SP 2015. - Završnica, četvrtfinale, 28.01.2015, 16:30 h
Hrvatska 22:24 Poljska
Poljska

Szmal i Jurkiewicz zaustavili Hrvate i odveli Poljsku u polufinale

Iz Dohe:Zvonka Keliš • srijeda, 28.01.2015.

Hrvatski rukometaši vodili su veliku borbu u četvrtfinalnom susretu u Ali Bin Hamad Al Attiya areni. Na suprotnoj strani terena stajala je itekako borbena Poljska koja se nije predavala punih 60 minuta je dobrano otežala posao Hrvatskoj. Iako su se Hrvati razbudili početkom nastavka te se odvojili na sigurnu prednost, nisu uspjeli do konca sačuvati stečenu prednost te upisuju poraz i ostaju bez borbe za medalje.

Hrvatska - Poljska 22:24 (10:12)

Četvrtfinale Svjetskog prvenstva
DOHA - Ali bin Hamad Al Attiya Arena, Gledatelja: 1395
Suci: Hansen/Gjeding (Danska)

Hrvatska: Alilović (5 obrana), Ivić (5 obrana); Duvnjak 5, Stepančić, Kopljar 5, Vori, Gojun 1, Horvat 5, Karačić 1, Bičanić 1, Štrlek, Čupić 1, Musa 1, Ninčević, Slišković 2, Brozović
Izbornik: Slavko Goluža

Poljska: Szmal (10 obrana), Wyszomirski; Krajewski 2, Orzechowski, Bielecki 1, Rojewski 4, Wisniewski, B. Jurecki 3, M. Jurecki 1, Grabarczyk, Jurkiewicz 6, Maslowski, Syprzak 3, Daszek 1, Szyba, Chrapkowski 3
Izbornik Michael Biegler

Sedmerci: Hrvatska: 3/4; Poljska: 1/2
Isključenja: Hrvatska: 6 min.; Poljska: 6 min.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija ove je srijede zakoračila u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru, a na suprotnoj strani Ali Bin Hamad Al Attiya arene čekala je reprezentacija Poljske. Velika i teška borba očekivala je Hrvate u borbi za polufinale. Poljaci su od prve minute pokazali svu svoju čvrstinu i ono što ih je krasilo i dovelo do slavlja nad Švedskom u osmini finala te su se Hrvati dobrano mučili sa svojim suparnikom koji se na koncu pokazao boljim te je osigurao polufinale natjecanja.

Izbornik Slavko Goluža na teren je poslao Mirka Alilovića među vratnice, dok su se u prvom napadu našli Ivan Čupić, Marko Kopljar, Domagoj Duvnjak, Igor Vori, Damir Bičanić i Manuel Štrlek.

Uvodne napade ne koristi Hrvatska, ali ni Poljska, no hrvatski navijači od prve minute pružaju vrlo dobru podršku svojim predstavnicima na terenu. Međutim, do prvog pogotka u susretu ipak stiže Poljska preko Michala Jureckog nakon čega prvi hrvatski gol zabija Bičanić. Velika bitka uz čvrste i agresivne obrane na obje strane odvijala se na terenu od samoga starta, a dovelo je to i do posljedica u šestoj minuti kada Željko Musa s razbijenom arkadom napušta teren, a s ozljedom na glavi prošao je Andrzej Rojewski stoga se obojica kasnije na teren vraćaju s povojima.

Ponovno Hrvatska potom ne koristi svoj sedmerac, siguran je poljski vratar Slawomir Szmal koji se nanovo raspoloženim pokazao od početka susreta. Uspjeli su Hrvati ipak stići u vodstvo do desete minute, a do njega ih dovode Jakov Gojun te Čupić (3:2). Uspješan je Zlatko Horvat tada za hrvatskih +2 s linije sedam metara, no Poljaci minutom odmora slažu svoje redove i do sredine prvoga poluvremena poravnaju rezultat na 4:4.

Iako su na njega, kao i na drugog poljskog pivota Kamila Syprzaka sami Hrvati upozoravali, hrvatska obrana nije uspjela zaustaviti Bartosza Jureckog koji odvodi Poljake do novog vodstva. Nastavila se potom velika borba, no bolje se u njoj snalaze te više rješenja u napadu nude Poljaci koji se odvajaju na sigurnih +3 (9:6). Učvrstila se tada ipak hrvatska obrana koja iz sigurne 6-0 prelazi u 5-1 s izlaskom kapetana Vorija, razigrao se lagano Ivan Slišković, dodatno je proradio i hrvatski blok i Golužini momci uspijevaju poravnati rezultat na 10:10. No, do odlaska na odmor još su jednom bolji Poljaci koji preko Syprzaka i Mariusza Jurkiewicza te obranama Szmala osiguravaju vodstvo 12:10.

