Dramatičan preokret Brosea; Laboral Kutxa lako protiv Himkija

Nikola Raič • četvrtak, 10.03.2016.

Večerašnjim utakmicama započelo je 10. kolo Top 16 Eurolige. Rane pobjede upisali su Fenerbahče i Unicaja, a svoj posao kasnije su odradili Brose i Laboral Kutxa…

Brose Baskets – Olympiakos 72:71

Brose je dočekao Olympiakos pod imperativom pobjede. Tri uzastopna poraza udaljila su ih od četiri najbolje momčadi i samo pobjeda im je ostavljala kakvu takvu šansu za nadu u prolazak skupine. Iako se činilo kako je bitka izgubljena, Brose je okrenuo utakmicu u posljednjim sekundama i došao do vrijedne pobjede kojom su se izjednačili s gostima na omjeru 4 – 6.

U prvih 20 minuta gledali smo izjednačenu košarku. Obje momčadi su dobile po jednu četvrtinu te se na odmor odlazi s minimalnom prednošću domaćina. U drugi dio gosti ulaze puno bolje te treću dionicu utakmice dobivaju s 19:13 i u završnicu ulaze s pet koševa prednosti.

Održavali su gosti prednost od pet razlike sve do posljednje minute susreta, ali nisu uspjeli slomiti Brose. Papanikolaou je zabio za 71:66 58 sekundi do kraja i tu su gosti stali. Tricom Zizisa Brose dolazi na minus dva, a Strelnieks tricom četiri sekunde prije kraja susreta dovršava fantastičan preokret domaćina.

Odličan je bio Radošević u redovima domaćina. U 23 odigrane minute ubacio je 11 poena (5/8) i uhvatio četiri skoka. Junak susreta Strelnieks dodao je 10 (4/6) uz četiri skoka i šest asistencija. Kod Grka najbolji je bio Printezis sa 19 ubačenih poena (7/14) i 10 uhvaćenih skokova.

Laboral Kutxa – Himki 98:83

U skupini F svaka pobjeda je iznimno važna i nijanse će odlučivati o konačnom poretku prve četiri momčad. Večeras se Laboral oporavila od teškog poraza iz Pireja i s omjerom 7 – 3 ostaje na drugom mjestu skupine. Gostima ostaje velika borba do kraja, ovim porazom su na 50% učinka.

Utakmicu u Španjolskoj, tj. njezin prvi dio možemo usporediti s onom u Njemačkoj. U potpunosti izjednačen susret, s puno dobrih poteza ispod oba obruča rezultirao je s minimalnom prednošću domaćina prije odmora.

Ali zato u nastavku gledamo drugačiju priču nego onu kod Brosea. Laboral odlično ulazi u drugi dio i lomi utakmicu sredinom treće četvrtine. Tada su Španjolci napravili seriju 10:0 i osigurali si dvoznamenkastu prednost koju nisu ispustili do kraja utakmice.

U posljednjoj četvrtini Laboral je samo potvrdila svoju pobjedu te su u konačnici slavili s visokih 98:83.

Do pobjede je domaćine odveo Bourousis još jednom briljantnom predstavom. Grk je ubacio 16 poena (7/12), uhvatio 13 skokova i podijelio šest asistencija za ukupnu valorizaciju 29. Planinić nije ulazio u igru. Kod Himkija se istaknuo Shved s 19 poena (7/15) i šest asistencija.

Lokomotiv Kuban – Fenerbahče 52:55

Ranije danas su svoju utakmicu odigrali Kuban i Fenerbahče. U derbiju skupine E ipak su gosti odnijeli važnu pobjedu i napravili veliki korak prema osiguranju prvog mjesta uoči četvrtfinala. U konačnici su gosti slavili 55:52.

Domaćini odlično otvaraju susret, dobrom obranom i ponekim košem ostvaruju prednost od 11:4 , ali do kraja četvrtine zabijaju samo dva poena te istu gube čak 17:13. U drugih 10 minuta Fenerbahče se odvojio i na devet razlike, ali nije uspio slomiti utakmicu te na odmor odlaze s prednošću od plus pet.

U trećoj četvrtini, Kuban u potpunosti hvata priključak i okreće utakmicu u svoju korist te se u završnicu ulazi s prednošću domaćina od jedan razlike. U četvrtoj četvrtini vidjeli smo samo 20 poena, a domaćini su ubacili mizernih osam što ih je koštalo poraza.

U posljednje dvije minute Kuban ulazi s plus dva nakon trice Delaneya, ali ju i idućem napadu poništava Bogdanović. Delaney nakon toga zabija posljednje koševe svoje momčadi za vodstvo 52:51, a utakmicu je odlučio Dixon tricom za 52:54.

U utakmici s malo poena kod domaćina se istaknuo Claver koji je ubacio 12 poena (5/11) uz čak 12 skokova. Goste je do pobjede odveo Bogdanović sa 17 poena (7/14), šest skokova i tri asistencije.