SP 2015, skupina B, 5. kolo, 23.01.2015, 17:00 h
Hrvatska
Hrvatska 28:21 Bosna i Hercegovina

Hrvatski rukometaši uvjerljivom pobjedom nad BiH zaključili natjecanje po skupinama

Iz Dohe:Zvonka Keliš • petak, 23.01.2015.

Hrvatski rukometaši u petom su dvoboju na Svjetskom prvenstvu upisali i peto slavlje, a uvjerljivo su bolji bili od reprezentacije BiH. uz priliku za odmor igrača s većom minutažom, Hrvati su se dodatno razigrali i uigrali za važan susret osmine finala koji ih očekuje ove nedjelje u Dohi.

Hrvatska - BiH 28:21 (17:8)

Svjetsko prvenstvo, skupina B, 5. kolo
DOHA - Dvorana Duhail, Gledatelja: 1795
Suci: Pichon/Reveret (Francuska)

Hrvatska: Ivić (13 obrana), Alilović; Duvnjak, Stepančić 3, Kopljar, Gojun, Horvat 5, Karačić 6, Bičanić, Štrlek, Čupić, Musa 1, Ninčević 4, Slišković 5, Brozović 3
Izbornik: Slavko Goluža

BiH: B. Burić (1 obrana), Dejanović (6 obrana); Vražalić, Ovčina, Perić 6, Mikić 3, S. Burić, Janković 2, Terzić, Toromanović 7, Čelica 1, Karačić, Prce, Vranješ, Malinović 1, Zulfić 1
Izbornik: Dragan Marković

Sedmerci: Hrvatska: 4/6; BiH: 3/5
Isključenja: Hrvatska: 8 min.; BiH: 12 min.
Crveni karton: Hrvatka: -; BiH: Ovčina (40. min.)

Hrvatska rukometna reprezentacija u petak je zakoračila u svoj peti susret na Svjetskom prvenstvu u Kataru te je u sklopu petoga kola skupine B, nakon osiguravanja vodeće pozicije na ljestvice sigurnim slavljem nad Makedonijom, bolja bila i od reprezentacije BiH u njihovu prvom međusobnom susretu u kojem su, pak, Hrvati očitali pravu malu rukometnu lekciju svome suparniku.

Poslao je u prvi napad izbornik Hrvatske Slavko Goluža Zlatka Horvata, Luku Stepančića, Željka Musu, Igora Karačića, Ivana Sliškovića i Ivana Ninčevića, dok se među vratnicama našao Filip Ivić, a na zapisniku se ovoga puta nije našao Igor Vori koji je zbog viroze ostao u hotelu te je kapetansku vrpcu Hrvatske preuzeo Domagoj Duvnjak.

Vrlo dobro Hrvatska ulazi u susret te od prve minute pokazuje što sve zna i umije, a istim je ritmom prate i navijači u dvorani Duhail. Poveli su Hrvati pogotkom Horvata s linije sedam metara, a nakon što Muhamed Toromanović uzvraća na suprotnoj strani vrijeme je za seriju hrvatskih pogodaka te lijepo vodstvo 4:1. Toromanović je u sedmoj minuti zaslužan i za drugi bosanskohercegovački pogodak, no Hrvatska ne posustaje te nastavlja graditi svoju prednost s momcima koji su do sada dobili nešto manju minutažu.

Iskazuje se tada i Ivić i Hrvatska vrlo brzo odlazi na 7:3, a potom i 11:5 koje postavlja treći hrvatski kružni napadač Ilija Brozović. Rukometaši BiH, koji su ostali bez osmine finala natjecanja, nisu mogli pratiti tempo Hrvatske te nisu ni mogli pronaći rješenja kako u napadu tako ni u obrani. Kauboji to koriste te se samo dodatno odvajaju da bi dvije minute prije odlaska na odmor osigurali +10 (17:7), dok do kraja prvoga dijela Josip Perić postavlja 8:17.

Nastavak susreta novim sigurnim pogotkom otvara Toromanović, a vratari na obje strane potom drže mreže mirnima nekoliko narednih minuta. Uslijedila je potom igra pogodak za pogodak, no nižu potom pogotke Stefan Janković i nanovo Toromanović za bosanskohercegovačkih minus sedam (13:20) u 40. minuti. Alen Ovčina iz redova BiH zarađuje izravan crveni karton zbog prekršaja nad Sliškovićem i Hrvati preko sedmerca Horvata vraćaju +8.

Rukometaši BiH ni tada ne posustaju te se žele iskazati pa tako sredinom drugoga poluvremena lijepu suradnju vrijednu cepelina pokazuju Muhamed Zulfić i Perić za 15. bosanskohercegovački pogodak. Ubacili su nakon minute predaha i Hrvati u brzinu više te vraćaju ubrzo odličnih +10 (25:15). Do samoga kraja BiH nanovo smanjuje svoj zaostatak te Hrvatska na koncu slavi 28:21 te se sada okreće nedjelji i osmini finala natjecanja u kojoj čeka Brazil.

Hrvatsku je do novog slavlja vodio Igor Karačić sa šest pogodaka, koji je ujedno proglašen i najboljim igračem susreta, dok je vratar Filip Ivić sakupio 13 obrana. U redovima BiH istaknuo se Muhamed Toromanović sa sedam golova, a čuvar mreže Pedja Dejanović zaustavio je šest lopti.

• Obrisan korisnik23.01.2015. u 20:28
    Svaka čast dečki! Slišković, Karačić i Stepančić su stvarno pružili pravu igru. Brozović se neda ni malo impresionirati. Ivić prvi puta u karijeri ima kontinuitet od dobro odradjene polusezone i to je prenio na SP, nadam se da će dobit još minuta. Svidja mi se kod Sliškovića osim što je agresivan... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.01.2015. u 19:47
    Ostaje žal što mladi Duvnjak nije dobio šansu da pokaže što može, barem na ovakvoj utakmici koja nam nije bila od neke važnosti. Ne brinem ja za njega, bit će vremena. Vidim ga kao Balićevog nasljednika.
  • narada10823.01.2015. u 18:44
    Idealna utakmica za naše. Igor, Ivan, Luka, Nindža i Zlaja i to bez previše rotacije. Fićo najzad, najzad dobio svoje minute i odmah bio učinkovit. Trebat će nam. A BiH bih htio gledati na idućim natjecanjima: Vidio sam ljepe poteze, Perić je ekstra talent, ima dosta talenta na klupi (npr. Mikić)... [više na forumu]