Strasbourg razbio Real Madrid; Fenerbahče bolji od Himkija u utakmici večeri

Nikola Raič • petak, 13.11.2015.

Kompletirano je 5. kolo Eurolige, poslasticu večeri priredili su Fenerbahče i Himki, a nove pobjede upisali su Brose, PAO i Strasbourg…

Dinamo Sassari – Brose Baskets 73:90

Prvaci Italije dočekali su Brose s nula pobjeda na kontu, a nakon odlaska Brosea također ostaju s nulom u rubrici pobjeda. Brose se pokazao kao kvalitetnija momčad te su rezultatom 90:73 upisali svoju treću pobjedu u natjecanju.

Domaćini su dobro otvorili utakmicu nošeni svojom, uvijek vatrenom, publikom. Ipak, dobar početak nije potrajao. Brose je odigrao odličnu obranu u drugoj četvrtini i ostavio Sassari na samo 13 postignutih poena te na odmor odlazi s prednošću od tri poena razlike.

Sassari dobro otvara i drugi dio utakmice; ne samo da su nadoknadili zaostatak, već su serijom 7:0 napravili i malu prednost. Ipak, prednost domaćina nije potrajala. Brose zatvara treću četvrtinu serijom 18:4 i u završnicu ulazi sa sedam poena prednosti. Sassari se u posljednjoj četvrtini u potpunosti raspao te je Brose do kraja samo povećavao svoju prednost za konačnih plus 17.

Kod domaćina se istaknuo Eyenga sa 14 poena (4/12), četiri skoka i pet asistencija. Naš Rok Stipčević igrao je 12 minuta, postigao tri poena(1/4) i imao dvije asistencije. Goste su do pobjede vodili sjajni Nicolo Melli s 26 poena (10/13), osam skokova, četiri asistencije i tri ukradene lopte za valorizaciju 37, nešto slabiji je bio Wanamaker sa 18 poena (7/10) i osam asistencija i valorizacijom „samo“ 27.

Strasbourg – Real Madrid 93:86

Real je u Francuskoj tražio prvu pobjedu na gostujućem parketu u ovoj sezoni, ali domaćini su imali druge planove. Sjajna šuterska večer i dobra obrana Strasbourga za veliku pobjedu 93:86 nad braniteljem naslova.

Odličnu utakmicu gledali smo u prvom dijelu. Festival dobrih akcija i pogođenih šuteva. Strasbourg se dobro snalazi u standardno brzom Realovom ritmu i odlazi na odmor s prednošću od 51:44. Domaćini su prednost zaslužili odličnim šutom za tricu 6/11.

Strasbourg fenomenalno ulazi u drugo poluvrijeme i serijom 13:0 stvaraju veliku prednost. Domaćini skoro da nisu mogli promašiti, ubacili su Realu 27 poena, a uz to ih ostavili bez ijedne zabijene trice. Komotnu završnicu su si osigurali domaćini s ugodnih plus 15. Real je konačno zaigrao obranu u posljednjoj četvrtini, ali prednost Strasbourga je bila ipak prevelika.

Do velike pobjede domaćine su vodili Louis Campbell sa 23 poena (9/11) i Beaubois koji je ubacio 16 poena (7/14) i podijelio šest asistencija. Kod Reala najbolji je bio Jeffrey Taylor s 21 poenom (9/10).

Fenerbahče – Himki 88:83

Derbi skupine A u Istanbulu opravdao je sva očekivanja. Odlična košarka tijekom cijele utakmice i napeta završnica sve su što se i očekuje od Eurolige. Domaćini na kraju bolji i dolaze do svoje četvrte ovosezonske pobjede.

Od samog početka mogli smo uživati u sjajnoj košarci. Igrači i jedne i druge momčadi pokazali su zašto slove za jedne od favorita za plasman na Final Four. Gosti silovito kreću u utakmicu i rade seriju 9:0, ali čak ni tu prvu četvrtinu nisu dobili. Fenerbahče se vraća i dobiva prvu dionicu s 23:21.

I u drugoj četvrtini gledamo odličnu, efikasnu košarku. Posebno efikasni bili su domaćini koji su jedini šut iz igre promašili minutu prije kraja. Fenerbahče je šutirao nevjerojatnih 11/12 (3/4 za tricu). Unatoč sjajnom šuterskom izdanju Fenerbahče je zbog sedam izgubljenih lopti napravio prednost od samo osam razlike.

U drugom dijelu i jedna i druga momčad podigle su obranu na višu razinu. Iako je zbog toga patio broj koševa, kvaliteta igre sigurno nije. Himki za nijansu bolji u drugom dijelu te se u potpunosti približava domaćinima. Napetu završnicu u posljednjoj minuti obilježili su promašaji i napadački skokovi gostiju koji iz trećeg pokušaja dolaze do izjednačenja, 81:81, tricom Zorana Dragiča. U idućem napadu Sloukas zabija oba slobodna bacanja za novu prednost Fenerbahčea, Himki gubi loptu, a pobjedu Fenerbahčea potvrđuju Datome i Bogdanović s linije slobodnih bacanja za konačnih 88:83.

Kod Fenerbahčea najbolji Luigi Datome s 19 poena (5/9), te Sloukas s 14 poena (1/4, 12/13 s linije slobodnih bacanja) i šest asistencija. U redovima gostiju istaknuo se još jedan bivši NBA igrač Aleksej Šved s 19 poena (5/12) i četiri asistencije.

Panathinaikos – Žalgiris 91:56

Panathinaikos je nakon katastrofalnog ulaska u sezonu morao pobijediti Žalgiris na svom parketu. I Grci su pokazali da se sjajno nose s pritiskom te su razmontirali Žalgiris već nakon prvih 20 minuta. U konačnici 91:56 za drugu pobjedu Panathinaikosa u sezoni.

Panathinaikos je demonstrirao strašnu obranu večeras. Od prve minute momčad Panathinaikosa je djelovala moćno i agresivno na oba kraja terena. Ostavili su goste iz Kaunasa na samo 25 poena u prvom dijelu i manje od 30% šuta iz igre, za komotnih plus 19 prije odmora.

Ništa lošiju predstavu domaćina nismo vidjeli ni u drugom dijelu, jednostavno nisu posustajali i samo su povećavali svoju prednost koja je sezala do plus 38 u jednom trenutku. Zaista sjajna obrambena predstava Panathinaikosa.

Svi igrači Panathinaikosa koji su nastupili su se upisali u strijelce, najviše je zabio Raduljica 18 (6/13), James Feldeine je dodao 15 (5/7). U kriminalnoj predstavi gostiju jedina svijetla točka bio je Ian Vougioukas s 15 poena (6/9) i sedam skokova.