Zadar se vratio iz ponora pa ostao bez velikog preokreta kod Mega Vizure

Davor Kovačević • ponedjeljak, 03.11.2014.

Košarkaši Zadra i Mega Vizure zaključili su šesto kolo ABA lige, a Zadar je ostao na korak do velikog preokreta te su poraženi napustili Srbiju s 84:91.

Bila je ovo dobra prilika za Zadar da ostvare rijetku gostujuću pobjedu, nešto što se posljednjih sezona uistinu rijetko događa. Mlada momčad Mega Vizure, ponešto oslabljena nego prošle sezone kada je postala hit Lige nije ekipa od koje su Zadrani trebali strahovati, no Zadar nije iskoristio dobar ulazak u utakmicu te su upisali svoj četvrti ovosezonski poraz.

Konačni rezultat izgleda i prihvatljivo s obzirom da je u 32. minuti Zadar bio na -18 (60:78), ali i ostaje mala gorčina zbog propuštenog preokreta. Zadar je gotovo riješenu utakmicu učinio neizvjesnom, no nisu uspjeli do kraja šokirati domaćine.

Uspio je Zadar odmah u startu zaustaviti Megino najjače oružje. Doduše, dobra zadarska preciznost u napadu i nije mogla omogućiti srpskom predstavniku da trči u leđa. Iskoristio je Zadar nešto manje agresivniju obranu svog protivnika za odlazak na 10:3. U pet i pol minuta Zadar je limitirao Megu na samo jednom ubačaju iz igre. U tim je trenucima kapetan Ivanov povukao kapetanski, 4/4 iz igre za 14:5.

Prešli su domaćini u zonu i to im je donijelo povratak. Mlaka obrana sa samog početka postala je znatno agresivnija i Zadar nije imao rješenja u napadu. To je omogućilo Megi da se vrati u svoj ritam, brza tranzicija i laki koševi, loše zagrađivanje zadarskog obrambenog skoka, ali i sudački previdi (očigledni koraci Bojića) rezultirali su da se za čas priključe (15:16).

Za razliku od nekih starijih kolega, zadarski trener Nazor je držao gotovo čitavu četvrtinu početnu postavu na terenu, nije htio ubijati dobar ritam svojih košarkaša, iako se vidjelo da je počelo nedostajati početne kreativnosti u napadu. Držao je Zadar tada šut izvana, Ivanov je već nakon 12 minuta stigao do svog ovosezonskog prosjeka, Florence, Bošnjak i Šango tricama (šest u prvom dijelu) su držali Zadra u prednosti (36:30), a taman je Sobin upao u probleme s osobnim pogreškama i nastala je prilična rupa pod košem.

Počeli su i domaći košarkaši konačno nešto pogađati izvana i Mega je iskoristila bitno bolju svoju igru za rezultatski suficit na poluvremenu od 47:42. Zadar je dobro skakao u napadu, čak sedam napadačkih u prvih 20 minuta, ali ništa nije uspio realizirati iz druge šanse. Mega je, pak, pokazala kako se realiziraju ti skokovi. Sve što je uzela u napadu je odmah i pretvorila u koševe i to je bio veliki problem za Zadar, kao i činjenica da Jokić nije mogao ništa promašiti, kao i suigrač mu Marelja koji je pokazao i lijepe sposobnosti zakucavanja.

Florence je doputovao na utakmicu, ali duhom je bio van nje. Istina, zabio je on dio svoje kvote, isporučio i dio asistencija, ali nije povezivao zadarski napad na razini prijašnjih utakmica. Pokušavao je Nazor sa Segarićem i Bašićem, ali oni još ne mogu kvalitativno odgovoriti na ovoj razini.

Bilo je očito da će Zadar igrom s poluvremena teško ostati dugo u igri i bilo je pitanje trenutka kada će krenuti Megino odvajanje. Na žalost po Zadrane, to je uslijedilo odmah početkom nastavka i domaćini su nakon pet minuta pobjegli na 61:50. Umjesto da smanje na -9, neodlučnost Ivanova i Segarića u situaciji dva na jedan dovela je Megu do čistog šuta što Kešelj nije propustio za +14 i zadarski je brod polako počeo tonuti.

Kešelj je bio autor i najveće domaće prednosti početkom posljednje dionice (78:60) i utakmica je naizgled bila gotova. Naizgled, jer je Nazor dočekao reakciju svojih igrača. Dogodio se Zadranima neki klik u glavama i od riješene utakmice u samo četiri minute domaćim gledateljima su se počeli znojiti dlanovi. Došao je Zadar na samo -3 (77:80), Bošnjak je povezao dvije trice, Florence se probudio, a pored velike agresije Zadra Mega čak nije uspjela ni prevesti loptu.

Širko je promašio šut za -2 i ponovila se najveća boljka Zadra u ovom susretu. Loše zagrađivanje skoka iskoristio je Marelja, a Jaramaz je lijepim košem za 86:79 počeo gasiti zadarska nadanja. Kada je Zagorac postigao tricu za 89:79 bilo je jasno kako od velikog preokreta neće biti ništa, no ipak treba čestitati Zadru na velikoj borbenosti koja je uz malo sreće mogla biti i nagrađena.

Florenceovo buđenje u nastavku rezultiralo je s 19 poena i šest asistencija, dok se Ivanov zaustavio na jednom manje. Bošnjak je isporučio četiri trice i 14 poena, Ramljak 12, a Sobin deset poena i 12 skokova.

Marelja je predvodio Megu s 20 poena, a nezaustavljivi Jokić je imao 17 poena, 12 skokova i osam asistencija, Jaramaz je dodao 15, a Kešelj 13 poena.