Italija i Norveška očekivano do tri boda, Nizozemska visi unatoč pobjedi

Branimir Korać • subota, 10.10.2015.

U skupinama A i H Italija, Norveška i Nizozemska stigli su do očekivanih pobjeda dok je iznenadila Latvija koja odnosi bod s gostovanja kod Islanda...

Skupina A

Kazahstan - Nizozemska 1:2

Nizozemska je ostala u igri za hvatanje treće pozicije, ali još uvijek ne ovisi o sebi. Slavila je u Kazahstanu s 2:1 i sada se nada pomoći Islanda u zadnjoj utakmici.

Olakšanje za Nizozemsku došlo je u 33. minuti kada je povela golom Georginija Wijnalduma, a nakon što je Wesley Sneijder na početku drugog dijela povisio na 2:0, Blindovim izabranicima širom su otvorena vrata na putu do pobjede.

Kazahstan je bezuspješno pokušavao vratiti se u utakmicu, a sve što je napravio bio je pogodak za konačnih 2:1 na samom kraju utakmice u 96. minuti kada je loptu u mrežu poslao Kuat.

Island - Latvija 2:2

Islanđani su se već plasirali na Europsko prvenstvo, a prvo mjesto u skupini zadržali su i nakon domaćeg remija protiv Latvije 2:2. Latvija i dalje čeka na prvu pobjedu, iako ovdje nije slavila, bit će zadovoljna i bodom.

Islandu je trebalo manje od pola sata da dođe do prednosti 2:0 golovima Sigthorssona i Sigurdssona, međutim u drugom dijelu Cauna i Sabala kreirali su povratak na 2:2.

Skupina H

Azerbajdžan - Italija 1:3

Robert Prosinečki s Azerbajdžanom nije uspio iznenaditi Italiju. Talijani su slavili u Bakuu s 3:1 čime su i službeno osigurali mjesto na Europskom prvenstvu.

Talijani su željeli do pobjede već u Bakuu i u tome su uspjeli. Konačnih 3:1 donijelo im je veliku šansu za konačno prvo mjesto u skupini.

Već u 11. minuti Italija je povela. Verratti je krasno proigrao Edera koji je lakoćom poslao loptu ispod vratara. 20 minuta kasnije domaćin smanjuje, strijelac je bio Nazarov, ali Italija je odnijela prednost na odmor pogotkom El Shaarawyja za 2:1.

U drugom dijelu Eder je bio blizu pogotka u 63. minuti, ali Sadigov je izbio loptu s gol linije, no dvije minute kasnije Darmian zabija za konačnih 3:1.

U 88. minuti Husejnov je zaradio isključenje nakon prekršaja nad Giovincom koji iz slobodnog udarca gađa gredu.

Norveška - Malta 2:0

Norvežani su ostali ispred Hrvatske u kvalifikacijskoj skupini nakon pobjede protiv Malte 2:0. U posljednjem kolu idu u goste neopterećenoj Italiji i moraju pobijediti da bi Hrvatskoj malo značilo slavlje protiv Malte.

U Oslu je domaćin dominirao i na kraju zasluženo slavio. Do prednosti je došao na pomalo sretan način u 19. minuti kada je lopta od Alexandera Tetteya otišla u mrežu.

Maltežani su bili bezopasni, a kada je Alexander Soderlund Read povisio na 2:0, bilo je jasno da će domaćin uzeti sva tri boda.