Hrvatska preko Nizozemske do prvog i jedinog slavlja na Europskom prvenstvu

Iz Arene Varaždin:Zvonka Keliš • petak, 12.12.2014.

Rukometašice Hrvatske u svom su posljednjem nastupu na Europskom prvenstvu, pred varaždinskom publikom, krenule po svoje prvo slavlje, a na suprotnoj strani varaždinske Arene našle su se reprezentativke Nizozemske. Nakon nove velike borbe punih 60 minuta Hrvatice su uspjele svladati Nizozemsku te tako osvojiti i prve bodove.

Hrvatska - Nizozemska 31:27 (17:15)

Europsko prvenstvo, 3. kolo, skupina C
VARAŽDIN - Arena Varaždin, Gledatelja: 2359
Suci: Arntsen/Röen (Norveška)

Hrvatska: Žderić (10 obrana), Jelčić (2 obrane); Kožnjak 3, Benko, T. Grubišić, Gaće 2, Mičijević 1, Horvat, Elez 3, Penezić 11, Ježić 5, Zebić 3, Milanović-Litre 1, Džono, Marić 2, Bašić
Izbornik: Vladimir Canjuga

Nizozemska: Wester (5 obrana), Janković (1 obrana); Kramer 1, Van der Heijden 5, Bont 1, Van Olphen 1, Snelder 1, Knippenborg 4, Broch 2, Groot 2, Dulfer 3, Goos 1, Schop 1, Smeets 2, Luciano 3, Polman
Izbornik: Henk Groener

Sedmerci: Hrvatska: 7/9; Nizozemska: 3/4
Isključenja: Hrvatska: 10 min.; Nizozemska: 6 min.

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija u petak je u večernjem terminu zakoračila u svoj posljednji nastup na Europskom prvenstvu za rukometašice te je pritom krenula i po slavlje za oproštaj od same europske smotre. Nakon poraza od Švedske na otvaranju te Njemačke dva dana kasnije čime su Hrvatice od najavljivanja polufinala Eura stigle do oproštaja od istog, vrijeme je bilo da se domaćoj publici zahvale za podršku te da upišu i prvo slavlje.

Izbornik Vladimir Canjuga, koji je nakon ovog susreta najavio odlazak s hrvatske klupe, na teren je poslao Ivanu Jelčić među vratnice, dok su se u prvom napadu našle Maja Zebić, Sonja Bašić, Andrea Penezić, Vesna Milanović-Litre, Žana Marić i Anita Gaće, dok je susret s tribine odgledala Jelena Grubišić, a netom iza hrvatske klupe našla se ozlijeđena Miranda Tatari.

Susret otvara uvijek sigurna i raspoložena Penezić da i na suprotnoj strani pogotkom s linije sedam metara odgovorila Yvette Broch. Sjajna je tada Jessy Kramer koja u sedmoj minuti odvodi svoje suigračice na +3 i 5:2. Preko Penezić i Zebić Hrvatice, međutim, brzo hvataju priključak, uključila se tada Jelčić među vratnicama i u 11. minuti slijedi izjednačenje 6:6.

Ubrzo među domaće vratnice ipak ulazi sigurnija Marta Žderić da bi Penezić ponovno uz Zebić osigurala dobar period Hrvatske za novo izjednačenje i ulazak u završnicu prvog poluvremena s minimalnim vodstvom 10:9. Razbranila se tada Žderić koja ponovno pokazuje što sve može, a još jednom je sigurna i najbolja hrvatska strijelkinja Penezić koja uz Katarinu Ježić odvodi domaću ekipu na 12:9. Kristina Elez sedam minuta prije kraja prvoga dijela osigurava Hrvatskoj i četiri pogotka prednosti, no do odlaska na odmor Nizozemke stižu na minus jedan, a da se na predah ipak otiđe s dva pogotka prednosti pobrinula se Ježić (17:15).

Bolje u nastavak susreta ulaze Nizozemke koje odmah preokreću rezultat u svoju korist (18:17), no nisu se Hrvatice predale te su se dobrano borile za prvo slavlje na Euru. Uspijevaju se tako nakon nešto više od desetak minuta igre u drugome dijelu odvojiti na novih +2 (22:20), no sjajno se raspoloženom tada pokazuje Tess Wester koja dobro zaustavlja Hrvatice. Imala je, međutim, ponešto među suprotnim vratnicama za reći i Žderić stoga borbeno na terenu uistinu biva do samoga kraja.

Pri novom vodstvu rukometašica Nizozemske minutu predaha uzima izbornik Canjuga, a iako odmah nije urodila plodom pri ulasku u završnicu dvoboja vratarka Žderić, kao i Penezić, Maja Kožnjak te Elez osiguravaju Hrvatskoj sigurnu prednost (27:24). Post od nizozemskih pogodaka prekida tada Lynn Knippenborg, no predvođene uistinu raspoloženom Žderić te naravno Penezić Hrvatice uspijevaju osigurati svoje prvo slavlje (31:27) za oproštaj od Europskog prvenstva.

Najefikasnija u redovima pobjednica bila je Andrea Penezić s 11 postignutih pogodaka, pet je zabila Katarina Ježić, Marta Žderić sakupila je deset obrana, Ivana Jelčić dvije, dok je najbolja kod Nizozemske bila Laura Van der Heijden s pet golova, a Tess Wester i Jasmina Janković obranile su šest lopti. Najboljom igračicom Hrvatske proglašena je nakon susreta nanovo Penezić, no ona svoju nagradu poklanja Ježić, dok je najboljom kod Nizozemske proglašena Jurswailly Luciano.

• sportoz12.12.2014. u 23:05
    I, osim toga, još jedna potvrda da je pravilo po kojem se preferira međusobni susret u odnosu na ukupnu gol razliku suprotno osnovnim načelima sporta. Zanemarimo Hrvatsku. Nizozemke su danas mogle ne doći na utakmicu ili šetati po terenu, izgubiti 50 razlike i to ne bi imalo apsolutno nikakav... [više na forumu]
    sportoz
  • sportoz12.12.2014. u 22:45
    Čim nema pritiska cure pokažu da ipak znaju igrati... jbg.
    sportoz
  • narada10812.12.2014. u 22:41
    Dobro si rekao, sad mi je jasno, da je ono sa Majom i te kako ostavio trag na team spirit naših cura, što se danas vidi u tome da pola repke uopće ne obrača pažnju na ono šta izbornik priča na time-outu... A nije nam prvi put da nismo imali izbornika u bilo kojem sportu ko je imao neko znanje o... [više na forumu]
    narada108
  • w.potter12.12.2014. u 22:29
    najbolja stvar ove tekme je to što je ovo bila Canjugina zadnja tekma. Smiješno je kako si on za pravo uzima otkrivanje Žderić i Ježić u prijašnjim susretima te Mičijević na ovom prvenstvu. Te cure su ono što jesu zahvaljujući sebi i trenerima u klubovima u kojima su se razvijale, a ne njemu...Još... [više na forumu]