Efikasno prvo kolo Eurokupa, fantastični Mavrokefalidis nije pomogao AEK-u

Branimir Korać • četvrtak, 15.10.2015.

Okončano je prvo kolo u skupinama Eurokupa, a u niz susreta igralo se na veliki broj poena. Igrač kola je Loukas Mavrokefalidis koji unatoč fantastičnoj večeri nije uspio donijeti pobjedu AEK-u...

U 300. utakmici Soulisa Markopoulosa na klupi PAOK-a, Solunjani su svladali na otvaranju Eurokupa momčad Szolnokija sa 72:69. Mađari su pali u završnici kada je junak domaćina bio Kostas Vasileiadis koji je ubacio koševe za preokret i pobjedu. Grke su predvodili Uroš Duvnjak sa 17 poena (6/12) i Milenko Tepić sa 16 poena (6/8). Kod gostiju David Vojvoda ubacio je 16 poena (6/13), a Kiril Natjažko 15 poena (6/9).

U njemačkom dvoboju u Bonnu Telekom je bio bolji od Oldenburga s 88:77. Domaćin je bio bolji protivnik i zasluženo je slavio, a pitanje pobjednika riješio je u samoj završnici susreta. Oldenburg se dobro držao do posljednje četvrtine, no tu nije imao odgovora na igru domaćina i na kraju je pao u dvoznamenkasti zaostatak. Za pobjedu Telekoma najveće zasluge nose Eugene Lawrence sa 17 poena (7/11) te po pet skokova i asistencija i Tadas Klimavičius sa 16 poena (6/8) i pet skokova. Kod gostiju Vaughn Duggins ubilježio je 21 poen (9/16) dok je Brian Qvale dodao 16 poena (7/9) i sedam skokova.

Zanimljivo je bilo u Saratovu gdje je Avtodor ugostio momčad Zenita. Ruski rivali odigrali su efikasnu utakmicu koja je otišla na stranu gostiju iz St. Peterburga 90:85. Odluka je pala u zadnjih deset minuta, domaćin je imao prednost uoči posljednje dionice, ali 35 primljenih poena u tom razdoblju odlučilo je pobjednika. Fantastičnu utakmicu odigrao je Ryan Toolson koji je ubacio čak 35 poena uz tricu 8/11 i pet podijeljenih asistencija. Zabian Dowdell dodao je 15 poena (5/8). Kod domaćina Jeremy Chappell ubacio je 17 poena (6/13) uz osam skokova.

Visok poraz upisala je Alba na gostovanju kod Ludwigsburga. Berlinska momčad poražena je sa 79:60 u susretu u kojem je domaćin konstantno bio u prednosti i što je susret više odmicao to je ALBA ulazila u sve veći minus. Mustafa Shakur s 22 poena (5/12) i sedam skokova te Rocky Trice sa 16 poena (7/10) i šest skokova nosili su domaćina. U gostujućim redovima Dragan Milosavljević ubacio je 14 poena (6/9) uz pet skokova, a Krešo Lončar za 22 minute dodao je sedam poena (3/7) i tri skoka.

Budućnost je prošle sezone imala dosta problema u Eurokupu i nije igrala dobro, ali u novu sezonu ušla je na pravi način. U Podgorici je gostovao Banvit kojeg je Budućnost zasluženo svladala s 83:70. Najraspoloženiji bio je Tadija Dragičević s 20 poena (8/15), a pratio ga je Suad Šehović sa 16 poena (7/13) i pet skokova. Robert Rikić za 11 minuta ubacio je četiri poena (1/1) uz tri skoka. Kod Turaka Dominique Johnson ubacio je 15 poena (6/11) uz pet skokova dok je Courtney Fortson dodao 11 poena (3/8).

U odličnoj utakmici u Ateni AEK je poražen u produžetku od Volgograda s 96:94. Bila je to bitka Loukasa Mavrokefalidisa i Tonyja Mitchella koji su nosili svoje momčadi, a Mitchell je svoju odveo do pobjede. Pobjedu Volgograda osigurao je Andrei Mateiunas ubačajem s linije slobodnih bacanja 6.6 sekundi prije kraja nakon čega je Kalampokis promašio za poravnanje. Mitchell je susret završio s 39 poena (14/26) i osam skokova, Vjačeslav Zajcev dodao je 15 poena (4/9), a DJ Cooper 13 poena (3/12) i čak 14 asistencija. Kod AEK-a Mavrokefalidis je otišao do čak 42 poena (14/20) i devet skokova dok je Giannis Kalampokis dodao 11 poena (3/8).

Lietuvos Rytas poražen je na svom parketu od Bešiktaša s 91:87. Loše otvaranje Litavaca usmjerilo je utakmicu na stranu gostiju koji su do poluvremena stvorili visoku prednost i na odmoru vodili 49:30. U nastavku susreta Lietuvos se u nekoliko navrata približavao, ali kada je došao u priliku potpuno se vratiti, griješio je i ostao bez šanse. Kod Bešiktaša Maciej Lampe ubacio je 20 poena (8/10) uz pet skokova, a Kartal Ozmizrak dodao je 15 poena (6/7). Leon Radošević za 22 minute ubacio je šest poena (3/4) uz tri skoka. Kod Lietuvosa Gediminas Orelik ubacio je 16 poena (5/11, trica 5/10), a Antanas Kavaliauskas 14 poena (4/9) uz deset skokova i šest asistencija.

