Davor Kovačević • četvrtak, 22.01.2015.

Rekordi su bili rezervirani za prvi dan četvrtog kola Topa 16 košarkaške Eurolige. Najprije je u CSKA-ovom demoliranju Unicaje Teodosić s prvog mjesta dodavača drugog kruga Eurolige skinuo Zorana Planinića, a potom je u Madridu Felipe Reyes postao 16. košarkaš u povijesti Eurolige koji je prebacio brojku od 2000 koševa u karijeri. Banić i Radošević pomogli su berlinskoj Albi koja je slavila usred Istanbula, dok je Luka Žorić s Fenerbahčeom slavljenički prošao kroz Milano.

De Colo zabijao, Teodosić asistirao, CSKA razbio Unicaju

CSKA – Unicaja 101:74

Moskovska mašinerija nastavila je mljeti svoje protivnike. I to potpuno pregazivši ekipu kod koje je prije samo 40-ak dana bila u bliskom susretu s prvim porazom u Euroligi. No bila je ovo dijamentralno suprotna utakmica od te u kojoj je CSKA spašavao minus od 20 koševa. Vodeća momčad španjolskog prvenstva i skakački najdominantnija ekipu Eurolige došla je na krivo mjesto tražiti svoju prvu pobjedu u Euroligi još otkatko je prije dva mjeseca svladala zagrebačku Cedevitu i u međuvremenu upisala čak sedam uzastopnih poraza.

I bez Weemsa Moskovljani su lakoćom Španjolce zamrznuli na -27. Unicajina obrana gotovo da i nije postojala, a dok im je napad pratio onaj moskovski držali su se u egalu (33:34). Tada su Rusi brzom serijom 10-0 prvi puta otišli na dvoznamenkastu prednost, a u trećoj četvrtini utakmica je poprimila sve konture konačnog ishoda. CSKA je limitrao Unicaju na 11 poena i lakoćom stigao do 14. pobjede u 14 nastupa u Euroligi.

Funkcioniralo je sve u igri CSKA-a. Od odlične trice (13/23) i šuta za dva (27/41) u kojima je briljirao nepromašivi De Colo, a koji je upravo bio inicijator ruskog preokreta u Malagi, s 28 poena (7/7 za dva, 4/4 za tri 2/2 za jedan), pa sve do onog dijela košarkaške igre koji najbolje pokazuje kakvu tko igra košarku. Teodosić je s 14 asistencija postavio novi rekord Top 16 faze Eurolige srušivši tako dosadašnji Zorana Planinića (13 asistencija), a i sam imao više asistencija nego cijela momčad Unicaje (ukupno 25-13). Uz to je dodao i 13 poena, jednako kao Nichols i Kaun. Kuzminskas i Thomas bili su najbolji strijelci gostiju s po 11 poena, a po poen manje ubacili su Vasquez i Vasileiadis.

Turci bespomoćni bez Arroya i navijača, Banić i Radošević kombinirano 20 poena

Galatasaray – Alba Berlin 65:75

Štrajkaška kriza u Istanbulu okončana je preko tjedna, ali i ostavila očitog traga na košarkašima Galatasaraya. Erginu Atamanu bunt njegovih košarkaša nije dopustio kvalitetnu pripremu utakmice s Albom, a kombinirano s praznim tribinama (treća i posljednja utakmica) i izostankom prve vedete Carlosa Arroya pokazalo se prevelikim hendikepom za Galatasaray.

Raspoložena Alba iskoristila je probleme domaće momčad i uzela ponuđeno za drugu pobjedu u Topu 16 do koje je došla tek u posljednjim minutama. Još pet minuta prije kraja rezultat je bio potpuno otvoren (58:58), kao uostalom i tijekom cijele utakmice, a onda je konačan udarac zadala njemačka momčad i to serijom 12-2 za nedostižnih 70:60.

Mogla se Alba osloniti večeras na svoj šut iz igre (20/35 za dva, 10/20 za tri), a glavnu rolu odigrao je Redding sa 16 poena. Marko Banić je bio drugi strijelac Berlinčana s 12 poena za 20 minuta, dok je Leon Radošević ostao na osam. Galatasaray je išao na srpski pogon, Erceg je predvodio kolonu s 19 poena, Micov je ubacio 15 (4/5 trica), a Carter je pratio s 13 poena.

