Vodeni sportovi

Drama u Gružu pripala Jugu: Gospari preko peteraca srušili Primorje

Davor Kovačević • subota, 09.05.2015.

Šest minuta prije kraja Primorje je imalo 8:5, ali pobjednika su odlučivali peterci. Suknovu meč loptu spasio je Bijač, a Obradović iskoristio Jugovu za 1:1 nakon dvije utakmice doigravanja...

Jug CO – Primorje 13:12 (1:2, 2:4, 2:2, 3:1; 5:4)

Druga utakmica finala Prvenstva Hrvatske
DUBROVNIK – Gruž, gledatelja: 1000
Suci: Banovac (Hrvatska) / Caputi (Italija)

Jug CO: Bijač (12 obrana), Popadić Batina; Macan, Bošković 2, Janović, Younger, Fatović 1, Marković, Bušlje 1, Visković, Bautović, Bicari 1, Obradović 3, Ivanković
Trener: Vjekoslav Kobešćak

Primorje EB: Vićan (9 obrana), Lazović; Burić, Radu 2, Krapić 1, Peroš, Vrlić, Muslim, Petrović 3, Elez, Šetka, Garcia 1, Buljubašić 1, Sukno
Trener: Ivan Asić

Igrač više: Jug CO 8/14; Primorje EB 5/9
Peterci: Jug CO 0/0; Primorje EB 0/1

Koliko vaterpolo može proizvesti veselja, uzbuđenja i neizvjesnosti, mogli su osjetiti gledatlji koji se u finalnoj seriji za prvaka Hrvatske našli na Gružu. Teško, borbeno, na kraju krajeva i zasluženo dubrovački Jug je nadigrao Primorje i to tek kroz izvođenje peteraca i to tek iz sedme serije kada je Španjolac Garcia u raspucavanju po drugi put pogodio gredu.

Izdvojiti dubrovačkog junaka bio bi lavovski posao jer su junaci Juga bili svi. No jedno ime ipak se mora podvući. Sandro Sukno imao je meč loptu u svojim rukama, ali je naišao na reprezentativnu „dvicu“ Marka Bijača koji je spasio prvu meč loptu Primorja, da bi Paulo Obradović iskoristio novi poklon Garcije i proizveo ogromno slavlje na gruškim tribinama.

Trebalo je Jugu večeras svih 14 igrača kako nada o naslovu prvaka Hrvatske ne bi ostala tek sanak pusti. Trebao je Jugu Miho Bošković koji je otvorio utakmicu realizacijom igrača više, dok na Kantridi nije uputio ni jedan jedini šut.

Primorje je preko Garcije i Radua okrenulo rezultat u svoju korist i na poluvrijeme odnijelo 5:3 s pet različitih strijelaca. Obradović i Bošković bili su jedini jugaši koji su mali drskosti i preciznosti, a pod hitno su trebali podršku kada je Primorje prvi put u 23. minuti otišlo na +3 (7:4).

Bez volje s HRT-a

Nevjerojatno je da se ovakve scene iz Gruža nisu mogle pratiti preko malih ekrana. Nacionalna kuća kojoj je po točki Ustava određeno da prenosi događaje od nacionalnog značaj nije htjela prenositi spektakl iz Gruža. Nije htjela prenositi događaj u kojoj igra vaterpolska krema najtrofejnijeg hrvatskog sporta. Htjela je dirigirati terminima utakmice, što je valjda po sport najgora opcija. Primorje nije htjelo prepravljati termin prve utakmice, a nisu htjeli ni vraćati već ranije kupljene karte za subotnji okršaj, iako je Jug upravo zbog prijenosa htio da se igra u nedjelju. Po svemu sudeći neće biti ni treće utakmice što je lako mogla biti i posljednja u ovoj seriji. Koga će onda zanimati četvrta kada se već navikne na radijski prijenos...

U neočekivanog vođu riječke navale prometnuo se Crnogorac Petrović čiji je treći gol na utakmici šest minuta prije kraja ostavio Primorje na tri gola razlike. Jugu je bilo krajnje vrijeme da uhvati posljednji vlak spasa. Fatović i Bicari su preuzeli odgovornost na sebe i u samo dvije minute vratili Jug na korak do izjednačenja.

Taj centimetar koji je jugašima nedostajao skoro se pretvorio u metar. U jednom napadu domaćini su dobili čak tri igrača više, nisu iskoristili ni jednog što je slutilo na kaznu. Ona se na dubrovačku radost nije dogodila, već je Bušlje minutu i 23 sekunde prije kraja poravnao na 8:8. Još je Jug i dobio svoj posljednji napad s igračem više za pobjedu, ali Riječani su sačuvali svoju mrežu.

Otišlo se do igre za one najčvršćih živaca, do peteraca u seriji od pet. Koliko god Primorje na golu imalo velikog Vićana, Dubrovčani su na golu imali Marka Bijača koji je tijekom utakmice već obranio jedan peterac. Respekt prema mogućnostima oba golmana vidio se u igračima obje momčadi.

Prvi je peterac zapucao Garcia, da bi Vićan dvjema obranama prvo vratio break, a potom ga i napravio za riječku momčad. Sandro Sukno u 32 minute nije postigao gol za Primorje, uzeo je loptu odluke u svoje ruke i – promašio. Točnije, Bijač mu je obranio za eskalaciju oduševljenja na Gružu.

Na Ivankoviću je bila velika odgovornost jer je promašaj značio da je gotovo. Mladi Gospar je hladno pospremio pored Vićana, Muslim i Bošković izmijenili pogotke, da bi po drugi put loptu uzeo Garcia i po drugi put pogodio prečku. Meč loptu je dobio Obradović koji se na najbolji način iskupio za raniji promašaj i Gružom se istog časa prolomilo: „Ježa će gutati“... Nije ništa gotovo, još će se igrati.