Moskovljani nanijeli katastrofalan poraz Samari, Uniks slavio u derbiju

Branimir Korać • nedjelja, 22.02.2015.

Četiri dvoboja VTB lige odigrana su u nedjelju, a u središtu pozornosti bio je derbi u Novgorodu gdje je domaći Nižnji Novgorod ugostio Uniks iz kazana i upisao poraz...

Andrićeva Astana prekinula je seriju poraza i pobjedom na svom parketu protiv Kaleva 93:72 najavila je izlazak iz krize. 30 minuta mučenja ostavilo je dojam da će se nastaviti agonija Astane, ali u posljednjoj četvrtini domaćin je slavio s čak 27:8 i osigurao visoku pobjedu. Serija 17:0 u tom razdoblju definitivno je prelomila utakmicu i odlučila pobjednika.

"Morali smo se prvenstveno oporaviti od teške utakmice i leta iz Rumunjske, ali igrači su shvatili koliko je važna utakmica pred nama. Željeli smo spasiti sezonu jer još uvijek ništa nije izgubljeno, dobro smo krenuli, ali onda izgubili koncentraciju, Ipak na vrijeme smo se probudili i zadovoljan sam", rekao je Ramunas Butautas.

Prvo ime utakmice bio je Jerry Johnson s 30 poena (13/16) i devet asistencija, Rašid Mahalbašić ubacio je 16 poena (6/8), a Lukša Andrić za 15 minuta dodao je šest poena (2/43 za dva) i dva skoka. Kod poraženih Rain Veideman ubacio je 18 poena (5/14).

Finski Bisons Loimaa iznenadio je gostima ČEZ Nymburk svladavši ga 74:70. Tri minute prije kraja domaćin je još uvijek bio u prednosti, ali onda je krenula serija gostiju koji su preokrenuli utakmicu i odnijeli pobjedu.

Najzaslužniji za to su Travis Nelson s 14 poena (7/8) i pet skokova te Ian Hummer s 12 poena (4/8) i 12 skokova. Kod Čeha Darius Washington ubacio je 23 poena (10/18).

U derbiju kola Uniks je odnio pobjedu s gostovanja kod Nižnji Novgoroda s 84:80. Gosti su imali kontrolu nad susretom, ali Nižnji Novgorod uspio je sredinom posljednje četvrtine doći do 72:72, ali nije i preuzeo vodstvo i preokrenuo susret. Uniks se još jednom uspio odvojiti te otići do pobjede.

Keith Langford bio je najraspoloženiji kod Uniksa s 24 poena (6/13), a D'or Fischer dodao je 18 poena (7/12) uz šest skokova. U domaćem sastavu po 16 poena ubacili su Artsiom Parahuski (8/14, devet skokova) i Taylor Rochestie (6/14, devet asistencija), a Trey Thompkins dodao je 12 poena (5/16) i deset skokova.

Pravu katastrofu doživjela je na svom parketu Samara u susretu protiv CSKA. Moskovljani su slavili s čak 85:41 potpuno razbivši domaćina koji u nijednom segmentu igre nije bio ravnopravan protivnik.

Vitalij Fridzon bio je najbolji kod gostiju s 14 poena (5/9), a Aaron Jackson dodao je 13 poena (5/7). Kod domaćina Sergei Toporov ubacio je deset poena (2/9).