Niko Rukavina • ponedjeljak, 16.02.2015.

Manchester United uspio je svladati Preston North End pogocima tek u posljednjoj trećini utakmice. Preston je do 65. minute imao prednost od 1:0, a Crveni vragovi u prvih 45 minuta nisu uputili niti jedan udarac u okvir Prestonovog gola.

Preston North End osvajač je prvog prvenstva Engleske, odigranog 1988./1989. godine, i prvi klub na svijetu koji je osvojio dvostruku krunu. Naime, te godine osvojili su i FA kup, sezonu su završili bez poraza, a u FA kupu nisu primili pogodak, zbog čega su dobili nadimak Nepobjedivi. Sljedeće sezone Preston je obranio naslov prvaka Engleske (iduća tri prvenstva su završili na drugom mjestu), a 1938. osvojili su svoj drugi FA kup, ujedno i posljednji trofej u 135-godišnjoj povijesti kluba.

Preston North End danas se nalazi u trećem rangu engleskog nogometa, s dobrim izgledima da se kvalificira u Championship. Posljednji put u prvoj engleskoj ligi igrali su u sezoni 1960./1961.

Prije večerašnjeg dvoboja, zadnja utakmica između Prestona i Manchester United odigrala se u FA kupu, 5. veljače 1972. kada je United slavio s 2:0. U 77 odigranih utakmica, Manchester United je upisao 32 pobjede, Preston North End 22, a 23 utakmice su završile bez pobjednika.

Nakon 43 godine ova su se dva kluba ponovno našla i trećeligaš je bio na pragu velikog iznenađenja protiv jednog od najbogatijih klubova svijeta koji je samo u ovoj sezoni potrošio više od 200 milijuna eura na pojačanja. Naime, Preston je do 65. minute vodio 1:0, a Manchester United im u prvom dijelu nije uputio niti jedan udarac u okvir gola.

Preston je došao u prednost u 47. minuti kada je Scott Laird udarcem s ruba kaznenog prostora matirao Davida de Geu za erupciju slavlja na Deepdale stadionu.

Manchester je nakon primljenog pogotka proigrao i 367 milijuna funti skuplja ekipa je u 65. minuti došla do izjednačenja. Ander Herrera je pucao, a Wayne Rooney, koji se nalazio u ofsajdu, izmaknuo se lopti koja je ušla u mrežu, a igrači Prestona su bezuspješno protestirali da je pogodak bio neregularan.

Na 2:1 za Crvene vragove postavio je Marouane Fellaini u 72., a konačnih 3:1 Rooney je postavio u 88. kada je bio precizan iz penala kojeg je sam izborio. U četvrtfinalu Manchester United će na Old Traffordu ugostiti Arsenal.

Ostali parovi četvrtfinala su Liverpool - Blackburn, Bradford - Reading i Aston Villa - WBA.

• Obrisan korisnik17.02.2015. u 08:54
    "odigranog 1988./1989. godine "Tada sam i ja napucavao loptu.Da se ne radi o stoljeću prije?
  • Obrisan korisnik17.02.2015. u 00:36
    jedan lijep članak.. vrlo svrsishodan i prigodan podulji uvod o prestonu... sve pohvale! Inače, meni je fascinantna ta engleska nogometna kultura, to je nešto što ne postoji nigdje na svijetu. U toj mjeri, nema šanse. Možda sam djelomično u Njemačkoj. Kada bih otišao u Englesku, volio bih proći... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.02.2015. u 00:33
    prosle godine je izasla prica s dokumentom iz osnovne skole u koju je falcao isao na kojem pise da je rođen 84., a ne 86. kako se predstavlja...glupost ili ne, u svakom slučaju falcao igra i leti terenom kao da je davno usao u tridesete
  • crush16.02.2015. u 23:06
    čim je Radamel izašao odma 3 gola pala, respektiram ga kakav je prije igrač bio al ovo sad je malo veča prevara kolku plaću čovjek prima a igra kao invalid