Vrlo zanimljivo bilo je u dvoboju Reggio Emilije i Brindisija. Reggio Emilia na kraju je slavila 82:79 i to zahvaljujući seriji 16:3 u posljednjoj četvrtini s kojom je uspjela preuzeti vodstvo. Kada je Rimantas Kaukenas ubacio tricu za 80:75 u zadnjoj minuti, nade gostiju su nestale. "Teška utakmica, izgubili smo ritam u početku kada nismo bili dovoljno agresivni. Međutim to je normalno, još uvijek se uigravamo i privikavamo jedni na druge, još nismo svjesni koliko možemo. Sretan sam što smo ostavili srce na parketu, Brindisi je vrlo dobra momčad i ova pobjeda je važna", kaže Kaukenas koji je ubacio 17 poena (6/10) dok je Pietro Aradori dodao 14 (5/8). Kod gostiju po 13 poena upisali su David Cournooh (3/5), Đorđe Gagić (6/9, osam skokova) i Kenneth Kadji (4/9, šest skokova). Scott Reynolds dodao je 12 poena (4/10), sedam asistencija i šest skokova.

Sam rezultat iz Ljubljane govori kakvu su obranu igrali Union Olimpija i Trento. Ljubljančani su odnijeli pobjedu 98:97 u zanimljivom susretu u kojem je Trento odigrao svoju prvu europsku utakmicu. Gosti su imali priliku za doći do pobjede u završnici, Zack Wright kod 98:97 12 sekundi prije kraja promašio je oba slobodna bacanja, ali Baldo Rossi sa sirenom nije pogodio za pobjedu. Wright je utakmicu završio s 18 poena (7/13) i šest asistencija, a Sava Lešić dodao je 17 poena (6/10) i pet asistencija. Kod Trentina Julian Wright ubacio je 22 poena (9/11) uz sedam skokova, a Davide Pascolo 16 poena (8/13).

Zanimljivo je bilo u Trabzonu gdje je Trabzonspor bio bolji od Arisa sa 74:71. Grci su konstantno bili za petama Trabzonsporu koji se nije mogao opustiti i strahovao je za pobjedu do posljednjih trenutaka susreta. Predvodio ga je Andrija Stipanović s 19 poena (8/14) dok je Dwight Hardy dodao 14 poena (3/8). Kod poraženih Jerel McNeal ubacio je 15 poena (7/13), Jamelle Hagins 14 (5/7) uz sedam skokova, a Dominic Waters 12 poena (5/10) uz osam skokova.

Očekivalo se da će Venezia barem više namučiti Ulm u gostima, ako već ne i napraviti nešto više od toga. Međutim igrači Carla Recalcatija podbacili su i Ulm je visoko slavio. "Tri četvrtine igrali smo jako dobru obranu, ako to uspijemo napraviti kroz 40 minuta, naša razina igre bit će vrlo visoka. Nakon što sam zaradio ozljedu nosa tijekom vikenda u prvenstvu, dobio sam dva dana odmora i to mi je pomoglo da zaigram ovako dobro", kaže Raymar Morgan koji je predvodio Ulm s 22 poena (9/12), deset skokova i pet asistencija. Po 12 poena su dodali Augustin Rubit (4/8) and DeAndre Kane (5/9, sedam skokova). Kod gostiju Michael Bramos ubacio je 17 poena (6/11) uz sedam skokova i pet dodavanja, Benjamin Ortner dodao je 14 poena (6/8), a Hrvoje Perić za 22 minute četiri poena (2/8) uz četiri skoka.

Neptunas je na svom parketu poražen od Galatasaraya 94:90. Turci su u završnici dobili "na iskustvo", spriječili su potpuni povratak domaćina i na kraju ipak zasluženo slavili. Predvodio ih je Errick McCollum s 32 poena (7/17) i šest skokova, a Vladimir Micov dodao je 18 poena ((7/10). U domaćem sastavu po 17 poena upisali su Martynas Mazeika (6/12) i Travis Bader (4/7).

Snažni Uniks projurio je do pobjede protiv Steaue koju je svladao s 94:68. Očekivano visoka pobjeda domaćina, razlika u kvaliteti i ambicijama ovih momčadi je jasna i ne treba čuditi ovakav rasplet. Raspucanog domaćina predvodili su Keith Langford s 19 poena (7/11) i pet skokova, Valerij Lihodej dodao je 16 poena (6/11) i sedam skokova dok je Quino Colom dodao deset poena (4/11), 13 asistencija i šest skokova. Marko Banić za deset minuta upisao je dva poena (1/1) i četiri skoka. U protivničkom taboru Aleksandar Rašić ubacio je 12 poena (4/13), a po deset poena dodali su Titus Nicoara (5/11, devet skokova) i Marko Marinović (2/10). Pankracije Barać za osam minuta ubacio je tri poena (1/3).

Serijom 9:0 u završnici Nanterre je stigao do pobjede na gostovanju u Bilbau gdje je svladao domaćina 76:73. Ta serija dovela ga je do vodstva 71:66 nakon čega je s linije slobodnih bacanja mirno priveo susret kraju. Terrance Campbell nosio je goste s 21 poenom (7/13) dok je Mam Jaiteh dodao 14 poena (7/12) i 14 skokova. Na drugoj strani Dairis Bertans ubacio je 22 poena (6/9), a Alex Mumbru dodao je 17 poena (6/13).

Do očekivane domaće pobjede stigla je Zaragoza koja je nadigrala Charleroi i slavila sa 80:70. Gostima nije pomogla niti sjajna večer Billyja Barona koji je ubacio čak 36 poena (13/23) te imao veliku pomoć u Kevinu Tumbi koji je dodao 14 poena (7/8) i deset skokova. problem gostiju bio je samo pet strijelaca. U pobjedničkom sastavu Stevan Jelovac ubacio je 19 poena (6/12) uz šest skokova.