Hrvatska teže od očekivanja do pobjede protiv Nizozemske za potvrdu drugog mjesta u skupini

Branimir Korać • srijeda, 09.09.2015.

Hrvatska je stigla do pobjede protiv Nizozemske 78:72 i kao drugoplasirana napustit će skupinu. Još je ostala jedna utakmica, ona protiv Gruzije, za Hrvatsku rezultatski nebitna po pitanju plasmana...

Uporna ponavljanja Velimira Perasovića kako se nikoga ne smije podcijeniti i da se protiv svih protivnika mora igrati sa sto posto, pokazalo se istinitim u susretu protiv Nizozemske.

Ulazak u utakmicu i sam pristup nisu bili dobri, Hrvatska je dosta opušteno ušla u utakmicu i to joj se osvetilo. Premekan ulazak Hrvatske, nekoliko velikih ubačaja Nizozemaca i Perasovićeva momčad našla se u problemima.

Uspjeli su Nizozemci napraviti seriju čak 12:0 koja ih je odvela na visokih 18:19 u završnici prve četvrtine, a hrvatski post prekinuo je nakon pet minuta Damjan Rudež koji je ubacio dva slobodna bacanja, a zatim je Simon zaključio četvrtinu polaganjem za 18:14.

Ovakva igra Nizozemaca i minus nakon prve četvrtine nije bio dovoljno dobro upozorenje, Hrvatska je nastavila s blijedom igrom i u prvoj polovici druge dionice što je Nizozemska kaznila i pobjegla na 34:22.

Međutim, tu se Hrvatska konačno budi, bolje igra u završnici prvog poluvremena te radi preokret serijom 17:1 što donosi vodstvo na odmoru 39:35.

Bojan Bogdanović na poluvremenu je imao već 12 poena i bio najefikasniji igrač susreta, a preokret u završnici naznačio je kako se stvari ipak vraćaju na svoje mjesto.

U drugo poluvrijeme Hrvatska je krenula bolje, približila se dvoznamenkastoj prednosti, Nizozemska je uspjela smanjiti na minus četiri, ali napokon je tricu spremio i Rudež te je ponovno odvojio Hrvatsku.

U samoj završnici treće dionice Hezonja je tricom doveo Hrvatsku do 62:50 i osjetnije prednosti, a uoči posljednje četvrtine Smeulders je ubacio slobodno bacanje nakon što je pogodio uz faul te se u zadnjih deset minuta ušlo sa 62:53 za Hrvatsku.

Kao što atmosfera u Areni nije bila posebno žestoka, jednako tako niti Hrvatska nije imala pravi intenzitet i kvalitetu te su se Nizozemci još jednom vratili, ovaj put serijom 9:2 na ulasku u zadnju četvrtinu kada su došli na samo dva razlike, 64:62 i dugo se lomila utakmica pri tom rezultatu.

Tomić je prvi poentirao nakon duže stanke, a kada je Šarić ubacio tricu minutu i pol do kraja za 77:69, napokon se moglo lakše disati.

Završilo je 78:72, Hrvatska je potvrdila drugo mjesto u skupini i igrat će protiv trećeplasiranog iz skupine koja se igra u Rigi, mogući protivnici su Češka ili Latvija.

Protiv Nizozemske istaknuli su se Kruno Simon s 18 poena, osam asistencija i sedam skokova te Šarić s 15 poena, sedam skokova i četiri asistencije.