Vodeni sportovi

Jugaši ogorčeni suđenjem, Riječani uzvraćaju: “To su čudni ljudi koji su većinom zalutali u sport”

Davor Kovačević • nedjelja, 17.05.2015.

Treća utakmica doigravanja za prvaka Hrvatske između Primorja i Juga sa sobom je donijela i najveće repove do sada. Primorje je uzelo ponuđeno i već u srijedu u Gružu ima priliku zaključiti cjelokupnu i previše razbuktalu priču.

Nije dobro kada se nakon jedne sportske predstave, i to predstave „creme de la creme“ hrvatskog i svjetskog vaterpola, u prvom planu priča o suđenju. Kada su glavni akteri suci, a ne igrači. Upravo su u tom smjeru išle izjave nakon treće utakmice Primorja i Juga. Utakmice koja je riječku momčad približila na jednu pobjedu do obrane naslova prvaka Hrvatske.

Ništa novo, zapravo, i ništa toliko čudno za utakmice ovakvog tipa i uloga kojeg sa sobom nose. Samo su dani poslije prve utakmice prošle o razglabanju o igri i kako je popraviti svakom sljedećom prilikom, dok su nakon drame u Gružu primorjaši imali prigovor na arbirtražu i prevelik nesrazmjer u isključenjima, pa jugaši nakon subotnjeg trilera na Kantridi uzvratili otrovne strelice.

”Negativnim ću ocijeniti sudački kriterij. Bilo je ovo najlošije suđenje u tri utakmice. Suci su svojim odlukama u potpunosti izgubili kontrolu utakmice, na našu štetu”, izravan je bio trener dubrovačke momčadi Vjekoslav Kobešćak, prenosi službena stranica dubrovačkog kluba.

Splitski sudački par Periš i Prančić dobio je lavovski posao koji ih je iz dubrovačke perspektive „pojeo“. Upiknuli su prstom jugaši na nekoliko situacija i to u trenucima kada su imali više nego dobitnu situaciju i kada su mogli prelomiti utakmicu. Najsporniji trenutak od svih koji je jugašima stvorio gorčinu oko srca dogodio se tri minute prije konca treće četvrtine. Tada je Obradović zaradio dvojbeno isključenje što je rumunjski centar Radu, ponavljamo prema dubrovačkoj strani priče, iscenirao kao peterac na što su suci nasjeli pokazavši peterac u korist Primorja koji je realizirao Šetka za priključak Primorja. Samo minutu i pol kasnije Kobešćaka je zasmetao i novi, ukupno treći peterac za domaćine.

”Sasvim je jasno da su nam u trećoj četvrtini isključena dva vrlo raspoložena igrača, svirana su dva peterca i to je odredilo tijek utakmice”, nastavio je Kobešćak aludirajući na isključenja Macana i Obradovića, najboljih pojedinaca Juga.

Bilo kako bilo, jugaši su još jednom sami najveći krivci što su opet nisu prešli taj posljednji milimetar do kojeg su došli za pobjedu na Kantridi. 90 sekundi prije kraja kod rezultata 8:8 Bicari je imao matnu situaciju, oči u oči s Vićanom, ali su strah i respekt učinili svoje i Kanađaninu je lopta pobjegla pri pokušaju udarca. Pola minute kasnije Muslim je, kao i u drugoj utakmici Triglav lige, ponovno bio spasitelj Primorja.

”Utakmicu smo otvorii izvanredno, a još smo ju bolje zatvorili. Bilo je užasno teško i naporno s malim padovima u igri sredinom susreta, ali najvažnija je pobjeda. Sada idemo u Dubrovnik po trofej”, odriješit je bio spasitelj Primorja.

U izostanku trenera Asića, koji je zaradio isključenje u drugoj utakmici, trenersku je palicu nakon dugo vremena uzeo Zoran Roje, točnije poslije točno dvije godine kada je također mijenjao Asića. I odmah otvorio pobjedom. Vjerojatno vrijednom novog naslova prvaka.

”Osjećao sam se malo “ruzinavo”, ali sve u svemu ispalo je dobro”, kratko je prokomentirao Roje.

Uoči susreta Roje nije štedio na riječima o kriteriju suđenja utakmice u Gružu što je samo dodatno potpalilo vatru među finalistima koju će nakon događanja na Kantridi biti gotovo i nemoguće ugasiti. Pogotovo ako se dođe do majstorice na Kantridi i nakon novih Rojinih riječi upućenih prema sportskim prijateljima iz Dubrovnika. Ili bi to barem trebali biti.

”Jugaši su vrlo subjektivni ljudi. Oni su neprincipijelni, rade pritisak na sve. Oni nisu sportaši, to su čudni ljudi koji su većinom zalutali u sport”, dodao je Roje na čije će riječi sigurno stići promptan odgovor sa suprotne strane. Možda će i taj dubrovački odgovor biti u bazenu, već u srijedu kada se igra četvrta utakmica finala, sigurno ne i posljednja ako se pita jugaše. A i ako se pita nepristrane pratitelje vaterpola, sporta koji i dalje protiče u medijskoj izolaciji.