Visoke pobjede Francuske i Španjolske kao iskupljenje za skromnije nastupe na otvaranju

Branimir Korać • ponedjeljak, 07.09.2015.

Drugo kolo na Europskom prvenstvu u košarci zaključeno je očekivanima pobjedama Francuske, Španjolske i Češke koji nisu dopustili nikakva iznenađenja...

Skupina A: BiH - Francuska 54:81

Reprezentacija BiH imala je nesreću da je naišla Francuzima u najgorem trenutku. Francuska je u prvom susretu u Montpellieru stigla do pobjede, ali u susretu u kojem je podbacila i morala je igrati produžetak protiv Finske. U ovom dvoboju htjela se iskupiti i pokazati da vrijedi više i u tome je uspjela.

Razlika u kvaliteti osjetila se i na parketu, Francuska ima jaču i širu reprezentaciju, a s ovakvim pristupom Bosni i Hercegovini nije ostavila niti najmanju šansu. Možda bi bilo zanimljivije s Nurkićem i Teletovićem, ali njih nema i posao Francuskoj bio je olakšan.

Susret je prelomila velika serija Francuske 21:0 s kojom je pobjegla na 62:30 i otklonila svaku dvojbu oko pobjednika. Niti ovakav nastup Francuske nije oduševio Duška Ivanovića. "Njihova obrana bila je dobra, ali ako žele do naslova prvaka, prema mojem mišljenju moraju igrati bolje."

Francusku su predvodili Joffrey Lauvergne s 12 poena (5/9) i sedam skokova te Nando De Colo s istim učinkom, ali šutom 5/7. Kod BiH po deset poena ubacili su Andrija Stipanović (4/7) i Elmedin Kikanović (2/8).

Skupina B: Turska - Španjolska 77:104

U misiji iskupljenja bila je i Španjolska koju je u prvom susretu nadigrala Srbija i sada je tražila pobjedu za povratak na pobjedničke staze. Upisala ju je i to sa stilom, pregazila je Tursku s čak 104:77.

Konačan rezultat sve govori. Bila je to igra mačke i miša u kojoj je Španjolska od prve minute punila koš Turaka i već nakon tri četvrtine imala je 81 postignut poen.

Za razliku od susreta protiv Srbije, vanjski šut funkcionirao je, za tricu su Španjolci šutirali 12/21 i bilo je puno lakše kada je opasnost vrebala sa svih strana.

Pau Gasol ubacio je 21 poen (7/11) uz sedam skokova dok je Sergio Rodriguez dodao 14 poena (6/9) i pet asistencija. Na drugoj strani Ersan Ilyasova ubilježio je 15 poena (3/7), a po 12 su dodali Melih Mahmutoglu (5/9) i Hüseyin Köksal (5/12).

Skupina D: Ukrajina - Češka 64:78

Češka je ubilježila i drugu pobjedu na ovogodišnjem Eurobasketu nakon što je nadigrala Ukrajinu sa 78:64. Pokazali su Česi da najave o napadu na prvo mjesto u ovoj skupini nisu bile bezvezne i Litva će imati pune ruke posla.

Ukrajina je u ovom susretu malo toga mogla napraviti. Raspoloženiji Česi stvorili su zalihu već do poluvremena, a u posljednjih deset minuta protivnik je samo smanjio visok zaostatak.

Jan Vesely bio je prvo ime susreta s 19 poena (9/14) i devet skokova, a Pavel Pumprla dodao je 17 poena (7/12). Kod poraženih Kirilo Fesenko ubacio je 14 poena (6/15) uz osam skokova, a Jerome Randle 12 poena (4/12).