Lijepo Hrvati ulaze u nastavak susreta te predvođeni Kopljarom smanjuju na minus jedan, a svoju priliku među vratnicama koristi i Filip Ivić s nekoliko uvodnih sigurnih reakcija. No, budi se tada najbolji rukometaš svijeta Duvnjak i pokazuje svu raskoš svog šuta za potpuni preokret rezultata. Hrvati izjednačuju i odlaze na sigurnih 15:13, dok na +3 to povisuje Horvat s linije sedam metara (16:13). Sjajan je potom odmah Ivić koji nastavlja s dobrim obranama, a navijače na tribinama i dalje nastavljaju s vrlo dobrom potporom.

Borbeno je bilo i u nastavku, Poljaci se ne predaju, upravo suprotno, a predvodi ih raspoloženi Szmal. Priključuju mu se i Mariusz Jurkiewicz te Bartosz Jurecki za poljskih minus jedan (16:17). Hrvati potom ne pronalaze rješenja u napadu što Poljaci koriste kako bi još jednom poravnali rezultat (18:18). Ni u samoj završnici dvoboja nije nedostajalo napetosti, igralo se pogodak za pogodak uz veliku borbu na terenu, posebice u obrani, no nešto manje od tri minute prije kraja Poljaci osiguravaju 23:22, Szmal upisuje novu obranu, Hrvatska gubi loptu u napadu što kažnjava Jurkiewicz za +2, dok Szmal potvrđuje poljsku pobjedu i prolazak Poljaka u polufinale slavljem 24:22.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Mariusz Jurkiewicz sa šest postignutih pogodaka, Slawomir Szmal sakupio je deset obrana te je ujedno proglašen i najboljim igračem susreta, dok su najbolji kod Hrvatske bili Domagoj Duvnjak, Marko Kopljar i Zlatko Horvat s po pet golova, Mirko Alilović i Filip Ivić obranili su po pet lopti.

• narada10828.01.2015. u 22:47
    Ključna je činjenica da se najveći broj naših nacijonalnih sportskih saveza, a sigurno onih koji predstavljaju naše najpopularne sportove, vode kao kneževine. Tu poglavica određuje manje više sam o izbornicima, bez suviše demokratske rasprave o najvećoj koristi za reprezentaciju. Posljedice takvog... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik28.01.2015. u 22:23
    Slažem se stobom da se rukomet kod nas prati smao u siječnju i nešto malo u kolovozu kad su olimpisjke igre, Uglavnom se slažem stobom što si rekao. Gojun je naš najbolji ombrambeni igrač nisam rekao na svijetu. Nažalost naš rukomet će upastu u probleme i to je sada jasno. Slavit ćemo svaki put kad... [više na forumu]
  • Hrvoje199028.01.2015. u 21:56
    Niko tu osim Duvnjaka nije vrhunska klasa, i to je činjenica. Dobri i vrlo dobri igrači koji su uvik davali i daju svoj maksimum i to in se ne može osporit, i to je sve.Ovaj prvi bold - to je prema nekim trenerima, sam kažeš, nečije subjektivno mišljenje. Neko drugi ne misli takoDrugi bold - kojih... [više na forumu]
    Hrvoje1990
  • Obrisan korisnik28.01.2015. u 21:47
    Ako je Duvnjak proglašen najboljim igračem na svijetu, Ako Kopljar igra za PSG i među 5 najboljih igrača je na vojoj pozicji prema nekim trenerima, Čupić redovito bude u najboljoj sedmorki nekog natjecanja, Gojun je među najboljim obrambenim igračima (po meni bi on više igrao napad) onda je... [više na forumu]
  • Hrvoje199028.01.2015. u 21:29
    Da bi moga tako olako ustvrdit da imamo igrače vrhunske kvalitete tribalo bi prvo malo to argumentirat. Koji su to, i po kojin su to kriterijima vrhunski. Di igraju, šta su osvojili i slično. Da ne bi ispalo da sad branin ikog, ako san do sad branija, više ne branin, razočarali su i mene ko... [više na forumu]