Težak poraz za Bosnu i Hercegovinu, Satoransky odveo Češku do pobjede, Slovenija nemoćna protiv Grka

Branimir Korać • srijeda, 09.09.2015.

Prva runda utakmica četvrtog kola Europskog prvenstva u košarci okončana je očekivanim pobjedama Srbije i grčke, BiH je teško poražena od Finske, a Češka je tijesno pobijedila Belgiju...

Skupina A: BiH - Finska 59:88

Elmedin Kikanović odveo je BiH do velike pobjede u produžetku protiv Izraela, međutim u današnjem susretu protiv Finske, BiH je upisala visok poraz. Loš nastup izabranika Duška Ivanovića koji nisu imali nikakve šanse i izgubili su s gotovo 30 koševa razlike.

Posljednji priključak BiH je imala sredinom druge četvrtine kada je zaostajala 21:19, no onda su se Finci probudili, predvođeni Shawnom Huffom stvorili su razliku i počeli se odvajati.

Početkom drugog poluvremena bila je na pomolu katastrofa, vodila je finska sa 60:35 i bilo je jasno tko će slaviti. BiH je imala velikih problema u vanjskom šutu, za tricu je šutirala 2/14 dok su ih Finci pogodili 12.

Najefikasniji kod Finske bili su Jamar Wilson sa 16 poena (7/14) i Petteri Koponen sa 14 poena (5/10) i šest asistencija. Kod BiH Draško Albijanić ubilježio je 14 poena (7/10), a Elmedin Kikanović 13 poena (4/6) uz pet skokova.

Skupina B: Turska - Srbija 72:91

Još jednu odličnu utakmicu odigrala je Srbija za koju Turska nije imala rješenje. Susret nije ponudio nikakvu neizvjesnost i sve je bilo riješeno vrlo brzo.

Već nakon prve četvrtine bilo je jasno da će Srbija doći do pobjede, prednost nakon prvih deset minuta iznosila je visokih 30:14 da bi tijekom susreta Đorđevićevi izabranici imali i više od 20 poena prednosti.

Turci su se najviše približili na 12 poena minusa da bi Kalinić i Bogdanović na ulasku u zadnju dionicu odveli Srbiju na 77:59 i sve je bilo poznato.

Miroslav Raduljica ubacio je 20 poena (9/12) uz šest skokova dok je Miloš Teodosić ubacio 17 poena (6/13) i upisao 13 asistencija. Kod poraženih Bobby Dixon ubacio je 16 poena (7/15), a Semih Erden 14 (6/7).

Skupina C. Grčka - Slovenija 83:72

Grčka je osigurala prvo mjesto u skupini C pobjedom protiv Slovenije 83:72. Nakon četiri odigrane utakmice Grčka je i dalje jedina neporažena, a u posljednjem kolu igrat će protiv Nizozemske.

Slovenija unatoč dvije pobjede još uvijek nije osigurala prolaz u nokaut fazu.

Grci su u ovom susretu glavninu posla obavili u prvom poluvremenu kada su stvorili razliku i na odmor odnijeli 15 poena viška. U nastavku susreta Slovenija je uspjela smanjiti na 62:60, ali Grčka je odgovorila serijom 9:1 i završila je posao.

Najbolji kod Grčke bili su Vasilis Spanoulis s 19 poena (7/10) i šest asistencija dok je Georgios Printezis dodao 16 poena (6/8). Kod Slovenije dvojica su se istaknula i ostala bez pomoći suigrača. Jaka Blažič ubacio je 27 poena (9/17) uz pet skokova dok je Zoran Dragić dodao 22 poena (9/20).

Skupina D: Belgija - Češka 64:66

Tomaš Satoransky u Rigi je odveo Češku do pobjede protiv Belgije 66:64. Satoransky je ubacio posljednjih pet poena za Čehe i vratio ih iz minusa s kojim su ušli u posljednju minutu.

Ključna je bila trica koju je ubacio za 64:62, nakon toga je promašio dva slobodna bacanja, ali dva pogođena su bila dovoljna da se Belgijci ne vrate u susret.

Najbolji kod Češke bili su Jan Vesely s 21 poenom (8/17) i 12 skokova i Tomas Satoransky s 14 poena (5/10) i devet asistencija. Kod poraženih Jonathan Tabu ubacio je 12 poena (5/13) dok je Pierre-Antoine Gillet dodao deset poena (4/6).