Nikola Raič • srijeda, 20.01.2016.

Današnjim utakmicama šesnaestine finala Kupa Francuske saznali smo novih sedam momčadi koje će se naći u ždrijebu osmine finala: Lyon, Monaco, Troyes, Nantes, Trelissac, Lorient i Marseille…

Chambly je protiv Lyona tražio jedno od onih iznenađenja koja se znaju dogoditi u kupu, ali gosti to nisu dozvolili. Valbuena i Cornet su pogocima u prvom dijelu riješili pitanje pobjednika u ovom susretu. Do kraja je Lyon usporio tempo i nije uspio postići novi zgoditak te su slavili sa „samo“ 2:0.

Troyes je na papiru imao najlakši zadatak od svih prvoligaša, gostovanje kod niželigaša Concarneaua. Gosti su opravdali ulogu favorita, ali ne u onoj mjeri u kojoj se očekivalo. Troyes za prolazak u osminu finala slavio 3:1, uz dva pogotka Corentina, strijelac za goste bio je Azamoum. Domaćin je pogodak koji je probudio nadu u iznenađenje postigao u 68., za 1:2, ali gol Korea ipak nije pokrenuo veliki preokret.

Monaco je s Pašalićem od prve minute tražio prolazak na gostovanju kod Eviana. Lomili su „kneževi“ otpor domaćina sve do sudačke nadoknade prvog dijela, kada Traore zabija za 1:0. U drugom dijelu domaćini dolaze do izjednačenja preko Kamina i utakmica je otišla u produžetke. U produžetku do izražaja dolazi kvaliteta gostiju, prvo je Pašalić zabio za 1:2, da bi Costa potvrdio pobjedu u 119. minuti. Pašalić je odigrao svih 120 minuta.

Niželigaš Mantes je dočekao svoje skoro pa imenjake iz prve lige, Nantes. Domaćin je uspio izdržati svih 90 minuta bez primljenog pogotka te izboriti produžetke. U dodatnih 30 minuta, Nantes je ipak uspio doći do pogotka koji ga je odveo u osminu finala. Nantes je od blamaže spasio Bedoya.

Lille je poput Troyesa imao lak zadatak na papiru, gostovanje kod niželigaša Trelissaca. Iako je Lille poveo rano, u 12. minuti, pogotkom Lopesa, nisu uspjeli slomiti otpor domaćina. Čak štoviše, Trelissac je pogotkom Keyte u 58. minuti izborio produžetke. U dodatnih 30 minuta nismo vidjeli pogodak te su momčadi pristupile izvođenju jedanaesteraca. U „lutriji“ udaraca s bijele točke domaćini su priredili najveće iznenađenje šesnaestine finala kupa i izbacili Lille s 4:2.

Trećeligaš Boulogne dočekao je sudionika Ligue 1 i bio blizu iznenađenja, ali Lorient ipak prolazi u osminu finala i to tek nakon produžetaka. Domaćini su prvi propustili veliku priliku kada je Teuma promašio kazneni udarac u prvom dijelu. U nastavku, gosti brzo kažnjavaju promašaj Teume preko Fofane. Ipak, Boulogne se nije predao i pogotkom Bonenfanta je izborio produžetak. Snage za nešto više u produžetku domaćini nisu imali. Lorient je u konačnici slavio 3:1 zahvaljujući dva pogotka Jeannota.

Najzvučniji dvoboj šesnaestine finala Kupa Francuske bio je onaj između Marseillea i Montpelliera. Najkvalitetniji nogomet smo i gledali na ovoj utakmici, a na kraju u osminu finala ide domaćin. Marseille je poveo autogolom Roussillona u 41. minuti, a prolazak dalje potvrdio je Dja Djedje u 55., pogotkom za 2:0. Pogodak Dja Djedjea se ispostavio i kao posljednji večeras na francuskim travnjacima.