Cedevita unatoč porazu još jednom pokazala da pripada europskoj eliti

Nikola Raič • petak, 18.03.2016.

Cedevita je i večeras pokazala kako je Efes protivnik koji joj iznimno odgovara. Nakon dvije pobjede ove sezone, večeras su ipak upisali drugi poraz protiv ovog protivnika, ali su pokazali odlučnu košarku…

Nakon poraza u Beogradu poslije produžetka, malotko je očekivao pobjedu Cedevite kod Efesa. Daleko putovanje i dramatičan poraz ostavili su trag na košarkašima Cedevite te je domaćin ipak upisao svoju sedmu pobjedu u Top 16 i nastavlja borbu za prolazak skupine. Novim porazom Cedevita je na omjeru 2-9, ali je još jednom pokazala da nije slučajno u Top 16 Eurolige.

Jasno je kako je Cedeviti puno važnija utakmica protiv Zvezde u utorak i u Istanbul ide bez ikakvog imperativa, a to je naglasio i trener Veljko Mršić: “Ova utakmica dolazi nam u nezgodno vrijeme, između dvije utakmice s Crvenom Zvezdom. Prva utakmica nas je jako potrošila i kod Efesa idemo bez ikakvog imperativa. Imamo 12 igrača kojih imamo i idemo pokušati odraditi dobru utakmicu.“

Cedevita je odigrala sjajnu prvu četvrtinu i u potpunosti iznenadila domaćine. Cedevita je dobila prvi period s 28:20. Sve je polazilo Zagrepčanima od ruke, a šutirali su čak 61% u tom razdoblju. Ipak, nastavak susreta donio je grubo prizemljenje i samo osam poena u drugoj četvrtini te se na odmor odlazi s prednošću Cedevite od dva razlike.

Sjajan prvi dio odradili su Gordić i Bilan. Prvi je ubacio 13 poena (5/8), a Bilan je dodao 8 poena (4/5) i tri skoka. Kod Efesa, Šarić je loše ušao u utakmicu, ali je poluvrijeme završio s pet uzastopnih poena.

Cedevita sjajno otvara nastavak susreta. U seriji 10:2, Arapović je ubacio sedam uzastopnih poena, a zaključio ju je Pullen svojom prvom tricom na utakmici. U tom trenutku Cedevita je imala 10 poena prednosti, ali Efes se brzo vraća u utakmicu preko Šarića i Heurtela. U posljednju četvrtinu ulazi se s minimalnom prednošću Cedevite.

Nakon minute i pol bez koša, Pilepić otvara posljednju dionicu tricom za četiri razlike, no Efes brzo poništava to vodstvo, a zatim se igra „koš za koš“. U posljednje tri minute ulazi se sa 69:69. Nakon koševa Šarića i Bilana te promašaja Šarića, Cedevita ja pri minus jedan imala zadnjih 16 sekundi za napad.

Bilan je izgubio loptu, a zatim se ulazi u „penal završnicu“. Cedi s jedne, pa White s druge strane zabijaju po dva bacanja. Pet sekundi do kraja na redu je bio Heurtel, koji također ubacuje oba za plus tri domaćina. Zatim Pullen ubacuje prvo bacanje, promašuje drugo, a skok uzima Cedi i s nova dva ubačaja s linije slobodnih bacanja zaključuje utakmicu za konačnih 80:76.

Kod Cedevite najbolji je bio Arapović sa 16 poena (6/9) i tri skoka, a standardno dobru partiju odigrao je Bilan sa 14 poena (7/10), četiri skoka i tri asistencije. Kod Efesa, Šarić je ubacio 12 poena (5/11) i uhvatio pet skokova. Najbolji je bio Heurtel s 19 poena (7/10) i osam asistencija.