Vodeni sportovi

Nakon povlačenja Michaela Phelpsa, Chad Le Clos izgubio prvo finale na 200 metara delfin

Sportnet • srijeda, 05.08.2015.

Od trenutka kada je Michael Phelps odlučio okončati svoju plivačku karijeru, Chad Le Clos držao je primat u utrkama na 200 metara delfin. Držao je primat sve do danas...

Chad Le Clos osvajač je zlatne medalje na Olimpijskim igrama 2012. i Svjetskom prvenstvu 2013. godine, ali ta činjenica nije impresionirala mađarskog plivača Laszla Cseha koji je osvojio zlato u današnjoj finalnoj utrci. Le Clos je nakon odličnog starta prvih 100 metara plivao na razini svjetskog rekorda, ali nakon toga primijetio se pad i više nije mogao držati isti tempo. Tu priliku iskoristio je Cseh i doplivao do svoje 11. medalje na svjetskim prvenstvima. Istovremeno sa svojih 29 godina i 130 dana Cseh je postao najstariji plivač koji je osvajao medalje na Svjetskom prvenstvu u utrci 200 metara delfin.

Katie Ledecky osvojila je zlatnu medalju u utrci 200 metara slobodno. Dvostruka svjetska prvakinja i vlasnica svjetskog rekorda u ovoj disciplini Federica Pellegrini završila je na drugom mjestu, a brončana medalja odlazi američkoj plivačici Missy Franklin

Adam Peaty doplivao je do zlata u utrci 50 metara prsno i tako postao jedini plivač u povijesti kojemu je uspjelo povezati zlata na 50 i 100 metara. Kao drugi i treći u utrci završili su Južnoafrikanac Cameron van der Burgh i Amerikanac Kevin Cordes.

U utrci 800 slobodno za plivače zlatna medalja odlazi Kinezu Yangu Sunu. Sunu je ovo treća zlatna medalja sa svjetskih prvenstava u disciplini 800 slobodno. Srebrna medalja pripala je Talijanu Gregoriju Paltrinieriju, a bronca Australcu Macku Hortonu. Gregorio Paltrinieri je u ovoj utrci isplivao novi europski rekord u vremenu 7:40:81

Ovo Svjetsko prvenstvo donijelo je i novitet u štafetnim utrkama. Po prvi puta u povijesti pliva se štafetna utrka 4 x 100 mješovito u kojoj plivaju dva plivača i dvije plivačice. Pravilima nije definiran redoslijed plivanja, a prvo povijesno zlato pripalo je štafeti Velike Britanije i to sa svjetskim rekordom. Velika Britanija nastupila je u sastavu Chris Walker-Hebborn (m), Adam Peaty (m), Marie Siobhan O'Conor (ž) i Fran Halsall (ž).

U polufinalu na 50 leđno nastupila je i Sanja Jovanović, ali je završila daleko od finala na 16. mjestu.