Favoriti pobjedama zaključili dan, tijesna slavlja Francuske i Litve

Sportnet • srijeda, 09.09.2015.

Četvrto kolo Eurobasketa zaključeno je pobjedama favorita, iako su samo Španjolci bili očekivano uvjerljivi...

SKUPINA A: Rusija - Francuska 67:74

Unatoč odličnom startu Rusa u prvoj četvrtini, Francuzi su do kraja pokazali nadmoć i upisali četvrtu pobjedu u četiri utakmice sa 74:67.

Rusi su i četvrtu utakmicu na prvenstvu izgubili nakon neizvjesne završnice. Posljednje četiri minute Rusi su dočekali s košem prednosti, ali do kraja zabijaju samo tri poena i neočekivano rano se opraštaju od Prvenstva.

Kod domaćina četiri igrača ostvarila su dvoznamenkasti broj poena od kojih Rudy Gobert 12 (3/6) uz 10 skokova, a Tony Parker 12 (4/9) uz četiri asistencije. S druge strane Ruse je u igri držao Vitalij Frizdon s 20 poena (6/11) i pet skokova.

SKUPINA B: Island - Španjolska 73:99

Nakon novog, neočekivanog poraza, Španjolci nisu imali pravo na kiks. Uspavano prvo poluvrijeme ispravila je furiozna treća četvrtina koja je usmjerila utakmicu prema konačnih 99:73 za Španjolsku.

Najbolji strijelac prvenstva Pau Gasol i Nikola Mirotić bili su dovoljni za uvjerljivo slavlje. Njih dvojica kombinirano su zabili 43 poena (14/19) te pokazali kako spremni dočekuju dvoboj s Njemačkom i Dirkom Nowitzkim.

Sergio Rodriguez dodao je 13 poena i šest asistencija. Kod Islanda se istaknuo Jon Stefanson sa 17 poena (7/13).

SKUPINA D: Estonija - Litva 62:64

Nakon iznenađujućeg poraza od Belgije, oslabljena Litva, bez Jonasa Valančiunasa, je tijesnom pobjedom nad Estonijom nastavila put prema Francuskoj. Košem Mačiulisa dvije sekunde prije kraja, Litva je pobijedila Estoniju 64:62.

Baltički derbi, koji to nikada nije bio, večeras po prvi puta je. Estonija je držala Litvu u šahu sve do 3:52 do kraja utakmice. Tada petu osobnu pogrešku dobiva, večeras najbolji estonski igrač, Janar Talts. Nakon njegovog izlaska Litva radi seriju 7:0 i odnosi pobjedu koja joj osigurava borbu za prvo mjesto u skupini u sutrašnjoj utakmici protiv Češke.

Litavski igrač odluke bio je Jonas Mačiulis s 15 poena i 10 skokova (4/9), snažnu podršku imao je u Antanasu Kavaliauskasu koji je dodao 14 poena (4/5) i Mantasu Kalneitisu koji je uz osam poena imao i sedam asistencija (2/11). Kod Estonaca, Janar Talts je zabio 20 poena (7/11), a Rain Veidman je dodao 10 (3/4).