Vodeni sportovi

Rijeka opet slavi: Primorje u majstorici obranilo naslov prvaka Hrvatske

Davor Kovačević • subota, 23.05.2015.

Iako je trebala nakon svega biti najneizvjesnija utakmica, pretvorila se u najizvjesniju. Primorje je u majstorici dotuklo Jug i po drugi put u povijesti postalo prvakom Hrvatske.

Primorje EB – Jug CO 11:8 (3:0, 2:2, 5:3, 1:3)

Peta utakmica finala Prvenstva Hrvatske
RIJEKA – Kantrida, gledatelja: 1350
Suci: Caputi (Italija) / Stavridis (Grčka)

Primorje EB: Vićan (13 obrana), Lazović; Burić, Radu, Krapić 1, Peroš, Vrlić, Muslim 3, Petrović, Elez, Šetka 1, Garcia 3, Buljubašić, Sukno 3
Trener: Ivan Asić

Jug CO: Bijač (11 obrana), Popadić Batina; Macan, Bošković 3, Janović 3, Younger, Fatović, Marković, Bušlje, Visković, Bautović, Bicari 1, Obradović, Ivanković 1
Trener: Vjekoslav Kobešćak

Igrač više: Primorje EB 5/10; Jug CO 6/11
Peterci: Primorje EB 1/1; Jug CO 1/1

Rijeka opet slavi, Kantrida opet slavi. Primorje Erste banka u majstorici finalne serije za prvaka Hrvatske je uspjelo obraniti naslov – tek drugi u klupskoj povijesti. I to na kakav način. Potpuno oprečan svim finalnim izdanjima ove nikad neizvjesnije serije. Razbijanjem Juga koji je bio sve ono što nije u prethodnim susretima – potpuno nemoćan i drugu godinu zaredom ostao bez domaćeg pehara u svojim vitrinama. Još je jednom Jug u utakmici u kojoj se dijeli trofej ostao nekoliko koraka iza svog protivnika koji ga je na sličan način porazio i u finalu ovogodišnje Triglav vaterpolske lige.

Šest u nizu. To je broj posljednjih trofeja, izuzev europskih, koje je Primorje osvojilo u natjecanjima u kojima je sudjelovao i Jug. Od Kupa 2013. i 2014., Prvenstva, Regionalne lige dvaput pa sve do novog Prvenstva gdje je čaroban krug dobio novu kariku. A za tjedan dana mogao bi još jednu jer Riječane očekuje završnica Lige prvaka. No to je u ovom trenutku manje bitno.

Trofeja vrijedan ulog otupio je napade i jednih i drugih na otvaranju utakmice, puno više onaj dubrovački. Niti su centri dolazili do izražaja pokraj bekova niti su vanjski igrači namjestili pucačke sprave. Otvorilo se tek na samom isteku pete minute kada je Muslim nakon dugog vaganja iskoristio situaciju s igračem više. Samo minutu kasnije Sukno se najavio – iz prekršaja za 2:0 Primorja. I onda još jednom. Jugaši su ga pustili s netipične pozicije, na desnoj strani, a Dubrovčanin to kaznio pliskom Bijaču u bliži kut. Samo za odgovor onima koji su se pitali gdje je Sukno bio posljednje tri utakmice.

A gdje je bio Jug za to vrijeme? Ponovno se zabio u riječki obrambeni bedem. Koji im je u začetku blokirao udarce ili bi te pokušaje koji su prolazili krotio Vićan. Ni s igračem više jugaši nisu napravili ništa što bi ih približilo golu osim lošeg Youngerovog pokušaja. Stvar je podsjetila na Gruž kada je Muslim još jednom, gotovo pa prekopirao svoj prvi gol.

Jug je svoj prvi pogodak postigao nakon 12 i pol minute. Točno toliko im je trebalo i u Gružu s tom razlikom da je sada zaostatak bio za gol manji. Goste je na semafor upisao Janović i to s golom koji će se vrtjeti špicama, ali i gol koji je plod napadačkog očaja Juga. Iz prekršaja šrauba s osam metara, Vićan je po prvi put morao po loptu u mrežu.

Dvije minute kasnije Jug je zabio i svoj drugi zgoditak, pogodio je Bicari, ali Jugov je uzlet u startu primirio Garcia kada su Riječani do maksimuma tražili idealnu poziciju za iskoristiti brojčanu prednost, vrtjeli su po zoni Juga te je Španjolac ljevicom plasirao u suprotni kut za 5:2 minutu prije kraja poluvremena.

S dva ranija gola Sukno je ponovno „kupio“ mjesto prvog izvođača peteraca i kada ga je realizirao za 6:2 pjesmu na Kantridi bilo je teško zaustaviti. Pogotovo kada je napad kasnije Šetka pogodio za +5. Trofej prvaka Hrvatske nezaustavljivo je krenuo riječkim putem. Tim više što je Jug za novi povratak bio „kraći“ za svoju grušku publiku.

Pet situacija s igračem više trebalo je proći da Dubrovčani iskoriste prvu. Odmah su iskoristili sljedeće dvije, obje Bošković, ali nemoguć je u međuvremenu posao za jugaše bio obraniti svoju mrežu. Garcia se dva puta ukazao u tom međuvremenu, pa onda i Krapić zakucavanjem u mrežu Juga. Bio je to pogodak koji je na možda i najslikovitiji način oslikao odnose snaga ovog riječkog predvečerja.

Jedan od onih čiji je doprinos za dubrovački uspjeh trebao biti velik, probudio se prekasno. Bošković je realiziranim petercem na početku posljednje četvrtine zabio i svoj treći gol u nizu. Slično vrijedi i za Janovića koji je s dva posljednja gola samo rezultatski uljepšao slab dojam Juga. Nije pokvario dojam Primorja koje je potpuno zasluženo osvojilo naslov potvrdivši dominaciju u Hrvatskoj.