Očekivane pobjede Panathinaikosa i Olympiakosa, vrlo dobar Zvonko Buljan u slavlju Kolossosa

Branimir Korać • ponedjeljak, 13.10.2014.

Prvo kolo grčkog prvenstva donijelo je otprilike očekivane rezultate. Oni glavni favoriti, veliki rivali Olympiakos i Panathinaikos, nisu dopustili iznenađenja i upisali su glatke pobjede...

Započelo je i grčko prvenstvo sa svih sedam utakmica prvog kola u nedjeljnom terminu. Dramas je na svom parketu u prvom susretu izborio tijesnu pobjedu protiv Trikale slavivši 62:57. Iako rezultat govori o tijesnoj utakmici, domaćin je imao kontrolu nad rezultatom tijekom cijele posljednje dionice, prednost je iznosila i 12 poena i tek u završnici gosti su uspjeli smanjiti zaostatak. Terone Johnson bio je najefikasniji kod pobjednika s 12 poena (4/9), po deset su dodali Robert Loe (4/10) i Linos-Spyridon Chrysikopoulos (4/7). Kod poraženih Justin Ingram ubacio je 13 poena (6/13).

Koroivos je doslovno u posljednjoj sekundi izborio ulazak u elitni grčki košarkaški rang i to zahvaljujući trici sa sirenom za pobjedu u posljednjem kolu.Debitantski nastup u najvišem rangu otvorio je susretom protiv AEK-a i pobjedom 80:67. Zasluge za to idu sjajnom završetku utakmice i odličnom igrom u posljednjih deset minuta. Prvo ime domaćina bio je Robert Lowery sa 18 poena (6/11), a s druge strane Milan Milošević upisao je 16 poena (8/13) i 11 skokova.

Košarkaši Olympiakosa odradili su zagrijavanje protiv Apollona i upisali glatku pobjedu 82:56. Nije bilo nikakve dvojbe, razlika u kvaliteti bila je prilična i Olympiakos je vrlo brzo riješio pitanje pobjednika. U ovoj pobjedi najefikasniji bio je Vassilis Spanoulis sa 17 poena (7/14), osam asistencija i pet skokova, a Oliver Lafayette za 20 minuta ubacio je devet poena (0/1 za dva, 3/4 za tri) uz četiri skoka. Kod Apollona Brandon Penn stao je na 22 poena (8/21).

Do startne pobjede stigao je i Aris koji je uzeo bodove na gostovanju kod Panelefsiniakosa u Eleusini. Aris je odnio pobjedu 78:70 zahvaljujući 19 poena (9/11) i osam skokova Aleksandra Vezenkova dok je na drugoj strani Ned Cox ubacio 15 poena (5/11).

Panionios je ušao u sezonu uz brojne probleme i to se vidjelo u susretu protiv Kolossosa. Vrlo oslabljena momčad domaćina poražena je glatko 92:76 praktički bez pravog otpora. Nezaustavljiv je bio Mike James s 26 poena (8/13, trica 6/10), devet asistencija i osam skokova dok je veliki doprinos dao Zvonko Buljan koji je u 23 minute ubacio 17 poena (3/10 za dva, 3/4 za tri) i uhvatio deset skokova. Kod skromnog domaćina Dimitrios Stamatis ubacio je 16 poena (7/11).

PAOK je morao prekovremeno raditi da bi došao do pobjede protiv Rethymna. Slavio je tek u produžetku s 88:79 u susretu u kojem je u drugom poluvremenu prosuo stečenu prednost. Najbolji pojedinac u njegovim redovima bio je Marc Antonio Carter s 19 poena (6/12), a na drugoj strani bivši igrač Zadra Chaisson Allen ubacio je 16 poena (6/14) uz sedam skokova.

Momčad krcata veteranima, Nea Kifisia, pružila je solidan otpor Panathinaikosu. Atenjani su na kraju slavili sa 76:66, no zasigurno su očekivali da će to učiniti i s većom razlikom. Predvodio ih je AJ Slaughter s 18 poena (7/12), a u gostujućem sastavu Dimitrios Tsaldaris dodao je 14 poena (5/10).