Niko Rukavina • nedjelja, 25.01.2015.

Za razliku od mnogih jučerašnjih utakmica šesnaestine finala FA kupa, Premierligaši su danas opravdali ulogu favorita protiv niželigaša i plasirali se u osminu finala.

West Ham, Aston Villa i Arsenal s minimalnim su razlikama slavili protiv neugodnih članova druge i treće engleske lige. Niželigaši su ostavili jako dobar dojam i još jednom su manifestirali svu draž FA kupa, najstarijeg klupskog natjecanja na svijetu, u kojem mali često namuče ili čak, kako se jučer moglo vidjeti na primjerima Chelseaja i Manchester Cityja, šokiraju velikane.

West Ham je gostovao kod vrlo dobrog Bristol Cityja koji trenutno ima isti broj bodova, ali i utakmicu manje od vodeće momčadi treće lige, Swindona. Sam Allardyce je izveo svoju najjaču momčad, a otpor tvrdih domaćina Čekićari su slomili tek u 81. minuti pogotkom Diafre Sakha.

Još teži zadatak imala je Aston Villa koja je na domaćem terenu ugostila vodeću momčad Championshipa i glavnom pretendenta za ulazak u elitni rang, Bournemouth. Svi pogoci na utakmici pali su u nastavku utakmice. Za Villu pogotke su zabili Carles Gil u 51. minuti i Andreas Weimann u 71., a počasni pogodak za drugoligaša zabio je gostujući napadač Callum Wilson u sudačkoj nadoknadi.

Najefikasniju utakmicu odigrali su devetnaestoplasirana momčad Championshipa, Brighton, i velikan Arsenal. Topnici su na odmor otišli s dva gola prednosti. U 2. minuti zabio je Theo Walcott, a u 24. kojemu je, zbog teške ozlijede ligamenta koljena, ovo bila tek druga utakmica nakon 5. listopada 2014. i poraza od Chelseaja.

U nastavku utakmice Brighton je smanjio preko Chrisa O'Gradyja, a Tomas Rosicky je Arsenalu ponovno donio prednost od tri gola. Konačni rezultat, 3:2 za Arsenal, postavio je Sam Baldock u 75.