Panathinaikosu triler protiv Unicaje; Fenerbahče uvjerljiv u Beogradu

Nikola Raič • petak, 08.01.2016.

Kompletirano je drugo kolo TOP-a 16 Eurolige, uvjerljive pobjede upisali su Brose Baskets i Fenerbahče, a PAO-u je pripala drama protiv Unicaje…

Brose Baskets – Žalgiris 96:63

Nakon tijesnog poraza u Madridu, Brose je i protiv Žalgirisa pokazao da ima što tražiti među 16 najboljih momčadi u Europi. Potpuna dominacija Nijemaca koji ni u jednom trenutku nisu bili u zaostatku, a jedini izjednačeni rezultat je bio onaj s početka utakmice. Brose pobjedom 96:63, dolazi na skor 1:1, dok je Žalgiris još uvijek bez pobjede u drugoj fazi natjecanja.

Brose otvara utakmicu serijom 8:0, do kraja prve četvrtine odlaze na plus 11, a utakmica je bila riješena nakon prvog dijela koji je Brose dobio s 49:29. Do kraja utakmice Brose je samo povećavao svoju prednost, a pogotovo su uspješni bili u posljednjoj četvrtini koju su dobili s čak 25:11 za konačnih plus 33. Igrači Brosea šutirali su 11/18 za tri poena, nestvarnih 61%.

Rapsodiju Brosea obilježili su Strelnieks koji je ubacio 19 poena (7/10) i Zizis s 18 poena (6/8) i pet asistencija. Leon Radošević je u visokoj pobjedi sudjelovao 12 minuta i postigao jedan poen (0/1), uhvatio skok i jednom uspješno asistirao. Najbolji u redovima gostiju bio je Hanlan sa 17 poena (5/12)

Crvena Zvezda – Fenerbahče 65:88

Ni prepuna dvorana uz fanatičnu podršku navijača nisu pomogli Crvenoj Zvezdi da dođe do iznenađenja protiv Fenerbahčea. Gosti su utakmicu slomili u drugoj četvrtini i na kraju upisali drugu pobjedu u TOP 16.

Domaćini su uspješno parirali jačem protivniku prvih 10 minuta. Fenerbahče je otvorio utakmicu serijom 7:0, ali se Zvezda uspješno vratila. Ipak, u drugoj četvrtini nije bilo spasa domaćinima. Fenerbahče je ostavio Zvezdu na samo osam poena i otišao na odmor s 13 razlike. Prednost ostvarenu u prvom dijelu gosti nisu ispuštali do samog kraja te su slavili s konačnih 88:65.

Fenerbahče su predvodili Datome s 21 (8/10) poenom i šest uhvaćenih skokova te Bobby Dixon sa 17 poena (6/16) i 11 asistencija. Kod domaćina se istaknuo Quincy Miller s 21 (5/6) poenom.

Panathinaikos – Unicaja 68:66

Nakon poraza kod Fenerbahčea, PAO je morao pobijediti Unicaju kako si ne bi u samom početku zakomplicirao lov na Final Eight. Uz puno muke, domaćinima je to i pošlo za rukom te su u posljednjim sekundama izvukli pobjedu 68:66. Obje momčadi u treće kolo ulaze s po jednom pobjedom i jednim porazom.

Tri četvrtine utakmica bila u potpunoj rezultatskoj neizvjesnosti, košarkaši Panathinaikosa su imali blago vodstvo tijekom cijelog tog vremena, ali nisu uspjeli probiti granicu od 10 poena prednosti i slomiti utakmicu. Unicaja je uspjela ući u zadnjih 10 minuta susreta sa samo minus tri.

Posljednju četvrtinu gosti otvaraju sjajnom obranom, rade seriju 7:0 te ostavljaju PAO na samo tri poena u prvih šest minuta. Seriju Unicaje prekida Pavlović ubačajem koji vraća PAO na minus jedan. U posljednju minutu Unicaja ulazi s prednošću od dva poena, a zatim propuštaju dvije velike prilike. Prvo je Nelson promašio dva slobodna bacanja, a ni nakon dva skoka u napadu Smith ne uspijeva povećati prednost gostiju. Gist zatim pogađa samo jedno slobodno bacanje, ali domaćin hvata skok u napadu za novu priliku. Feldeine ju je iskoristio i zabija tricu 11 sekundi prije kraja za pobjedu 68:66. Posljednji napad Unicaje ponovno nije iskoristio Smith.

Kod PAO-a je ponovno povukao „stari lisac“ Diamantidis koji je ubacio 17 poena (4/4) i podijelio sedam asistencija. Kod Unicaje, tragičar, Jamar Smith je zabio 22 (8/18).