Vodeni sportovi

Hrvatski stručnjak brine o zdravlju olimpijske flote

Sportnet • nedjelja, 16.08.2015.
Hrvatski stručnjak brine o zdravlju olimpijske flote

Kakvoća vode na borilištima Olimpijskih igara 2016. na kojima će se održati natjecanja poput triatlona, daljinskog plivanja, veslanja i jedrenja i dalje je u fokusu javnosti, kako lokalne, tako i međunarodne. Hrvatski liječnik Nebojša Nikolić, član je zdravstvene komisije Svjetskog jedriličarskog saveza (ISAF) koja istražuje stanje u Riju.

Doktor Nebojša Nikolić već je osam godina član zdravstvene komisije Svjetskog jedriličarskog saveza. Ususret Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru pred njim i članovima komisije velika je odgovornost. Oni su među onima koji trebaju kazati je li voda na borilištu olimpijske regate podobna za natjecanje ili ne.

"Naravno da postoji problem, to je potpuno očito čim uđete u marinu gdje jedriličari ulaze u svoje brodove. Voda je mutna, smeđa, fekalije se direktno izlijevaju baš u taj kritični dio marine. More na regatnim poljima nije čisto, ali je u granicama onoga što je prihvatljivo za svjetsku zdravstevnu organizaciju. Tijekom ovoga natjecanja mi pratimo sva zdravstvena događanja, zato sam tu, da steknemo pravu sliku. Sigurno nije neopasno, ali u razini je onoga što je prihvatljivo. Jedriličari trebaju paziti na to da se odmah otuširaju čim se vrate s mora, da peru ruke prije nego što između plovova na regatnom polju jedu ili piju, itd.", kazao je doktor Nikolić.

Suočeni s velikim pritiskom reprezentacija, javnosti, nezavisnog istraživanja Associated Pressa, organizatori su se pokrenuli i počeli riješavati problem, kaže doktor Nikolić.

"Moram reći da su organizatori ovdje u Brazilu izuzetno spremni na suradnju. Vjerojatno i zbog novinara koji su ih pritisli, jer štogod mi tražimo oni naprave. Ne znam jesu li igdje bili toliko kooperativni. Jučer sam tražio da se postave tuševi na mjestima izlaska iz mora, da na mjestima svih većih okupljanja moraju biti sinitajzeri za ruke, itd. Što se tiče marine ona će isto biti riješena na vrlo jednostavan način, čudim se da to dosad nisu napravili. Naime, u marinu ulazi nekoliko kanalizacijskih cijevi u potpunosti netretirane vode. Sve što je trebalo napraviti je postaviti cijev i odvesti sve to skupa iz marine", prenio nam je hrvatski stručnjak u redovima ISAF-a.

Zasad u jedrenju nije bilo zabilježenih slučajeva oboljenja uslijed zagađenja vode u ovom akvatoriju. Ne nedavnom probnom natjecanju u veslanju, kako saznajemo od doktora Nikolića, zabilježen je slučaj eksplozivne dijareje u američkoj reprezentacije. Nekoliko sati nakon natjecanja oboljelo je 12 članova američkog tima, no epidemoiloški nalazi još nisu gotovi i ne zna se je li voda na borilištu bila uzrok.

U svakom slučaju govora o promjeni lokacije nema, iako je bilo pritisaka i prijedloga da se olimpijska regata premjesti van Ria u Buzios. Jedrenje nije bilo u središtu zbivanja od Atene 2004. U Kini 2008. domaćin je bio Qingdao, oko 600 kilometara od Pekinga, a u Velikoj Britaniji 2012. Weymouthu, oko 200 kilometara od Londona. Iduće godine olimpijska regata održat će se na zaista prekrasnoj lokaciji, finala će se jedriti ispred plaže Flamengo, koja će biti otvorena za publiku besplatno. Organizatori procijenjuju da bi na plažama u zaljevu Guanabara finale klase Laser, ukoliko Brazilac Robert Scheidt bude jedrio za svoju šestu olimpijsku medalju, moglo gledati oko milijun ljudi. Malo je reći spektakl! A mi se nadamo da će čuvenom Brazilcu plan pomrsiti naš Tonči Stipanović.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!