BiH u Svjetsko prvenstvo zakoračila slavljem nad Iranom, Makedonija uvjerljiva protiv Tunisa

Iz Dohe:Zvonka Keliš, Danijela Lemaić • petak, 16.01.2015.

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u prvom se poluvremenu svog prvog susreta na Svjetskom prvenstvo dobro namučila s Iranom koji je pružio vrlo dobar otpor te je osigurao i vodstvo koje se u nastavku susreta istopilo te je BiH stigla do prve pobjede s pet pogodaka razlike. U drugoj utakmici u skupini B reprezentacija Makedonije je uvjerljivo slavila nad ekipom Tunisa.

BiH - Iran 30:25 (16:12)

U prvom susretu skupine B reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je svoju prvu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Kataru, naime, bolja je od Irana bila s pet pogodaka razlike. Zanimljivo je i borbeno bilo od prve minute susreta, a do lagano odvajanja stiže Iran kada odlazi na 7:6. Nije trebalo dugo da BiH pohvata priključka, no Iran ponovno napada i odlazi i na +2, a da bi se odvojio i na tri pogotka prednosti zaslužan je Milad Masaeli (13:10), dok do predaha Iran povećava svoje vodstvo na 16:12.

Uvodne minute nastavka donijele su preokret rezultata i bolju BiH koja prvo poravnava rezultat, a potom se i odvaja na 19:16. U 40. minuti njen suparnik nanovo izjednačuje, no BiH ubrzava ritam, odlazi na 21:19 da bi u završnicu susreta ušla sa itekako sigurnih +5 i 25:20 što Iran više ne sustiže i na kraju biva poražen 25:30. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Duško Čelica s četiri postignuta pogotka, bosanskohercegovački vratari sakupili su 13 obrana, dok je najbolji kod Irana bio Allahkaram Esteki sa sedam golova, a iranski atari obranili su 15 lopti.

Makedonija - Tunis 33:25 (18:14)

Drugi susret skupine B odigrale su reprezentacije Makedonije i Tunisa, a u dvoboj je nešto bolje ušla ekipa Tunisa koja je preko Aymena Hammeda i Waela Jallouza povela 2:0. Makedonci su do izjednačenja stigli četiri minute kasnije kada siguran biva Dejan Manaskov za 3:3. Prebacili su tada u višu brzinu izabranici Ivice Obrvana te serijom 5-0 ostavili Tunižane na minus pet (4:9). Makedonski reprezentativci čvrstom obranom držali su stečeno vodstvo sve do 25. minute utakmice kada s dva uzastopna gola Tunis stiže na samo dva pogotka zaostatka (12:14). Pred kraj prvog dijela susreta Makedonija je iskoristila dvije pogreške u napadu protivnika te osigurala da na odmor otiđe s +4 (18:14).

Uvodne minute drugog dijela utakmice donijele su nastavak dobre igre Makedonaca koji su nakon obrane Borka Ristovskog uspjeli pobjeći na +6 (21:16). Tunis je teško pratio tempo suparničke momčadi koja je, pak, dodatno povećala vodstvo u 22. minuti kada se još više razbranio Ristovski te nakon toga Kiril Lazarov i Goce Georgievski tresu mrežu Tunisa za +7 (28:21). Do isteka 60. minute to se vodstvo povećalo na osam golova razlike stoga je konačan rezultat bio 33:25. Makedoniju je do slavlja vodio kapetan Kiril Lazarov s deset pogodaka, dok je četiri manje dodao Filip Mirkulovski. Čuvar mreže Borko Ristovski sakupio je 14 obrana. Kod Tunisa najefikasniji je bio Mosbah Sanai s pet zgoditaka, a vratarski tandem Magaiez-Majed obranio je osam lopti.