Gruzija neočekivano poražena od Nizozemske, dobar start Njemačke, Poljske i Češke

Branimir Korać • subota, 05.09.2015.

Odigrana su prva četiri susreta na Europskom prvenstvu u košarci. Neočekivan poraz upisala je Gruzija koja je izgubila u tijesnoj završnici od Nizozemske...

Skupina A: Poljska - BiH 68:64

Poljska je u Montpellieru svladala Bosnu i Hercegovinu i na željeni način otvorila Europsko prvenstvo. Iako je Bosna i Hercegovina imala dosta problema i neugodnih poraza u pripremnom razdoblju, odigrala je egal utakmicu s Poljacima i dosta ih namučila.

Ivanovićevi izabranici imali su krizu u završnici prvog poluvremena kada su dopustili Poljskoj da stvori seriju 15:4 i na odmor ode s vodstvom 40:30.

Nastavilo se u sličnom ritmu u drugom dijelu, Poljska je u 24. minuti imala najviših 51:34, ali tricom Renfroea i Šutala te ubačajem Stipanovića, BiH se vratila na jednoznamenkasti zaostatak. Renfroe je nastavio s dobrom igrom, njegovi poeni dodatno su približili BiH na samo četiri poena minusa uoči posljednje četvrtine te potpuno otvorili utakmicu.

Ipak, Poljska je uspjela održavati prednost u zadnjoj dionici, BiH se najviše približila osam sekundi prije kraja kada je tricu ubacio Šutalo za 66:64, ali nakon brzog prekršaja Slaughter je ubacio oba slobodna bacanja za konačnih 68:64.

Adam Waczynski ubacio je 15 poena (3/6), a 13 (6/10) uz šest asistencija i pet skokova dodao je Mateusz Ponitka. Jedini dvoznamenkasti kod BiH bio je Andrija Stipanović s 20 poena (8/12).

Skupina B: Njemačka - Island 71:65

Iznenađenja nije bilo u Berlinu gdje je Njemačka svladala Island sa 71:65. Iako je završilo sa samo šest poena razlike, Njemačka je imala kontrolu nad utakmicom i Islanđani su tek u završnici smanjili zaostatak.

Slično kao u dvoboju Poljske i Bosne i Hercegovine, ovdje je serija Njemačke za zaključenje prvog poluvremena odvela konačnog pobjednika do prednosti.

Od početka je Njemačka bila u prednosti, ali 19:7 za kraj prvog poluvremena odvelo ju je do 41:26. Islanđani su početkom drugog dijela smanjili zaostatak na minus sedam, ali serija Njemačke 11:0 nakon toga praktički rješava pitanje pobjednika. Pravu priliku za povratak u utakmicu Island više nije imao.

Loša vijest za Chrisa Fleminga je ozljeda Robina Benzinga u posljednjoj dionici, nekada velika njemačka nada zaradila je ozljedu nožnog zgloba i nad njim je upitnik za nastup u sljedećem susretu.

Po 15 poena za Njemačku ubacili su Dirk Nowitzki (5/11, sedam skokova) i Dennis Schröder (7/13, šest skokova). Kod Islanda Jon Stefansson ubilježio je 23 poena (9/19) i pet asistencija dok su po 12 poena dodali Hlynur Baeringsson (4/11, osam skokova) i Haukur Palsson (3/6).

Skupina C: Gruzija - Nizozemska 72:73

Prvo iznenađenje dogodilo se u hrvatskoj skupini gdje je Nizozemska iznenadila Gruziju i svladala ju je sa 73:72. Imali su Gruzijci priliku za pobjedu, vodstvo u završnici i posljednji napad, ali uporna Nizozemska ipak je slavila.

Vrlo loš završetak prvog poluvremena Gruzije omogućio je Nizozemskoj da na odmor ode s neočekivanim vodstvom 36:26. Dugo je Nizozemska održavala prednost u drugom poluvremenu da bi Gruzija ipak uspjela u zadnjoj dionici napraviti preokret.

Na početku posljednje četvrtine Gruzija je zaostajala 60:48, no pokrenula ju je trica Markoišvilija, uslijedila je serija 9:0 i vraćanje u utakmicu. Nova serija s istim rezultatom odvela je Gruziju do vodstva 70:65 dvije minute prije kraja, novi igrač Cedevite Jacob Pullen s linije slobodnih bacanja minutu prije kraja donio je vodstvo 72:68, ali Kloof i Smeulders rade preokret i Gruziji ostaje 18 sekundi za posljednji napad. Prvo precizan nije bio Pullen, a zatim nakon skoka u napadu niti Markoišvili i Nizozemska slavi.

Junak Nizozemaca bio je Charlon Kloof s 22 poena (8/18), a 16 (5/9, šest skokova) je dodao Worthy de Jong. Kod Gruzije po 16 poena ubacili su Zaza Pačulia (4/7, šest skokova) i Tornike Šengelia (6/18, osam skokova, pet asistencija). Jacob Pullen ubacio je sedam poena uz šut 1/8.

Skupina D: Češka - Estonija 80:57

Najuvjerljivija u prvim susretima ovogodišnjeg Europskog prvenstva bila je Češka koja je uništila u Rigi Estoniju i svladala ju s visokih 80:57.

Ništa nije funkcioniralo u igri Estonije koja se posebno teško branila pod obručima gdje je dominirao raspoloženi Jan Vesely.

Cijelim tijekom susreta sve je bilo na strani Češke, a Estoniji je rano prijetila katastrofa. Na poluvremenu je bilo 19 razlike, a otvaranje drugog dijela dodatno je bacilo Estoniju u minus, gubila je 51:24 i umjesto da od početka poluvremena krene po povratak u utakmicu, ona je krenula suprotnim smjerom.

Vesely je na parketu proveo 23 minute i to mu je bilo dovoljno za 16 poena i osam skokova dok je Blake Schilb dodao 14 poena.

• Obrisan korisnik06.09.2015. u 13:41
    Poraz gruzije me dosta iznenadio, a visoka pobjeda češke nije. Česi su nakon litve najkvalitetnija ekipa u toj najnekvalitetnijoj grupi EP-a.