Davor Kovačević • četvrtak, 26.02.2015.

Nakon tjedna kup uzbuđenja, nastavljena su ona na euroligaškim parketima. Osmo kolo Topa 16 najprije je pobjedom, koja mu je ostavila minimalne šanse za prolazak, u Novgorodu otvorio Armani s briljantnom izvedbom Samarda Samuelsa, dok je Žalgiris bio potpuno dominantan u susretu sa Žalgirisom, kao i Real Madrid protiv Crvene zvezde. Jedan od euroligaških klasika između Maccabija i Panathinaikosa pripao je Izraelcima.

Nižnji Novgorod – Armani Milano 76:85

Pobjedu u Novgorodu kojom bi zadržali kakve-takve izglede za četvrtfinale tražili su i Nižnji i Milano. Pogotovo je vruće pod nogama bilo Talijanima koji su s jednom pobjedom u sedam kola praktički ostali van svih kombinacija, ali su u Novgorodu kupili nešto vremena i šansi.

U prvom susretu ovih momčadi Nižnji je dominantno prošao kroz Milano, a sada je timsku izvedbu talijanskog prvaka zasjenio Samardas Samuels. Jamajčanski centar si je s 36 koševa i devet skokova gotovo sigurno priskrbio titulu MVP-ja osmog kola Eurolige.

“Imali smo uspona i padova. Izgubili smo nesretno u Talijanskom kupu i atmosfera je bila pomalo čudna. Bilo je važno da to ostavimo iza nas i da krenemo naprijed. Ja sam samo htio igrati najbolje što mogu“, izjavio je Samuels za stranice Eurolige.

Otkako je velikom serijom od 12:14 poveo s 27:16, Milano više nije ispuštao prednost iz ruku, iako je imao slabašnu tricu od 17 % (3/17). Domaćini su bili velika prijetnja u nekoliko navrata, vadili se i iz minusa od 15 koševa (35:50) i na početku posljednje četvrtine utakmicu učinili potpuno otvorenom smanjenjem na 64:66. Tada su se za Talijane ukazali Kleiza i Brooks i spriječili preokret Nižnjija.

Uz briljantnog Samuelsa čija se valorizacija popela i do 47, svoj su dio posla odradili Brooks s 14 poena i Hackett s 12 poena i devet asistencija. Rochestie je s 21 poenom predvodio Nižnji, a 13 je dodao Hvostov.

Žalgiris – Galatasaray 72:59

Oslabljeni Galatasaray bez svog vođe Carlosa Arroya ostao je bez ikakve šanse u Kaunasu, a time vjerojatno i šansi za ponavljanjem prošlogodišnjeg uspjeha. Ni domaćin nije bio kompletan, izostanak centra Gudaitisa mogao se pokazati kao problem, ali puno je veći bio onaj Galatasarayev koji je još jednom ostao bezglav bez Arroya.

Žalgiris je do nogu dotukao turskog doprvaka. Uraganskim startom od 20:3 odaslao je Galatasarayu jasnu poruku da večeras neće imati što tražiti u Kaunasu. Prednost Žalgirisa se na početku drugog poluvremena popela i do najvećih 44:24, a gosti su tek jednom i to šest minuta prije kraja uspjeli smanjiti ispod deset razlike (53:62).

“Ponekad loše započnemo utakmicu, no danas smo morali biti spremni i koncentrirani. Rano smo došli do lijepog vodstva kojeg smo održavali. Naša obrana bila je odlična u prvom poluvremenu i dopustila svega 24 koša. Danas smo igrali kao momčad i želimo ovako nastaviti dalje“, izjavio je domaći košarkaš Edgaras Ulanovas.

Do treće pobjede kojom su ostavili izglede za prolazak skupine Žalgiris je predvodio Jankunas s 12 poena i devet skokova, Ulanovas je ubacio 11, a Cherry deset. Guler je bio najbolji pojedinac gostiju sa 16 poena, Gonlum je dodao 13 uz deset skokova, a Carter 13 poena.

Real Madrid – Crvena zvezda 85:61

Snagu Real Madrida Crvena zvezda osjetila je najprije u svojoj Kombank areni, a sada i dnevnom boravku madridskog stroja koji je sa sedmom pobjedom ostao lider skupine E, a Beograđane ostavio na samom dnu iste na jednoj pobjedi.

Dok je igrao Boban Marjanović igrala je i Zvezda. Tako bi se mogla opisati prva četvrtina u kojoj je Zvezda na Marjanovićevim krilima limitirala Real na četiri koša u prvih pet minuta utakmice. Rodriguez i Carroll podigli su efikasnost Reala koji je serijom 22-6 od 12:18 prvi put otišao na dvoznamenkastu razlike (34:24). Sve to Real je ostvario bez ubačene trice, a preciznija s te razdaljine nije bila ni beogradska momčad. U prvom poluvremenu obje su ekipe kombinirano šutirale nestvarnih 0/16.

Smanjila je Zvezda u nastavku na 41:46, a onda tek u 26. minuti pala je i prva trica na utakmici. Sretnik je bio Fernandez i ta je trica nekako označila i novu ubitačnu seriju Reala. Zvezda se potpuno raspala u posljednjim minutama, Madriđani dodali gasa i stigli na koncu do uvjerljive pobjede s tek pet izgubljenih lopti.

“Zadovoljan sam izvedbom svoje momčad. Nije se bilo lako usredotočiti na ovu utakmicu nakon Kupa Kralja, ni fizički ni psihički. Svi su danas dobro odradili svoj posao, iako je većina igrača bila umorna“, konstatirao je trener Madriđana Pablo Laso.

Amerikanac s azerbajdžanskom putovnicom Jaycee Carroll bio je najefikasniji u domaćim redovima sa 17 poena, pratio je Fernandez s 15 te Rodriguez s 13. Jedini na razini kod Crvene zvezde bio je Marjanović s 21 poenom i 13 skokova, a dobru je rolu odradio i njegov kolega pod košem Zirbes s 13 poena i devet skokova.

Maccabi – Panathinaikos 73:70

Drugi domaći poraz u nizu nije bila opcija među košarkašima Maccabija. Jedan od euroligaških klasika pripao je izraelskom ponosu koji je praktički cijelu utakmicu proveo u vodstvu, ali neizvjesnosti u samoj završnici nije nedostajalo.

Nakon prve četvrtine u kojoj su se obje momčadi izmijenjivale u vodstvu, prvi je žešće potegao Maccabi. Izraelci su do poluvremena stvorili i +11 (38:27), ali je Panathinaikos i dalje puhao za vratom. U posljednjih pet minuta Maccabi je ušao sa 64:63, a kada je Pargo 19 sekundi prije kraja ostao precizan na liniji slobodnih bacanja za +5, bilo je jasno da dva boda ostaju u Menora Mitvachim areni.

Pargo je vodio glavnu riječ u napadima Maccabija i postigao 16 poena, dok su po deset ubacili Tyus, Ohayon i Alexander. Giankovits je bio naraspoloženiji kod Panathinaikosa sa 16 poena, jedan manje dodao je Pappas, a Gist je ubacio 12.