Hrvatska slavljem nad Njemačkom osigurala kvalifikacije za OI i borbu za peto mjesto

Iz Dohe:Danijela Lemaić • petak, 30.01.2015.

Hrvatski rukometaši ovog su petka u Ali Bin Hamad Al-Attiyah dvorani u sklopu prve utakmice razigravanja za plasman od petog do osmog mjesta snage odmjerili s reprezentacijom Njemačke. U prvom poluvremenu Nijemci su se držali uz bok Hrvatima, ali u drugom dijelu susreta Hrvatska je imala više raspoloženih šutera u napadu te je osigurala borbu za peto mjesto.

Hrvatska - Njemačka 28:23 (13:11)

Svjetsko prvenstvo, razigravanje za plasman od petog do osmog mjesta:
DOHA - Ali Bin Hamad Al-Attiyah , Gledatelja: 1095
Suci: Ramirez/Lopez (Španjolska)

Hrvatska: Alilović (12 obrana), Ivić, Duvnjak 3, Stepančić 1, Kopljar 3, Vori 2, Gojun, Horvat 1, Karačić 1, Bičanić, Štrlek 7, Čupić 6, Musa, Ninčević, Slišković 4, Brozović
Izbornik: Slavko Goluža

Njemačka: Heinevetter (15 obrana), Lichtlein; Kneer, Gensheimer 6, Sellin 3, Wiencek 2, Pekeler 1, Groetzki 1, Weinhold, Strobel 1, Schmidt, Kraus 1, Müller, Schöngarth 6, Musche 2, Drux
Izbornik: Dagur Sigurdsson

Sedmerci: Hrvatska: 3/4; Njemačka: 3/3
Isključenja: Hrvatska: 4 min.; Njemačka: 4 min.

Hrvatska rukometna reprezentacija ovog je petka zakoračila u borbu za plasman od petog do osmog mjesta, a kao prvi protivnik stigla je ekipa Njemačke. Izabranici Slavka Goluže uspjeli su se posložiti u glavama nakon poraza od Poljske, pokazali su veliku želju za pobjedom te su po isteku 60. minute osigurali borbu za peto mjesto gdje ih čeka bolji iz susreta Danske i Slovenije.

Njemačka je krenula u prvi napad na utakmici stoga izbornik Goluža u obranu šalje Marka Kopljara, Domagoja Duvnjaka, Manuela Štrleka, Ivana Čupića, Jakova Gojuna i Ivana Sliškovića, dok se na vratima našao Mirko Alilović.

Susret obranom otvara Alilović, no iz drugog pokušaja biva siguran Jens Schöngarth za početno vodstvo Njemačke. S druge strane Štrlek poravnava na 1:1, a da se igra ne nastavi u izjednačenom tonu pobrinuo se Silvio Heinevetter koji zaustavlja tri hrvatska napada te pomaže suigračima da otiđu na +3 (5:2). Stigla su potom dva uzastopna gola hrvatskih rukometaša koja su Hrvatsku dovela na samo pogodak zaostatka (4:5). Nakon što Martin Strobel odvodi Njemačku na +2 (6:4), Goluža je zatražio minutu odmora.

Time-out je dobro došao Hrvatima koji su prebacili u višu brzinu te su s dva vezana pogotka Kopljara stigli do prvog vodstva na susretu (7:6). Krenula je tada i obrana na čelu s probuđenim Alilovićem koja efikasno zaustavlja pokušaje Nijemaca, a uz igrača više Hrvatska u 21. minuti ostavlja Njemačku na minus tri (7:10). Do isteka 30. minute protivnička ekipa uspjela je tek smanjiti na 11:13.

Početkom drugog poluvremena Njemačka poravnava rezultat na 13:13, no nanizala je nekoliko grešaka u napadu što, pak, dobro iskorištavaju hrvatski rukometaši te serijom 3-0 postavljaju 16:13, a u 39. minuti Štrlek tu prednost povećava na +4 (18:14). Bio je to znak za novu minutu odmora njemačke ekipe, no ni to nije pomoglo Nijemcima koji u 45. minuti ostaju na minus pet (16:21).

U posljednjih deset minuta susreta Njemačka nije imala snage uzvratiti Hrvatima koji su lako održavali stečenu prednost potpomognuti dobrim Alilovićem na golu. Do samoga kraja Hrvatska je bila sigurna na putu prema borbi za petu poziciju te je na koncu nad Njemačkom slavila 28:23.

Hrvatsku je do slavlja vodio Manuel Štrlek sa sedam pogodaka, jedan manje dodao je Ivan Čupić, dok je na vratima Mirko Alilović upisao 12 obrana. U redovima Njemačke istaknuli su se Uwe Gensheimer i Jens Schöngarth svaki s po šest zgoditaka, a čuvar mreže Silvio Heinevetter zaustavio je 15 hrvatskih napada.