Branimir Korać • nedjelja, 01.02.2015.

11 susreta bilo je noćas na rasporedu u NBA ligi, pobjedama su se vratili Golden State Warriorsi, a niz su samo nastavili fantastični Atlanta Hawksi...

Warriorsi proigrali u drugom poluvremenu

U prvom poluvremenu susreta protiv Phoenix Sunsa, Warriorsi "nisu ličili na sebe". Mučili su se u napadu, Sunsi su imali i dvoznamenkastu prednost, ali poluvrijeme ih je probudilo o proigrali su u pravo vrijeme.

Nedostajao je Warriorsima Marreese Speights i njegov doprinos s klupe, posebno u razdoblju druge dionice kada su obično druge postave na parketu. U drugom poluvremenu stvari su ipak sjele na svoje mjesto, a serija 15:2 u posljednjoj četvrtini zaključila je utakmicu i odvela Golden State do pobjede 106:87, uvjerljivije nego što se činilo da će biti.

"Prava je rijetkost da imate ovakvu skupinu igrača koji toliko mrze gubiti. Izgubili smo dvije u nizu i nipošto nismo bili poželjan protivnik. U drugom dijelu smo rekli da ćemo ponovno biti čvrsti i pokrenuti novi niz pobjeda", rekao je Andre Iguodala.

Istaknuli su se Stephen Curry s 25 poena (9/23) i sedam asistencija te Klay Thompson s 22 poena (9/17). Kod Sunsa Markieff Morris ubacio je 17 poena (7/16) i uhvatio 11 skokova, a Eric Bledsoe dodao je 16 poena (5/11).

Raptorsi u produžetku do pobjede nakon ispuštene velike prednosti

Toronto Raptorsi mogli su puno lakše do pobjede protiv Washington Wizardsa. Imali su prednost od 21 poena još u završnici treće četvrtine, ali 25 sekundi prije kraja Paul Pierce ubacio je tricu za produžetak.

Vukao je Wizardse John Wall unatoč problemima s ozljedom i jakom migrenom zbog koje je bio pod upitnikom još uoči početka susreta. Međutim stisnuo je zube i umalo odveo svoju momčad do pobjede.

"Odmorit ću se i vidjeti mogu li igrati u ponedjeljak protiv Hornetsa. Ovo je bila prevelika utakmica da bih je propustio, znam koliko je to značilo našoj momčadi. Svjetlo me je ubijalo, zato sam na klupi sjedio s ručnikom preko glave, bar malo je pomoglo", rekao je nakon susreta Wall.

Unatoč svim ovim problemima utakmicu je završio s 28 poena (8/16), 12 asistencija i osam skokova, Bradley Beal dodao je 26 poena (9/17, trica 5/10), a Kris Humphries ubacio je deset poena (3/8) uz 14 skokova. Kod Raptorsa Kyle Lowry bio je na 23 poena (8/15), Louis Williams na 19 poena (8/16) i pet asistencija, a DeMar DeRozan na 15 poena (5/16), deset skokova i sedam asistencija.

Visoka pobjeda Clippersa u San Antoniju

Los Angeles Clippersi uvukli su Spurse u za njih netipičnu igru i natjerali ih na više šuteva izvana nego što to običavaju. Tek 24 poena u reketu Popovicheve momčadi pomoglo je Clippersima da dođu do visoke gostujuće pobjede 105:85.

Gosti su iskoristili loš šuterski dan domaćina u prvom dijelu, Spursi su bili na tek 23 posto ubačaja u drugoj četvrtini i već tada našli su se u dvoznamenkastom zaostatku. Sve je mirisalo na prekid serije od šest pobjeda u nizu i to se i dogodilo, Clippersi su u drugom dijelu brzo povećali prednost i mirno završili utakmicu.

"Bili smo koncentrirani i u ritmu. Svi su dali svoj doprinos, igrači s klupe bili su sjajni. Spursi su napadački sjajna momčad, no ovdje su promašili neke šuteve koje inače ne promašuju. Osim toga uspjeli smo ih dovesti u neugodnu poziciju i iako su imali otvoren pogled prema košu, uzimali su neke šuteve koje možda inače ne žele", komentirao je Doc Rivers.

Odličan posao odradio je Blake Griffin s 31 poenom (12/21), 13 skokova i pet asistencija, Chris Paul dodao je 20 poena (9/16) i šest asistencija, a DeAndre Jordan 33. utakmicu zaredom bio je na iznad 50 posto šuta iz igre (3/5). Kod Spursa Kawhi Leonard ubacio je 24 poena (8/18) uz pet skokova, a Danny Green 16 poena (5/11, trica 5/8).

Thunder poražen u Durantovom povratku

Kevin Durant ponovno je bio u sastavu Thundera, ali to nije pomoglo njegovoj momčadi na gostovanju kod Memphisa. Grizzliesi su odveli utakmicu u one vode u kojima se najbolje snalaze, igralo se čvrsto, s dobrom obranom i na mali broj poena. Thunder je tu imao manje šanse.

