretu pogodili svega jednu tricu te su na kraju upisali pobjedu s dvoznamenkastom razlikom.

Više raspoloženih igrača u svojim redovima imao je Hapoel. Od sedam igrača koliko ih se upisalo u strijelce, šest ih je bilo dvocifreno, a najviše od svih, 22 poena, postigao je nekadašnji igrač Cedevite Wright. Pratio ga je Kitchen (15), a da će biti pojačanja pokazali su i Jones (16), Smith (14) i Gaffney (13). Kod Čeha s 18 poena najučinkovtiji su bili Washington, igrač s NBA pedigreom, te Simmons, a 15 je dodao Rancik.

Uniks – Stelmet 90:86 (23:13, 23:19, 18:22, 26:32)

Osim Hapoela, još jedan klub zanima isključivo Euroliga. Ruski Uniks imao je priliku u prošlosezonskom finalu Eurokupa ostvariti izravan ulazak u Euroligu, no na tom putu zaustavila ga je Valencia. Imali su priliku i kroz VTB ligu osigurati elitno europsko natjecanje, no protiv CSKA su ispustili vodstvo od 2:0 te ih je sve to dovelo u kvalifikacije. Klub su napustili neka zvučna imena poput Goudelocka, Vouigoukasa, Vereemenka i Eidsona te naposlijetku trenera Trinchierija, no sve su to kompenzirali dovođenjem Langforda, Jerrelsa, J. Whitea, Fishera i dojam je kako nisu slabiji od lani kada su osvojili ruski kup, štoviše.

Stelmet od prošle sezone ima iskustvo igranja Eurolige, ali Turow ih je pobjedom u finalu doigravanja domaćeg prvenstva poslao u kvalifikacije. Ponajbolja momčad poljske Tauron lige, no u Europi se lani nisu proslavili, a ove godine priliku za poboljšanje u europskim okvirima, nakon današnjeg poraza, imat će u Eurokupu.

Otvaranje susreta pripalo je Rusima koji su već kroz prvu četvrtinu ostvarili dvoznamenkastu prednost (23:13). U potpunosti je Uniks kontrolirao utakmicu, a na krilima Jerrelsa, koji je prvo poluvrijeme završio s 15 poena na kontu, na poluvremenu su imali visoku prednost od 46:32. Poljski košarkaši su se trgli, počeli igrati agresivniju obranu, Rusi su promašivali šuteve i sve to je rezultiralo izjedačenjem (52:52) u 27. minuti. No Uniks je odgovorio serijom 12-2 i na kraju treće četvrtine ponovno su otišli na dvocifrenu prednost (64:54). Malo po malo Stelmet je vraćao neizvjesnost u utakmicu, a posebno zanimljiva bila je posljednja minuta kada su Poljaci stigli na svega pola koša zaostatka (81:82). U još jednoj reviji slobodnih bacanja Rusi su odlično reagirali, sve su strpali i na kraju odnijeli tešku pobjedu.

Armanijev dvojac iz prošle sezone predvodio je Uniks. Jerrels je učinku s poluvremena nadodao još sedam koševa te je završio na 22 poena, jednako kao i Langford, podijelivši šest asistencija. Kod Poljaka fantastičan je dan imao Burtt koji je s 30 poena zatrpao protivnički koš, dok je Johnson postigao njih 16.

Finaliste ćemo saznati u četvrtak. Od 18 sati prvi će na parket Francuzi, Asvel i Strasbourg dok će današnji pobjednici Uniks i Hapoel snage odmjeriti od 20:45.