Davor Kovačević • četvrtak, 12.02.2015.

Sedmo kolo Topa 16 Eurolige donijelo je jedno iznenađenje i tri očekivana rezultata. Nakon dugih 18 godina Alba je pobijedila izraelski Maccabi, Barcelona i Real su odradili posao protiv Galatasaraya, odnosno Žalgirisa, dok je Olympiakos u posljednjoj minuti izvukao pobjedu u Novgorodu.

Tomiću 12 poena u pobjedi Barcelone

Barcelona – Galatasaray 82:70

Odlične vijesti stigle su za Barcelonu još prošloga vikenda u domaćem prvenstvu. Nakon duže vremena ponovno su se iz “civila“ skinuli Juan Carlos Navarro i Brad Oleson, a što znači da se hijerarhija u Barceloni ponovno mijenja, odnosno vraća na staro. Najviše se to odnosi na Marija Hezonju koji je briljantno iskoristio odsutnost spomenutog dvojca i ovog je puta u usporedbi na prijašnje utakmice ostao na tek 15 minuta i tri poena.

Imala je Barcelona protiv Galatasaraya odličnu tricašku večer (16/32) koju je odmah na početku najavio Doellman. Zagrijao se i Satoransky koji je ušao u lijepu seriju od devet poena, ali se Galatasaray držao u prvih deset minuta. No teško mu se bilo držati u drugoj četvrtini u kojoj su ruku namjestili Nachbar i Navarro koji su odveli Barcelonu do 52:39 na poluvremenu.

Devet trica Katalonci su upakirali za 20 minuta, a kada ih je šut malo stao Turci su ozbiljno zaprijetili. I to bez Arroya koji je nakon nekoliko minuta nastavka morao napustiti igru. Sedam minuta prije kraja Galatasaray se približio na 65:68, ali je Satoransky ponovno uzeo stvar u svoje ruke i s dvije trice odveo utakmicu u mirnije vode, odnosno prema četvrtoj pobjedi Barcelone u Topu 16.

Satoransky je na koncu skupio 17 poena, Nachbar 15, Doellman je ubacio 12, jednako kao i Ante Tomić kojemu je skok nedostajao do double-double učinka za 30 minuta. Erceg je s 18 poena predvodio goste iz Istanbula, a raspoložen je bio i Young s 11 poena i 14 skokova.

Alba srušila Maccabi nakon 18 godina

Maccabi – Alba 59:66

Punih 18 godina trajala je tradicija između Maccabija i Albe. Još 1997. godine berlinski je klub posljednji put pobijedio Maccabi, a koliko je to zapravo davno bilo reći će i podatak da je sadašnji trener Albe Saša Obradović kao igrač sudjelovao u toj pobjedi.

Od tog trenutka devet je pobjeda nad Albom nanizao Maccabi, uključujući i dva ovosezonska u prvom krugu Eurolige. A u odnosu na onaj posljednji susret u tadašnjoj Nokia areni, izraelski je ponos danas ostao kraći za čak 36 koševa, a s takvom se bilancom ipak teško može dobiti euroligaška utakmica.

Slobodna bacanja, pogotovo u završnici (ukupno 10/19), koštala su Izraelce prvog domaćeg poraza u Top 16 fazi. Još više ih je vjerojatno koštala i treća četvrtina u kojoj su postigli tek osam poena, a Alba stvorila prednost od osam poena (47:39). Serijom 7-0 na startu posljednje četvrtine Maccabi je poravnao na 53:53, ali su se Nijemci uspjeli othrvati velikom pritisku domaće publike i obrane te odnijeti pobjedu koja im još uvijek ostavlja nade za prolazak u četvrtfinale.

U njemačkog junaka pretvorio se McLean koji je s 18 poena predvodio Albu, odmah do njega bio je Marko Banić s 11 poena i pet skokova, a Leon Radošević ostao je na jednom pogođenom slobodnom bacanju. Smith je sa 17 poena i devet skokova bio prvo ime Maccabija, Linhart je dodao 15, a Schortsanitis 12 poena.

Realu jedna četvrtina dovoljna za uvjerljivo slavlje u Kaunasu

Žalgiris – Real Madrid 71:88

Kako to nerijetko biva u ovosezonskim Realovim utakmicama, jedna četvrtina u kojoj Madriđani nagaze maksimalno i u obrani i u napadu najčešće je kobna za njihove protivnike. Žalgiris je prije gotovo tri mjeseca držao Real u šaci, imao i devet razlike u posljednjih nekoliko minuta, da bi do kraja ostao na jednom poenu i na koncu promašio šut za pobjedu. Ovog je puta od sličnog scenarija ostao kilometrima daleko.

Neizvjesnost je trajala jedno poluvrijeme. S 47:47 otišlo se na predah, a potom je do kraja treće četvrtine Real stvorio 12 koševa viška. U tom je periodu briljirao Fernandez, postigao tri trice od ukupno pet Realovih, dodao još dva s linije slobodnih bacanja i gosti nisu imali nikakvih problema zatvoriti utakmicu.

Nije se Real mogao požaliti na svoj šut za tricu (11/23), iako je ostao nadskakani (29-41). Upravo je Fernandez bio najefikasniji igrač Madriđana sa 17 poena, a odmah do njega bili su Reyes sa 16 i Nocioni s 15 poena. Javtokas i Milaknis bili su jedini dvoznamenkasti kod domaćina, Javtokas je ubacio 12 poena, dok je ponajbolji euroligaški tricaš ostao na 11.

Olympiakos u završnici slomio Nižnji

Nižnji Novgorod – Olympiakos 82:91

Grčki Olympiakos uspio je neokrznut proći kroz Novogord kod najugodnijeg iznenađenja ovogodišnje Eurolige. Konačan rezultat opisat će i rutinsku pobjedu grčke momčad, no bilo je daleko od toga. Olympiakos je tek kroz posljednju minutu stigao do važne pobjede i to kada se probudio Vassilis Spanoulis.

Prvo veće odvajanje bilo je ono domaćina početkom drugog poluvremena kada je poveo s 51:43. Vodio je Nižnji i sve do pet minuta prije kraja (76:72) kada je proigrao Spanoulis koji je sve do posljednje četiri minute bio na tek dva poena. Hunter je zakucao za +4 Olympiakosa 40-ak sekundi prije kraja, a Thompkins je promašio Nižnjijev povratak u utakmicu. Kasnije je Spanoulis bio miran na liniji slobodnih bacanja i tricom zaključio priču.

Najbolji igrač gostiju bio je Printezis s 20 poena, Spanoulis je dogurao do 13 poena, Petway je ubacio 12, dok je Oliver Laffayete ostao na pet poena za 13 minuta. Parahouski je briljirao kod domaćina s 25 poena i 11 skokova, pratio je Rochestie s 18 te Antonov s 11 poena.