Uniks i Asvel u posljednjoj četvrtini izborili međusobni okršaj za preostalo mjesto u Euroligi

Davor Kovačević • petak, 26.09.2014.

Trećeg dana kvalifikacijskog turnira u belgijskom Oostendeu doznali smo i aktere finalnog susreta čiji će pobjednik osigurati Euroligu. U nešto mirnijoj završnici, nego je to bio slučaj jučer Uniks je prevladao veliki izazov u Hapoelu, a iz francuskog okršaja kao pobjednici su izašli košarkaši Asvela.

Priliku da osiguraju nastup u elitnom natjecanju dobili su košarkaši Asvela i Uniksa. Zatjevne euroligaške kvalifikacije ne ostavljaju prostora za odmor te će već u petak od 20.30 ove dvije momčadi odlučiti o posljednjem putniku u skupine Eurolige. Obje utakmice odlučene su u posljednjoj četvrtini kada je pad u završnim minutama koštao Strasbourg, odnosno Hapoel iz Jeruzalema.

Asvel – Strasbourg 74:65 (19:15, 18:17, 15:17, 22:16)

Dobar dio susreta francuski polufinalni dvoboj protekao je u izmjenjivanju vodstvu, no onda kada je najviše trebalo povukli su košarkaši Asvela i tako trasirali put i veliko finale.

Početak utakmice protekao je u izjednačenoj borbi. Asvel je manjom serijom osigurao sebi vodstvo na kraju uvodnih deset minuta s 19:15, a na kraju podjednako interesantne druge četvrtine rezultat je glasio 37:32 u korist Asvela.

Strasbourg se razigrao u nastavku utakmice te su u trećoj dionici ubilježili svoju najveću prednost od osam koševa (49:41), no Asvel je odgovorio serijom 11-0 i već do kraja četvrtine ponovno stigao do vodstva (52:49). Poveli su košarkaši Strasbourga na startu posljednjih deset minuta (52:51), no to je ujedno bio i početak njihovog kraja. Asvel je lijepom serijom stigao do sedam koševa viška (65:58), a kasnije i do deset (70:60) čime je i konačno prelomio utakmicu.

Vrlo dobra preciznost u šutu za tri poena (11/23) pogurala je Asvel do pobjede u kojoj su prednjačili Green s 15 poena i čak 12 asistencija, Lighty s 13 poena i 12 skokova te Nivins s 12 ubačaja. Kod Strasbourga nije bilo previše raspoloženih, tek dva dvocifrena. Traore je ubacio 14, a Howard je ostvario double-double s deset poena i isto toliko skokova.

Uniks – Hapoel 82:71 (16:16, 19:25, 23:13, 24:17)

Nakon što je preživio neizvjesnu završnicu susreta protiv Nymburka, Uniks je svojim navijačima priuštio nešto mirniju. Hapoel je u prvom poluvremenu imao i deset koševa viška, no sve je to prosuo u nastavku koji je u potpunosti pripao ruskim košarkašima koji su stigli na korak do zacrtanog cilja te će se jednako ambiciozni Izraelci morati zadovoljiti Eurokupom.

Tricom na tricu otvoren je susret u kojem su prvi do veće prednosti stigli Izraelci (12:5), no Uniks je do kraja četvrtine povratio ravnotežu (16:16). Tada su na scenu stupili Gaffney, Green i Wright koji su potpomognuti Smithom, JonesomTimurom pobjegli na dvocifrenu razliku (41:31) koju je do poluvremena Uniks smanjio na šest koševa zaostatka (35:41).

Potpuno su se u susret vratili Rusi koji su tricom Zisisa nakon tri minute nastavka poveli 48:46, a do kraja treće četvrtine igralo se praktički koš za koš i ruski predstavnik je u posljednju dionicu ušao s vodstvom 58:54. Ubačajima Whitea, Jerrelsa i Fischera Uniks je pobjegao na velikih 13 razlike (67:54) i za Hapoel, koji je povratio nadu došavši na 66:73, više nije bilo povratka.

Ovoljetno pojačanje iz Bamberga, Fischer bio je najbolji strijelac Uniksa sa 16 poena, a po 15 su dodali Jerrels i Zisis (šest asistencija). Kod poražene momčadi Jones je utrpao 12, a po deset poena postigli su nekadašnji igrači Cedevite Wright i Kitchen koji je uz to upisao i šest asistencija.