Zimski sportovi

Boston i Detroit do važnih pobjeda u borbi za doigravanje

HINA • subota, 02.04.2016.

Hokejaši Detroit Red Wingsa ostvarili su važnu 3-2 domaću pobjedu protiv Minnesota Wilda u nastojanju da produže svoj rekordni niz uzastopnih ulazaka u doigravanje NHL-a na 25 sezona, trenutačno su deveti u redosljedu Istočne konferencije sa 89 bodova iz 78 utakmica. Isti broj bodova, ali i dvije utakmice manje odigrane imaju osmi Philadelphia Flyersi, dok sedmi Boston Bruinsi imaju bod više uz isti broj utakmica.

Protiv Minnesote, koja se bori za ulazak u doigravanje na Zapadu, trenutačno je osma, Detroit je odlično krenuo i poveo 2-0 golovima Dylana Larkina (12:52) i Tomaša Tatara (22:32). Jonas Brodin (36:42) je krajem druge trećine smanjio na 2-1, ali je Riley Sheahan (42:08) početkom trećeg dijela vratio prednost od dva gola za domaće što se pokazalo vrlo važnim jer je Mikael Granlund (49:43) pogodio za 3-2. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, pa su Red Wingsi stigli do važne pobjede.

Posljednji put su Red Wingsi propustili doigravanje daleke 1990. godine.

Minnesota je ovim porazom ostala na 87 bodova iz 79 susreta, pet više uz utakmicu više od devetog Colorado Avalanchea.

Boston Bruinsi zadržali su bod prednosti u odnosu na Red Wingse 6-5 pobjedom na gostovanju kod drugoplasirane momčadi skupine Central i Zapadne konferencije Saint Louis Bluesa. Junak pobjede Bruinsa bio je Čeh David Krejči s po dva gola i asistencije. Domaći su poveli sa 1-0 golom Jadena Schwartza (14:04), no već do kraja prve trećine gosti su preokrenuli preko Louija Erikssona (14:45) i Davida Krejčija (16:35). U drugoj trećini na 2-2 poravnao je Paul Stastny (25:39), no uslijedila su tri uzastopna pogotka Bruinsa koje su postigli Matt Beleskey (29:51), Frank Vatrano (35:27) i David Krejči (38:14). U posljednjih 20 minuta Bluesi su pokušali preokrenuti, preko Roberta Bortuzza (43:56) i Alexa Pietrangela (47:38) su smanjili na 4-5, no tri i pol minute prije kraja Patrice Bergeron (56:36) iskoristio je situaciju s igračem više za 6-4. Do kraja utakmice Kevin Shattenkirk (59:39) smanjio je na 5-6, ali za potpuni povratak domaćima je ponestalo vremena.

Saint Louis je tako ostao na 101 bodu iz 78 susreta, dva manje uz isti broj odigranih utakmica kao i Dallas Starsi, koji predvode Zapad.

I Bruinsi i Red Wingsi do kraja sezone imaju za odigrati po još četiri susreta, a ključan bi mogao biti međusobni okršaj u četvrtak u Bostonu.

Colorado Avalanchei propustili su priliku primaknuti se Minnesoti na manje od pet bodova razlike u borbi za posljednje mjesto koje vodi u doigravanje na Zapadu 2-4 domaćim porazom od Washington Capitalsa, koji su već ranije osigurali prvo mjesto u čitavoj ligi uoči doigravanja. Situacija na ledu nije odavala kome su bodovi potrebniji, Capsi su utakmicu okončali sa 46 udaraca na vrata u odnosu na samo 19 udaraca Avalanchea, pa je konačni ishod apsolutno pravedan. Jay Beagle (28:50), Aleksandar Ovječkin (32:57) i Jason Chimera (34:16) doveli su Capse u vodstvo od 3-0 prije no što su Jarome Iginla (39:19) i Gabriel Landeskog (54:21) vratili Avalanche u igru, no do preokreta nije došlo, već je samo T.J. Oshie (59:50) pogotkom u praznu mrežu 10 sekundi prije kraja postavio konačnih 4-2.

Washingtonu je ovo bila 55. ovosezonska pobjeda čime je postavljen novi klupski rekord, dosada su imali najviše 54 pobjede u sezoni 2009/10., a vratar Braden Holtby ostvario je svoju 47. pobjedu čime je stigao na samo jednu pobjedu zaostatka od NHL rekorda za vratare, a kojega drži legendarni Martin Brodeur koji je u sezoni 2006/07. sudjelovao u 48 pobjeda New Jersey Devilsa.

Iznenađenje večeri dogodilo se u Anaheimu gdje su Vancouver Canucksi sa 3-2 svladali domaće Duckse i tako ih spriječili u povratku na prvo mjesto skupine Pacific. Utakmica je dobro počela za Duckse koji su poveli već u prvoj minuti preko Josha Mansona (0:48), Bo Horvat (24:22) je izjednačio na 1-1, a novu prednost domaćima donio je Nate Thompson (48:42). No, u posljednjih 10 minuta Dan Hamhuis (51:02) i Emerson Etem (53:23) pogodili su za neočekivani preokret. Anaheim je tako ostao na 96 bodova iz 77 susreta, bod više uz isti broj utakmica imaju vodeći Los Angeles Kingsi, dok je Vancouver tek peti na Pacificu sa 71 bodom iz 78 utakmica, te će ove sezone propustiti doigravanje, kao i sve kanadske momčadi.

Prvaci Chicago Blackhawksi su kao gosti svladali Winnipeg Jetse sa 5-4 u produžetku, te se učvrstili na trećem mjestu skupine Central. Pobjedu Chicagu osigurao je Brent Seabrook (61:02) nakon nešto više od minute igre u produžetku. Tijekom 60 minuta dvostruki strijelac za prvake bio je "rookie" Artemi Panarin (14:39, 55:15), a po jednom su se u strijelce upisali Brandon Mashinter (17:00) i Patrick Kane (37:22). Dva gola za Jetse postigao je Blake Wheeler (32:08, 51:39), a po jednoga Nic Petan (8:36) i Dustin Byfuglien (45:33).