Ovo je druga utakmica zaredom da su protivnika ostavili na 75 ili manje poena, utakmicu ranije Nuggetsi su stali na 69 poena i oni poput Thundera nisu imali rješenje za obranu domaćina.

"Promašivali smo neke otvorene šuteve, a oni su bili vrlo dobri u skoku, posebno napadačkom. To je priča cijele utakmice", smatra Russell Westbrook.

U sjajnoj formi i dalje igra Zach Randolph koji je ovaj put ubacio 20 poena (8/18) uz 18 skokova od čega deset u napadu dok je Marc Gasol dodao 15 poena (5/14), 12 skokova i pet asistencija. Kod poraženih Durant je ubacio 15 poena (5/16) i uhvatio sedam skokova, Westbrook 14 poena (5/16) uz šest skokova, a Serge Ibaka 13 poena (4/10) uz deset skokova.

19. pobjeda u nizu Hawksa, LeBronu dvoboj protiv Wigginsa

Blazersi se i dalje muče i izgubili su onu formu koja ih je krasila u većem dijelu sezone. Izgubili su osam od zadnjih deset utakmica, a posljednji poraz stigao je na gostovanju kod Bucksa 95:88. Šuterska večer ispod njihovog standarda, veliki broj izgubljenih lopti i nije moglo drugačije završiti. Jared Dudley kod pobjednika je ubacio 18 poena (7/11) uz šest skokova, a OJ Mayo je dodao 17 (6/18) uz sedam skokova. Kod Blazersa po 19 su ubacili Damian Lillard (6/19, devet asistencija) i Wes Matthews (7/15).

Raspoloženi trio Gay - Cousins - Collison odveo je Kingse do pobjede protiv Pacersa 99:94. Damjan Rudež za 22 minute ubacio je šest poena (0/1 za dva, 2/3 za tri) i uz dosta problema u obrambenoj fazi protiv Rudyja Gaya. No nije samo njemu Gay stvarao probleme, krilo Kingsa susret je završilo s 31 poenom (10/22) za 44 minute. Collison je dodao 23 poena (9/15), a Cousins 20 poena (šuterskih slabih 6/24), ali 19 skokova. Kod Pacersa po 17 su ubacili David West (5/10) i CJ Miles (6/16).

Orlando Magic ubilježio je očekivano osmi uzastopni poraz. Uspješniji su bili Mavericksi s glatkih 108:93 iako su ostali već nakon minute i pol bez Rajona Ronda koji je zbog udarca u glavu napustio parket. Istaknuli su se Monta Ellis s 25 poena (11/20) i 13 asistencija te Tyson Chandler s 20 poena (9/12) i devet skokova. Kod poraženih Nikola Vučević ubacio je 17 poena (8/13) i uhvatio 16 skokova.

Atlanta Hawksi su prva momčad u povijesti lige koja je završila mjesec s omjerom 17-0. 19. uzastopna pobjeda stigla je protiv Philadelphije, možda teže od očekivanja, ali opet Hawksi su pokazali da su trenutno momčad u najboljoj formi u ligi. 23 poena (10/16) uz 11 skokova ubilježio je Al Horford, a po 15 poena dodali su Paul Millsap (5/13, osam skokova) i Dennis Schroder (6/11, šest asistencija). Kod Sixersa po 13 poena upisali su Luc Richard Mbah a Moute (5/12), Michael Carter-Williams (5/13, osam dodavanja) i Jerami Grant (4/4).

Rocketsi s Joshom Smithom upisali su poraz protiv Detroit Pistonsa. Od odlaska Smitha Pistonsi su proigrali, a sada su svladali momčad s kojom Smith želi u borbu za naslov. Rocketsima ponovno nije bilo Dwighta Howarda, a predvodio ih je James Harden s 26 poena (10/17), devet asistencija i sedam skokova. Kod domaćina po 28 poena ubacili su DJ Augustin (8/13, 12 asistencija) i Kentavious Caldwell-Pope (10/21, 6/11 trica).

Kevin Love nije naišao na topao doček u Minneapolisu, ali na kraju se vraća kao pobjednik. Njegovi Cavsi odličnom zadnjom četvrtinom otišli su do pobjede 106:90 iako je domaćin imao vodstvo uoči zadnjih 12 minuta. LeBron James ubacio je 36 poena (14/25) uz šest skokova, a Love 14 poena (6/14) uz 17 skokova. Kod domaćina utakmicu karijere odigrao je Andrew Wiggins s 33 poena (14/25).

Visoku pobjedu ostvarili su Hornetsi na gostovanju kod Denvera zahvaljujući odličnoj večeri Codyja Zellera koji je ubacio 21 poen (10/11) i uhvatio 11 skokova.