Panathinaikos i Efes i s porazima izborili četvrtfinale Eurolige, Alba propustila povijesnu priliku

Davor Kovačević • četvrtak, 09.04.2015.

Namjerno ili slučajno ULEB je u posljednjem kolu Topa 16 Eurolige napravio veliki propust i utakmice čiji je ishod izravno utjecao na druge utakmice stavio u različito vrijeme. No bilo kako bilo, Euroliga je dobila četvrtfinalne parove među koje su se ugurali Panathinaikos i Efes usprkos porazima, kao i Maccabi koji je u Berlinu ostavio Albu bez povijesnog uspjeha.

Alba Berlin – Maccabi 64:73

Berlinska Alba je s tri vezane pobjede na svom parketu izborila utakmicu sezone u kojoj je mogla ispisati povijest njemačke klupske košarke. Ne samo da je Alba eventualnom pobjedom mogla postati prvi njemački klub ikada među najboljih osam u Euroligi, već ih je pobjeda vodila i na treću poziciju.

Poznati četvrtfinalni parovi

Iako su u petak preostale za odigrati tri utakmice, nakon četvrtka poznati su svi parovi četvrtfinala Eurolige. To su:

1. Real Madrid – Anadolu Efes
2. Barcelona – Olympiakos
3. CSKA – Panathinaikos
4. Fenerbahče - Maccabi

Ipak, prepuna berlinska arena nije dočekala takav scenarij. Maccabi je mogao proći i s porazom, ali u tom slučaju bi postao najveći navijač Crvene zvezde. Alba ni jednu sekundu nije provela u vodstvu, pa i s te strane pobjeda Izraleaca nema nikakvu mrlju. Nijemci su izjednačili u posljednjoj četvrtini, ali je puno veće izraelsko iskustvo ovakvih utakmica presudilo i Maccabijevu korist.

Da Maccabi na koncu ne žali za čak 13 promašenih slobodnih bacanja (13/24) pobrinuo se Smith koji je povukao Maccabi s 28 poena i sedam skokova, a do njega je s „tek“ 13 bio Randle. Kod Albe nije bilo istaknutog pojedinca kao kod gostiju, Leon Radošević, Renfroe i McLean su ubacili po deset poena, a Marko Banić je skupio devet.

Fenerbahče – Anadolu Efes 83:72

Željko Obradović nije imao popusta za svog kuma i mentora na klupi Efesa Dušana Ivkovića. Iako je u prošlosti Obradović znao darivati klubove s kojima je vezan na bilo koji način, ovog je puta Efes, koji je ukrao Fenerbahčeu trofej Kupa, bio na Fenerbahčeovom popisu neraščišćenih računa.

Efes je pobjeda vodila dalje, ali ih je poraz kod gradskog rivala gurnuo u dvosatnu neizvjesnost i iščekivanje vijesti iz Malage gdje je Unicaja odradila posao za Turke. Nije Efes bio daleko od pobjede, u nekoliko se navrata vadio iz dvoznamenkastog zaostatka i prvi put na utakmici poveo početkom posljednje četvrtine. Tada je Fenerbahče serijom 13-3 otišao na nedostižnih 78:68.

Raspoložen je u redovima Fenerbahčea bio Goudelock s 24 poena, pratio ga je Bogdanović sa 17, a Luka Žorić je za 12 minuta skupio sedam poena. Batuk je na suprotnoj strani postigao 12 poena, po 11 su ubacili Krstić i Perperoglou, Dontaye Draper je stigao do brojke od devet poena, a Dario Šarić je ostao ja jednom realiziranom slobodnom bacanju i sedam skokova.

Crvena zvezda – Panathinaikos 69:68

Do završetka treće četvrtine Panathinaikos je živio u neizvjesnosti i na telefonskoj vezi s Berlinom. Tada su za Grke stigle najbolje moguće vijesti te su posljednjih deset minuta mogli odigrati bez kamena na srcu. Rasterećena Zvezda je te prve tri četvrtine kontrolirala rezultat, a s dobrim vijestima Panathinaikos je preokrenuo rezultat i u završnih pet minuta ušao sa 60:52.

Zvezda je sustigla zaostatak, a u posljednjoj su se minuti izdogađale svakakve stvari. Najprije je Blažič pogodio tešku tricu za 65:65, uzvratio je Pappas za 68:67 gostiju pa se Marjanović tri sekunde prije kraja dokopao skoka u napadu i dva slobodna bacanja koje je realizirao za, pokazalo se, pobjedu Zvezde nad Panathinaikosom nakon 45 godina čekanja.

Kalinić je predvodio Zvezdinu listu strijelaca s 14 poena, a Marjanović je ostvario učinak od 12 poena i 13 skokova. Batista je bio najefikasniji kod grčke momčadi s 15 poena, a Diamantidis je dodao 13 poena.

Unicaja – Laboral Kutxa 93:84

Dobre vijesti za Laboral Kutxu stigle su iz Istanbula gdje je Fenerbahče pružio ruku spasa za Laboral, ali za koju odavno otpisana Unicaja nije imala razumjevanja. Poraz Efesa pretvorio je za Laboral gostovanje u Malagi u najvažnijih 40 minuta dosadašnjeg dijela sezone u kojima su Baski podbacili i ostali bez četvrtfinala Eurolige.

Osim uvodnog koša, Laboral Kutxa u vodstvu nije bila ni jednom do kraja utakmice. Unicaja je postupno povećavala svoju prednost, a ona je u trećoj četvrtini prvi put otišla i na dvoznamenkasti broj (61:46). Laboral Kutxa više nije pronašla izlaz iz ponora.

Svi igrači Unicaje upisali su se u strijelce, a najviše su se istaknuli Toolson sa 17 poena te Granger s 15. Causer je bio najraspoloženiji kod Laboral Kutxe s 21 poenom, dok je San Emeterio postigao 16 poena i podijelio osam asistencija.

Armani Milano – CSKA 79:88

Fenerbahčeova pobjeda gurnula je CSKA u poziciju da u Milanu mora ići po potvrdu prvog mjesta koje nije nosilo neke beneficije u pogledu jačine četvrtfinalnog protivnika. U takvim uvjetima protiv bezbrižnog Armanija CSKA je potvrdio moć i već do poluvremena stekao kapital od 21 koša prednosti (55:34). Opuštanje ruske momčadi Talijani su iskoristili za firiziranje inferiornosti u kojoj su boravili tijekom 40 minuta.

Kaun je predvodio CSKA s 19 poena i osam skokova, dok su po 14 dodali Voroncevič i Kirilenko. Kod Armanija na razini je bio Samuels ubacivši 18 poena, a Gentile je producirao 15 poena i šest skokova.