Ostali sportovi

Niti legenda svjetskog taekwondoa nije mogla protiv Lucije Zaninović u borbi za zlato u Meksiku

Sportnet • četvrtak, 04.12.2014.

Do fantastičnog ostvarenja stigla je još jednom Lucija Zaninović, članica hrvatske taekwondo reprezentacije i splitskog Marjana. Na finalnom Grand Prix Mastersu osam najboljih u olimpijskoj kategoriji do 49 kilograma koji se održava u Meksiku u gradu Queretaru Lucija je osvojila zlatno odličje.

U četvrtfinalu Lucija Zaninović je uvjerljivo svladala Brazilku Iris Tang Sing rezultatom 11:4 da bi u polufinalu demolirala aktualnu svjetsku prvakinju iz Pueble 2013., Chanatip Sonkham prekidom s ogromnih 15:3.

U finalu je Lucija na zlatni bod (7:7) pobjedila Španjolku Brigitte Yague, daleko najbolju taekwondo sportašicu u povijesti koja u svojoj karijeri ima 15 seniorskih odličja sa svjetskih, olimpijskih i europskih prvenstava, čak četiri svjetska zlata i četiri europska zlata.

Lucija je tako napravila ogromni bodovni iskorak i veliku prednost u borbi za odlazak na Olimpijske igre u Riju 2016., ali i osvojila nagradu od 6000 dolara za pobjednicu finalnog Grand Prixa.

Ove godine održana su tri Grand Prix turnira G4 kategorije koja su nosila po 40 bodova, isto koliko i naslov europskog prvaka te finalni Grand Prix osam najboljih koji ima težinu G8 i nosi dvostruko više bodova, čak 80. Na četiri spomenuta turnira tri puta su se na postolje popele samo Lucija Zaninović i Yasmina Aziez iz Francuske. Lucija je ove godine osvojila tri najvažnija natjecanja, Europsko prvenstvo, Grand Prix u Manchesteru i finalni Grand Prix u Meksiku te na ljestvici zauzima uvjerljivo prvo mjesto s čak 320 bodova.

Drugoplasiranoj Aziez je pobjegla za 83 boda, a šestoplasiranoj Wu Yingju, dvostrukoj olimpijskoj pobjednici i dvostrukoj svjetskoj prvakinji nevjerojatna 143 boda. Sljedeće godine u igri je još jako puno bodova, čak 420 na 14 natjecanja, ali Lucija sada ima zaista finu zalihu bodova i mir za pripreme za Svjetsko prvenstvo u svibnju 2015. u Rusiji.

Drugog dana natjecanja na tatami izlazi Ana Zaninović u kategoriji do 57 kilograma koja je nevjerojatno jaka jer se spajaju čak tri standardne kategorije u jednu olimpijsku. Ana u prvom kolu ide na Hedayu Malak Wahbu iz Egipta.