U derbiju kola Hull bolji od Middlesbrougha, Burnley neriješenim rezultatom prepustio drugo mjesto

Marjan Kreševac • nedjelja, 08.11.2015.

Nakon završenog 16. kola utrka za promocijom u najviši rang, Premiership, postaje sve zanimljivija. Middlesbrough je glatko poražen s 3:0 u gostima kod lidera prvenstva, Derby je porazom kod Nottingham Foresta propustio priliku za priključak vodećima, a Burnley je nakon slabe predstave na Molineuxu prepustio drugo mjesto Brightonu.

U petak na otvaranju kola snage su odmjerili Nottingham Forest i Derby County. East Midlands derbi riješio je rani pogodak Nelsona Oliveire već u petoj minuti susreta. Lijepi udarac s ruba kaznenog prostora pokazao se na kraju utakmice vrijednim tri boda i dostatnim za prekid niza od osam utakmica u kojima Šumari nisu osjetili slast pobjede. Mogli su domaći i povećati svoje vodstvo, ali lijepe prilike upropastili su Jamie Ward i Ryan Mendes, a najbolju priliku za poravnanje imao je Jeff Hendrick, ali ispriječila se prečka. Osim tog udarca bio je ovo jako loš nastup igrača Paula Clementa koji su u ovaj susret ušli s petog mjesta prvenstva i bez poraza u zadnjih deset nastupa.

Lideri prvenstva Hull City na svom travnjaku dočekali su četvrtoplasirani Middlesbrough i nastavili svoj niz nepobjedivosti na deset utakmica za redom. Mohamed Diame je na kraju prvog dijela, točnije u 44. minuti doveo domaće u vodstvo nakon što je lijepo reagirao na ubačaj Ahmeda Elmohamadyja. U 67. minuti domaći su udvostručili svoje vodstvo, David Meyler je uputio jedan udarac koji se na putu prema golu odbio od Sama Clucasa i prevario gostujućeg vratara. Šlag na tortu u 83. minuti dodao je Tom Huddlestone. Impresivna pobjeda Hulla naspram apsolutno neprepoznatljivih gostiju koji ni u jednom segmentu igre nisu opravdali svoje visoko mjesto na tablici.

Burnley je nakon neriješenog rezultata na Molineuxu skliznuo s drugog mjesta Championshipa i za vodećim dvojcem sada zaostaje dva boda. Obje momčadi imale se svoje prilike u prvom dijelu, ali svojim obranama istaknuli su se vratari. Emiliano Martinez dva puta je lijepo reagirao na udarac Andrea Grayja, a vratar Burnleyja, Tom Heaton skida udarac Benika Afobea. I u drugom poluvremenu pokušavalo se s obje strane doći do pogotka, ali na kraju su se momčadi morale zadovoljiti s bodom.

Napadači Birmingham Cityja su s pet golova u mreži domaćina prekinuli svoj golgeterski post i uvjerljivom pobjedom gurnuli svoj klub na drugo mjesto na tablici. Golijada gostiju počela je već u 19. minuti kada je s nekih 20 metara precizan bio Stephen Gleeson, a tri minute kasnije vodstvo je udvostručio Paul CaddisJon Toral. Drugo poluvrijeme bilo je još efikasnije, vidjeli smo četiri pogotka. Prvo je u 66. minuti Alexander Kačaniklić smanjio na 1:3, ali Clayton Donaldson u 82. vraća na tri gola prednosti. Dvije lopte zakoprcale su se u mreži u sudačkoj nadoknadi, po jedna sa svake strane, a precizni su bili Viv Solomon-Otabor i Ross McCormack.

Leeds je uspio spojiti dvije pobjede za redom i slavio je s glatkih 3:0 u West Yorkshire derbiju protiv Huddersfield Towna. Na kraju prvog poluvremena, točnije u sudačkoj nadoknadi gosti su s dva pogotka došli do prednosti, prvo je glavom zabio Mirco Antenucci, a Chris Wood je povisio na 2:0. Do kraja utakmice još jedan gol riješio je sve dvojbe, za 3:0 u 54. minuti zabio je Alex Mowatt.

Sedam pogodaka vidjeli smo i u susretu Rotherhama i Ipswicha, a istaknuo se Daryl Murphy koji je postigao svoj prvi hat-trick u karijeri. Brighton je s 2:1 nadigrao MK Dons i poravnao se s vodećim Hullom, ali zbog lošije gol razlike gledaju u leđa liderima.