Reyes se upisao u euroligašku povijest, Real se zahuktao

Real Madrid – Panathinaikos 83:65

Polako, ali sigurno madridski se Real diže u formi. Poslije manjeg kriznog razdoblja u kojemu se stolica ozbiljno tresla Pablu Lasu, Real je pronašao obranu, a s njom su počeli dolaziti i uspjesi. Već sedmi u novoj godini u isto toliko utakmica u kojima je Real prosječno svojim protivnicima dopuštao 69 poena. A napad nikada nije bio problem.

Panathinaikos je u glavni španjolski grad stigao prilično osakaćen ozljedama nekolicine igrača, a kada protiv madridskog stroja izgubite 22 lopte, teško je očekivati išta drugo osim uvjerljivog poraza. Osim uvodnih 2:2 grčki predstavnik ni jednom u susretu nije pronašao izlaz iz rezultatskog deficita. Real je na poluvrijeme odnio 39:29, a Panathinaikos je nakon -13 (31:44) u samo tri minute utakmicu opet učinio zanimljivom smanjivši na svega 42:46.

I to je bilo sve od gostiju. Madriđani su ponovno pronašli svoju obranu, iz nje prepoznatljivu brzu tranziciju i PAO je na brzinu “popio“ seriju 12-2 koja se kasnije pretvorila i u 28-10 za najvećih Realovih na utakmici 74:52.

Osim po Realovoj pobjedi, utakmica će ostati upamćena i po velikom dosegu Realova kapetana. Feliepu Reyesu je 12 koševa nedostajalo do magične euroligaške brojke od 2000 koševa u karijeri, a 34-godišnjak je taj broj ubacio samo u trećoj četvrtini i s ukupnih 18 poena i devet skokova postao prvo ime utakmice i 16. košarkaš koji je prebacio 2000 koševa u Euroligi. Imali su Madriđani i raspoloženog Fernandeza s 15 poena, sedam skokova i pet asistencija, Llulla s 15 poena, ali i Rodrigueza s deset poena i sedam dodavanja. S 15 poena i devet skokova goste je predvodio Batista, a 12 je dodao Slaughter.

“Osjećam se dobro, s puno samopouzdanja i fizički jako dobro. Radio sam naporno da bih igrao ovako. Povrh svega, igramo dobro i podigli smo se na veću razinu u odnosu na početak sezone. izgledamo kao drugačija momčad i to je pravi put do kraja sezone“, rekao je madridski slavljenik Reyes.

Fenerbahče izvukao važnu pobjedu, Žoriću mrvice

Armani Milano – Fenerbahče 71:82

Ni u drugoj utakmici u Topa 16 milanski Armani nije uspio obraniti svoj domaći teren. Poslije debakla s Nižnjijem te u Pireju kod Olympiakosa, Talijani su u Malagi vratili kakve-takve izglede za četvrtfinale, ali novi test nisu položili. Fenerbahče je također stigao s omjerom 1-2 i tražio reakciju nakon domaćeg poraza i pronašao ju i to bez velikog učinka onoga koji je najviše zadužen za to, Amerikanca Goudelocka koji je ostao limitran na svega osam poena, no zato je proradio ostatak turskog prvaka.

Još od kraja prvih deset minuta Armani je bio u nezahvalnoj poziciji stalnog hvatanja zaostatka kojeg na koncu nisu uhvatili. Na početku posljednje četvrtine Fenerbahče je po prvi put otišao preko deset (66:56), no Talijani su odbili potpisati prijevremenu kapitulaciju. Uz najraspoloženijeg Brooksa, drugi raspoloženi igrač u redovima domaće momčadi Gentile se (pre)dugo hladio na klupi u posljednjoj dionici, no svejedno teškim ubačajem tri i pol minute prije kraja doveo Armani na 70:74.

Imao je Fenerbahče na svojoj strani razigranog Veselog koji je radio nered ispod protivničkog koša, skakao, kupio otpatke, zakucavao, a kada su Talijani prodali dvije jeftine lopte za povratak, a Turci to kaznili za 80:70, priči je bio kraj.

Vesely je na koncu skupio 15 poena i osam skokova, Bjelica 14 i devet skokva, dok je Luka Žorić još jednom dobio mrvice i za šest i pol minuta ostao na jednom ubačaju iz igre. Brooks je kod domaćina ubacio 24 poena, a Gentile ukupno 14.