Branimir Korać • četvrtak, 10.09.2015.

Najveća drama u susretima poslijepodnevnog dijela programa Europskog prvenstva odvijala se u Berlinu gdje je Njemačka tijesno poražena od Španjolske...

Skupina A: BiH - Rusija 61:81

BiH i Rusija odigrali su u posljednjem kolu utakmicu koja je odlučivala jedino o tome tko će izbjeći posljednje mjesto u skupini. Obje reprezentacije još ranije su ostale bez šanse za prolaz i ovo je bio njihov posljednji nastup na ovom Europskom prvenstvu.

Rusija je na kraju uvjerljivo slavila 81:61, a BiH je potvrdila kako su izostanci Teletovića i Nurkića prije svih ipak prevelik hendikep. Još u pripremama to je bilo vrlo očito, a na Prvenstvu je samo potvrđeno da je bez njih to sasvim drugačija reprezentacija.

Rusi su pobjedu u ovom susretu osigurali u drugom poluvremenu koje su dobili s 50:30 te zaključili nastup na Europskom prvenstvu na petom mjestu u skupini.

Andrej Zubkov predvodio je Rusiju sa 17 poena (7/10) i sedam skokova dok je Vitalij Fridzon dodao 16 poena (5/10). Kod BiH Andrija Stipanović ubacio je 22 poena (7/13) uz šest skokova dok je Elmedin Kikanović dodao 14 poena (5/11) i šest skokova.

Skupina B: Njemačka - Španjolska 76:77

Drama u Berlinu, Njemačka i Španjolska igrali su za prolazak u nokaut fazu, a Španjolci su se na kraju provukli i slavili 77:76 čime je Njemačka eliminirana, a Španjolska ipak prošla dalje.

Imali su Španjolci lijepu prednost u drugom poluvremenu, šest i pol minuta prije kraja vodili su 65:52, činilo se da idu prema sigurnoj pobjedi, ali Nijemci se nisu predavali.

Ukazao se Maodo Lo koji je dalekometnim šutevima doveo Njemačku na zaostatak 73:72 23 sekunde do kraja susreta, uslijedila je igra živaca s linije slobodnih bacanja gdje je Sergio Llull bio mirne ruke.

Tri sekunde prije kraja Pau Ribas radi prekršaj nad Schröderom na šutu za tricu kod 77:74 i Njemačka dobiva priliku za produžetak. Mladi branič Atlante pogađa prva dva bacanja, ali promašuje treće i Španjolska sretno dolazi do pobjede.

Sergio Rodriguez završio je susret s 19 poena (7/11), a Pau Gasol sa 16 poena (6/14), 11 skokova i šest asistencija. Kod Njemačke Schröder je ubacio 26 poena (8/15) uz sedam asistencija i šest skokova dok je Lo dodao 14 poena (6/8).

Skupina D: Latvija - Estonija 75:64

Latvija je imala vrlo loš ulazak u utakmicu protiv Estonije, ali je na kraju uspjela izvući pobjedu i potvrditi prolazak skupine. Estonci su očajno odigrali prve dvije utakmice na Prvenstvu, no uspjeli su se konsolidirati i nakon toga doći i u igru za prolaz.

Prvo poluvrijeme pripalo je Estoncima koji su neočekivano vodili s dvoznamenkastom prednosti, ali otvaranje drugog poluvremena potpuno je promijenilo sliku na terenu, Latvija je dobila treću četvrtinu 22:5 i nakon toga otišla do pobjede.

Kod pobjednika Janis Strelnieks ubacio je 21 poen (6/9) uz pet skokova dok je Janis Timma dodao 15 poena (5/8) uz šest skokova. Kod poraženih Gregor Arbet ubacio je 16 poena (7/11).