Barcelona zaustavila preokret Reala; PAO preokrenuo Lokomotiv u završnici

Nikola Raič • četvrtak, 17.03.2016.

Večeras smo gledali zanimljive dvoboje u drugom krugu Eurolige. Fenerbahče je upisao novu pobjedu, a PAO i Barcelona su slavili u završnicama susreta…

Barcelona – Real Madrid 72:65

Košarkaški El Clasico donio je iznimno čudnu utakmicu u kojoj je Real nakon sramotne prve četvrtine došao nadomak pobjede, ali nije imao dovoljno snage za potpuni preokret.

Spomenuta prva četvrtina završila je rezultatom 25:4 za domaćine. Barcelona je šutirala 77% iz igre, dok su gosti imali samo dva ubačaja. Ništa nije slutilo na ono što će uslijediti u nastavku.

Real iduća dva razdoblja dobiva s ukupnih 47:27 i imamo utakmicu u posljednjoj četvrtini. Barcelona je propustila dokrajčiti Real i dovela se u nezavidnu poziciju. Momentum je bio na strani Reala, a to je iznimno teško zaustaviti.

Posljednju četvrtinu Real otvara serijom 5:0 i stavlja se u poziciji momčadi koja diktira tempo utakmice. Barcelona drži priključak i u posljednje četiri minute ulazi se s minimalnom prednošću Reala.

Barcelona ipak uspijeva zaustaviti momentum Reala i prva odlazi na dva razlike nakon „2+1“ Perperogloua. Nakon toga sjajnom obrambenom reakcijom, Doellman omogućava novi napad Barceloni koji Perperoglou završava s dva slobodna bacanja za četiri razlike, 55 sekundi do kraja utakmice.

Real je pokušao preko Llulla, pa Carrolla doći do vodstva, ali su obojica promašili pokušaje za tricu, a nakon trećeg skoka u napadu gostiju, Reyes ubacuje samo jedno bacanje za minus tri.

Utakmicu je presudila nesportska Llulla 20 sekundi prije kraja. Perperoglou zabija jedno bacanje za plus četiri, pa poet jedno za pet, a u nakon skoka u napadu Doellman zabija dva bacanja za nedostižnih sedam razlike.

Satoransky je kod Barcelone ubacio 17 poena (7/13), a Perperoglou je dodao 20 (6/13) uz šest skokova. Tomić je odigrao 19 minuta te ubacio 4 poena (2/3) i uhvatio šest skokova. Kod Reala, Ayon je zabio 16 poena (8/12), uhvatio sedam skokova i osvojio čak četiri lopte.

Panathinaikos – Lokomotiv Kuban 84:79

Derbi skupine E ponudio je dobru košarku i sjajan preokret domaćina. Ovom pobjedom PAO se izjednačio s Kubanom na omjeru 7:4 te ove dvije momčadi nastavljaju borbu za drugo mjesto.

Nakon izjednačene prve četvrtine, gosti prvi rade ozbiljniji pomak u igri. Sredinom dugog perioda su uspjeli zaustaviti napade Panathinaikosa i odvojiti se na sedam razlike. Ipak, nisu uspjeli steći veću prednost i na odmor se odlazi s 36:41.

Nastavak donosi istu košarku, koš za koš. Domaćin u stalnom zaostatku od tri do sedam razlike ne uspijeva u potpunosti uhvatiti priključak, dok gosti nikako ne mogu slomiti utakmicu na svoju stranu. Rasplet donosi veliki preokret domaćina.

Lokomotiv je sredinom četvrte četvrtine imao i sedam razlike, ali ni to im nije bilo dovoljno da si osiguraju pobjedu. PAO okreće utakmicu u svoju korist serijom 17:3 za konačno slavlje, bez prevelike drame.

PAO su do pobjede vodili Diamantidis s 15 poena (6/10), pet skokova i šest asistencija te Gist koji je dodao 16 poena (8/11) i šest skokova. Kod Lokomotiva najbolju utakmicu odigrao je Claver s 13 poena (3/4) i sedam skokova.

Fenerbahče – Darussafaka 77:69

Fenerbahče je ranije danas upisao svoju četvrtu pobjedu protiv Darussafake u ovoj godini. Ovom pobjedom domaćini su na omjeru 10-1 i prema svemu sudeći kao prvoplasirani će u završnicu. Darussafaki preostaju teoretske šanse da uhvate iduću fazu, ali su one jako nategnute.

U Istanbulu smo gledali poprilično izjednačenu utakmicu u svim segmentima. Domaćini su za nijansu bolje otvorili susret te su nakon prvih 10 minuta vodili 25:21. Do odmora svoju su prednost povećali na plus šest i Darussafaka je u potpunosti bila u igri.

U nastavku Darussafaka pojačava ritam i smanjuje vodstvo Fenerbahčea na samo minus tri prije posljednje četvrtine. Ipak, Fenerbahče nije dozvolio iznenađenje te su do kraja susreta uspjeli zadržati svoju prednost i slaviti s ukupnih 77:69.

U redovima domaćina najbolji je bio Udoh s 18 poena (8/15) i šest skokova. Veliku pomoć imao je u Datomeu koji je dodao 14 poena (5/9) i pet skokova. Goste je predvodio Wilbekin s 11 poena (4/10).